Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Domácí vodárna - princip

Od: madfad odpovědí: 5 změna:

Ahoj. Na chalupě máme domácí vodárnu, která čerpá vodu ze studny a zajímá mě, jak přesně funguje. Vím, že je v ní vak, který je asi stále plný vody a okolo něj je stlačený plyn.

Co se stane, když pustím kohoutek? Tomu se právě snažím přijít na kloub :). Začne téct voda z potrubí, ale proč? Voda je z vaku vytlačována plynem? Nevím... Prostě mě jen zajímá jak pozná, že je potřeba dočerpat další vodu ze studny a jak se voda dostane potrubím přes baterii ven.

Díky za objasnění.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ladaadal*
hodnocení

2x

Zřejmě tě zajímá jednoduchý princip:

Čerpádlo natlačí ze studny vodu do nádoby, ve které je vzduchový pytel. Tudíž ten tlak vody zmáčkne vzduch do malého prostoru. Při určitém tlaku čerpadlo vypne, aby se to neroztrhlo (kdyby nebyl pojišťovák). Trubky jsou napojené na tu nádobu dole, kde je voda, takže když pustíš kohoutek, stlačený vzduch v nádobě vytlačuje vodu do kohoutku. Tím samozřejmě tlak v celém okruhu klesá. To hlídá čidlo, a když klesne na určitou úroveň, tak zapne znova čerpadlo, aby dopustilo a zároveň dotlakovalo soustavu.

 

drejdl*
hodnocení

2x

Zdravím, Vaše zvídavost je sympatická.

V principu předpokládáte správně. Při poklesu tlaku vody v potrubí (když třeba otevřete kohoutek) sepne tlakové čidlo, které je součástí vodárny) a přes spínací kontakt zapne motor čerpadla. To začne čerpat vodu do tlakové nádoby, kde je gumová membrána, nad níž je plyn pod určitým tlakem. Když dosáhne tlak v této nádobě nastavenou hodnotu, tlakový spínač vypne motor. V systému je nyní tlak, který opět po spuštění vody začne klesat. A opět nanovo...

 

hodnocení

0x

A kromě výše uvedených částí jsou tam ještě jednosměrné ventily.

Jednosměrný ventil na vstupu do tlakové nádoby, (aby tlak neutíkal zpátky přes čerpadlo do studny).

Así tě zklamu Colombo. Většina domácích vodáren dneska žádný zpětný ventil nemá. Jeho funkci plni koš. Výrobce ušetří stovku za ventil a ty musíš kvůli tomu do studně když se to vymačká. Ale to už není jeho problém :-C

 

kingi
hodnocení

0x

četnost spínání a vypínání se zmenší,doba činosti čerpadla se prodlouží,šetří se čerpadlo,a snižuje se odběr elektřiny,je to pak ekonomičtější.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]