Nastavení doběhu oběhového čerpadla

Od: Datum: 21.12.12 07:58 odpovědí: 8 změna: 21.12.12 12:19

Chtěl jsem se zeptat, na co všechno má vliv doba doběhu oběhového čerpadla. Mám plynový turbokotel vaillant a tuto dobu mám 5minut. Kotel topí podle ekvitermní křivky a mě připadá, že radiátory poté co kotel přestane topit poměrně rychle vychladnou a pocitově se zdá být chlad od oken. Pomohlo by tomuto "jevu" změnit délku doběhu oběhového čerpadla?

Díky

Alda


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.12 08:42
avatar

Doběh čerpadla je v jistém smyslu "servisní" záležitost...a je to z důvodu ochlazení výměníku kotle po skončení topení (vypnutí hořáku).

Pokud máte pocit chladu pod okny, pak topte déle...nebo na ještě nižší teplotu topné vody (snižte ekvitermní křivku. nebo její strmost).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alda2
Datum: 21.12.12 09:02

No křivku mám danou už velmi plochou a mám strach, že pokud půjdu níž, už nedosáhnu pokojové teploty a déle topit = snížit výkon kotle, ale ten jede na minimim, ale proto že je předimenzován, tak musí vypínat a proto jsem si říkal, že v té době by mohlo běžet alespoň oběhové čerpadlo, aby ty radiátory tak rychle nechladnuly...

Alda

Datum: 21.12.12 09:04
avatar

Pak je otázka pro je kotel předimenzován...a to tady říkám u každého druhého dotazu o volbě kotle..

Doběh můžete nastavit delší, ale co Vám to bude platné? Voda v okruhu vychladne poměrně velmi rychle..a budete tam kde předtím.

Ideální by bylo, kdyby Váš kotel topil stále..třeba výkonem jen 2-3kW.., jenže to evidentně neumí, protože je špatně navržený typ kotle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.12 09:14

Není to tak, že proudloužením doběhu budou radiátory chládnout ještě rychlejí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.12 09:17
avatar

V podstatě nejde o dobu chladnutí...ale o předání tepelné energie akumulované v době vypnutí hořáku v topné vodě potažmo v celém systému.

Energie bude prostě předána do oklolí...ale nebude to ani rychleji...ani pomaleji..(s vyjímkou např.pokud by šlo o kotel s velkým vodním obsahem, umístěným v kotelně v 1.PP, pak se z něj ještě něco MÁLO vymáčkne..).

Ale NIC to neřeší..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.12 09:35

Nepůsobí ale v tomto případě výměník v kotli jako radiátor (s odvodem tepla v podstatě zbytečně do komína)?
Nevím, netvrdím to jistě, že to tak je. Ale mám pocit, že jsem něco takového kdysi četl na tzb-info. Sám jsem chtěl doběh čerpadla naopak úplně zrušit, leč můj kotel to neumožňuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.12 09:39
avatar

Samozřejmě že se voda přes kotel ochlazovat může...ale to už se bavíme o poměrně malé energii...a záleží na konkrétním typu kotle a řešení spalinových cest.

Ale jak říkám, tazatel tím nic nevyřeší tak jako tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.12 12:19

Ten dobeh ma smysl hlavne u litinovych kotlu, kde dochazi po vypnuti horaku jeste k dost velke setrvacnosti prohrate litiny, takze pri vypnuti i cerpadla se stojici voda jeste dost ohreje a pak dochazi az k vypnuti zalozniho termostatu (termostat umisteny v kotli proti pretopeni), u nekterych kotlu se po vychladnuti samy zase nezapnou, nahlasi to poruchu a kotel netopi. Kdo to nezna, tak vola kotlare a plati. Ja mam udelany system na ulektroventily, abych mohl topit na nekolia mistech samostatne na vic pokojovych termostatu a v okamziku, kdy doslo k vypnuti vsech okruhu, tak se mi to stavalo a musel sem si tam nasadit zpozdovaci relatko, aby jedna vetev zustala otevrena a zustalo zapnute cerpadlo na 3 min., mensi cas nestacil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.