Koupě zahrádky - jak postupovat

Od: Datum: 26.12.12 20:23 odpovědí: 7 změna: 28.12.12 09:06

Dobrý den,

prosím o rady jak postupovat. Sousedé prodávají zahrádku /mají ji ve SJM/, my s manželem máme vážný zájem o koupi. Jak postupovat? Asi musí mít aktuální výpis z katastru nemovitostí, musí mít i odhad? Cenu jsme si domluvili (je určitě vyšší než hodnota pozemku, ale respektujeme to), smlouvu bysme sepsali sami (vzory jsou i na netu). A jak dál? Kolik kopií smluv podepsat (a nechat ověřit), dále kolik ks Návrhu na vklad do katastru nemovitostí? Co dále k tomuto na katastr přiložit? A kdo platí daň z nemovitosti (koupě by se uskutečnila v lednu, tuším, že se zákon od ledna mění). Děkuji moc za všechny postřehy a připomínky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.12 23:33

Dobrý den...

Aktuální výpis nepotřebujete... pokud si nepotřebujete něco ověřit. Ke smlouvě se přikládat nemusí. Pokud současní majitelé zahradu pořídili před rokem 1993, ke smlouvě se přikládá (ověřená) kopie nabývacího titulu, tedy smlouva, podle které si zahradu pořídili. Pokud smlouvu současní majitelé nemají, lze si objednat kopii na příslušném katastrálním pracovišti. Nutnost kopie této listiny si ověřte na příslušném katastrálním pracovišti... od 1.1.2013 jsou nějaké změny a nevím, zda se netýkají i tohoto.

Počet smluv se odvíjí podle počtu účastníků + 2 navíc, takže pokud kupujete od manželů a sami to kupujete jako manželé, tak potřebujete 6 smluv (2+2+2) - podepsané všechny. Ověřené podpisy stačí na jedné z nich - podepíšete ji až před pracovníkem (např. matriky), který je bude ověřovat, ostatní můžete už mít podepsané.

POZOR! Od 1.1.2013 se smlouvy do katastru podávají na předepsaném formuláři, který si můžete vyzvednout na jakémkoliv katastrálním pracovišti. Takže vzory na netu (pokud neodpovídají tomuto formuláři) jsou Vám k ničemu.

Na katastr ponesete 6x podepsanou smlouvu (jednu z nich s ověřenými podpisy) + 1x ověřenou kopii nabývacího titulu současných majitelů (pokud zahradu pořídili před rokem 1993) + tzv. Návrh na vklad (stejně jako smlouva je na předepsaném formuláři).

Daň z nemovitosti v lednu bude platit současný majitel. Vy až v roce 2014.

Odhad nepotřebujete pro katastr, ale bude potřeba pro finanční úřad. Současný majitel totiž musí zaplatit daň z příjmu, který získá převodem nemovitosti a ta se platí buď z ceny prodejní, nebo z ceny odhadní - podle toho, která je vyšší.

doplněno 26.12.12 23:45:

Zde si můžete stáhnout příslušné formuláře, pokud se Vám nechce na katastr... http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=998&MENUID=0&AKCE=DOC:10-FORMULARE

A zde si můžete vytvořit Návrh na vklad: http://nv.cuzk.cz/Web/Uvod.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.12 02:04
avatar

Kupní smlouva na nemovitosti pořízené před r. 1993 se již nepředkládá a vlastní kupní smlouva na žádném předepsaném formuláři být nemusí. To platí pouze pro návrh na vklad!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.12 23:57

No vidíte... a já mám pocit, že u nás je pořád chtějí. Budu se muset pozeptat.

S tím formulářem jsem přestřelil... měl jsem dojem, že se ten formulář týká i smlouvy samotné. Každopádně návrh na vklad musí být na formuláři. V roce 2012 bylo jejich používání dobrovolné, v roce 2013 je povinné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.12 19:35
avatar

pokud mají majitelé zahradu již nějaký ten rok (nejedná se tedy o "spekulativní"prodej) je obvyklé, že prodávající platí daň z převodu nemovitosti (ne z příjmu!). V roce 2013 bude činit 4% z ceny (obvykle) tržní=ve smlouvě o převodu (nebo z odhadní, pokud je tato vyšší). Odhad zahrady potřebuje původní majitel pro finnační úřad jako podklad pro zaplacení právě daně z převodu. Tato daň se platí do 3měsíců od vkladu smlouvy na katastr.

doplněno 27.12.12 19:44:

za zaplacení daně z převodu je ručitelem kupující.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.12 23:54

Ano...oficiální název je daň z převodu nemovitosti, ale v podstatě je to jen hraní se slovíčky, protože pro plátce daně (prodávajícího) se v podstatě jedná o příjem...

Je to detail, ale chybu v názvu uznávám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 08:57
avatar

detail to tak úplně není. Daň z příjmu se obvykle pohybuje kolem 15%. Daň z převodu nem. je 3% po Novém roce 4% díky naší "skvělé" vládě, jež už opravdu neví kde brát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 09:06

Vím, že jsou tam rozdílná procenta... Nicméně tazatel je kupující, pro kterého je důležitá informace, že jeho se daň netýká (ve smyslu placení)... tedy až na daň z nemovitosti příští rok.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.