Renovace staré digestoře

Od: Datum: 26.12.12 15:54 odpovědí: 7 změna: 26.12.12 20:38

Dobrý den, máme doma asi 35 let starou digestoř ZORA a seznal jsem, že už je nejvyšší čas ji zrenovovat. Novou digestoř raději kupovat nechci, protože ta stávající má obdélníkový vývod, kterému je přizpůsobený také tvar odtahu. Co jsem se díval, tak nové digestoře mají naproti tomu odtah s kruhovým průřezem...

Chtěl bych Vás poprosit o radu v těchto bodech:  1. v digestoři se nachází filtr (myslím, že se jedná o uhlíkový _ takový černý chlupatý). Co jsem se dočetl, tak tam ale snad vůbec není potřeba. Neměl by tam místo toho být spíš tukový filtr? Ten by snad případně nemělo být problém dokoupit.


  2. chtěl bych digestoř nově natřít. Problém je ale v tom, že je celkově hodně zamaštěná a zrezivělá. Myslíte, že by bylo před nátěrem vhodné zvolit následující postup? : napřed použít nějaký kuchyňský odmašťovací prostředek, nechat to uschnout, pořádně osmirkovat a pak to ještě natřít odrezovačem?


  3. co se týká samotného nátěru _ mám koupené dvě barvy a nevím přesně, která z nich by byla vhodnější.
  1. Industrol _ základní i vrchní nátěr na železo s antikorozní odolností


  2. Syntetický lak Hornbach, který mně byl speciálně doporučen např. pro nátěr oprýskaných radiátorů


Pokud byste na některou z těchto otázek znali odpověď, tak budu moc vděčný za radu :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.12 16:19

Tak myslím, že taková stará věc je i dost nebezpečná - nová digestoř nestojí tolik ,abyste riskoval nějaký úraz nebo malér.

Můj názor.

doplněno 26.12.12 16:20:

vše se dá přizpůsobit

Ohodnoceno: 1x
 
Od: david36
Datum: 26.12.12 16:28
Spis bych doprorucoval tu novou upravit nebo si nechat vyrobit novou z nerezu u klempire
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.12 16:59
avatar

Tak nevím, u digestoře staré 35 let bych uhlíkový filtr neočekával. Ostatně ten se používá tehdy, když není možnost udělat z digestoře odtah ven z budovy, tedy dochází k recirkulaci vzduchu zpět do místnosti. Každopádně je divný i ten obdélnikový vývod - digestoře té doby používaly ventilátor Mezaxial, ten sice byl čtvercového obrysu, ale vývod byl kruhového průřezu. Ten ventilátor byl právě to, co na digestoři nejdříve odešlo (resp. jeho ložiska) takže se měníval.

http://www.pckomponenty.szm.c…/elektro/motor_mezaxial_2.jpg

Ale Vy se o nějakém ventilátoru nezmiňujete - tedy jde o digestoř v paneláku s centrálním ventilátorem na střeše?

Co se týče povrchové úpravy - digestoř je už z podstaty mastná jaxviňa, takže je docela problém to odmastit tak, aby na tom držela další barva. Já bych to nechal opískovat a vastříkat práškovou barvou (komaxit). Přijde mi to jednodušší, než se s tím crcat doma, nějaký kuchyňský odmašťovač moc nepomůže a stejně je potřeba to obrousit, což se v bytě taky těžko zvládá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.12.12 17:17

Díky za radu. Jedná se o digestoř v rodinném domě, ze které je prosekaný odtah na střechu. Ten uhlíkový filtr je tam asi nějak omylem, protože to podle všeho neplní žádnou funkci. Vývod z digestoře je asi opravdu hodně atypický _ je to obdélník 15 x 5 cm. Tomu je přizpůsobený také tvar odtahové roury. Použití redukce z kruhového vývodu nějaké nové digestoře o průměru 10 cm se mi jeví jako hodně problematické...

Datum: 26.12.12 18:26
avatar

Pokud to má odtah, tak tam žádný filtr nedávejte, jen to bere tah. To nemá žádný ventilátor?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.12 20:35

jj, ventilátor to samozřejmě má, viz ne příliš vábné foto :)

Datum: 26.12.12 20:38

ještě ten vývod 5x15 cm

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.