Mokrý komín

Od: Datum: 19.12.12 12:20 odpovědí: 34 změna: 17.02.14 16:41

Dobrý den,

mám 2 roky starý rodinný dům. Komín nepoužívám, ale na půdě je mokrý ( nacucaná je i ta vata v něm) a bohužel to prostupuje až do pokoje. Když je venku hezky, tak komín je suchý. Oplechování mám již 3! Naposledy mi ho dělali letos v dubnu. Nikdy chyba v oplechování nebyla. Teče to po celém komíně od té hlavice (asi). Nikdo neví, co s tím dělat, bohužel ani výrobce. V roce 2010 to začalo na podzim. Pršelo 2 dny. Firma přijela a odbouzala okrasné cihly na střeše, protože byly špatně naglazované a cucaly vodu. V lednu 2012, jak byly mrazy, tak se to opakovalo. Opět odbourali komín, ale až po půdu (podlahu) a z pokoje ještě vytahali nasáklou vahu. Po špatné zkušenosti s cihličkama, jsem zvolila normální tvárnice natažené lepidlem a fasádní barvou. Od té doby až do všerejška byl klid. Už nevím, na koho se mám obrátit.
Děkuji za vaši odpověď, s pozdravem P.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.12 13:00

Jestli to chapu dobre, tak je komin mokry v prostoru mezi vlozkou a tvarnicema? V tom pripade mas spatne udelane zakonceni na hlave komina a zateka ti mezi vlozku a tvarnice a pak take muzes mit spatne udelanou patu komina, kde musi byt odvetravaci mrizka, aby skrz cely komin tahnul pruvan, ktery ochlazuje izolaci, aby se komin neprohrival na vysokou teplotu az do mistnosti a navic se tim prave vysusuje pripadna vlhkost izolace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 13:44

Mokré jsou tvárnice. Na půdě je to vidět. Vždy to začlo mapama a pak je to po delším dešti mokrý celé. Odvětrávací mřížku mám. Komín nepoužívám, tak se nemůže prohřívat.

Datum: 19.12.12 15:06
avatar

podobné jsem řešil mnohokrát, a zkusím důležitý dotaz k doplnění.

1) průchod do komínu je 90°, nebo45°? Já tipuji 90°.

2) opravu prováděla firma co to stavěla?

3) máte fotky z průběhu stavby, nebo můžete dodat fotky zakončení komínu?

4) samozřejmě chybí typ a výrobce komínu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 16:04

1) průchod je 90 st. , 2) oopravu prováděla firma, co komíny vyrábí, 4) EKO KOMÍNY - typ Universal.

Foto nějaké mám, ale ukončení komína ne. Bohužel na střechu já nevlezu.

Ukončení je stejné jako na jejich webu: http://www.eko-kominy.cz/kominove-systemy/.

Datum: 19.12.12 16:48
avatar

1) OK, víte proč jsem to tušil, páč u sopouchu 45° se nikdy podobná věc nestala. Neviděl jsem detaily, ale u ostatních komínů s podobným popisem závady se jednalo vždy o komín 90° a problém byl, že ho firma postavila obráceně. Pak tekla voda po stěně komínu a vytékala přes zámky do vaty a do tvárnic. Nevěřím, že tvárnice Final byly špatně glazované, páč ty se upravují barvou!

2) byla to firma co ho postavila, nebo jiná firma? Firma na výrobu komínů si najímá montážní firmy.

3) je třeba místní šetření, vylézt na střechu a sundat zakončení a zkontrolovat uložení trubek RR.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 16:14

Takhle to vypadá na půdě.

Datum: 19.12.12 15:08
avatar

Zdravím,

nebyly by nějaké fotky? Ideálně pohled na střechu s komínem, hlavu komína a prostup komína střechou (ideálně ze střechy i z půdy).

Možná by neškodilo i napsat aspoň přibližný region, odkud jste.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 16:07

Středočeský kraj

Datum: 19.12.12 16:44
avatar

Bohužel jste trochu z ruky.
Příčina je nedokonale utěsněné oplechování mezi tělesem komínu a střešní krytinou.
Místa protékání vody jsou v zásadě 2:
1) mezi tělesem komínu a oplechováním (voda stéká po nadstřešní části tělesa komínu k oplechování a místo aby stekla po plechování na střešní krytinu, proteče spárou a teče dál po tělese komína na půdu - do té spáry může být také zafoukávána větrem)
2) mezi oplechováním komínu a střešní krytinou (voda sice steče z tělesa komínu na oplechování, ale vítr ji nafouká do mezery mezi oplechováním a krytinou - může tam ale i sama navzlínat)

Oprava:
v obou případech řádně zatmelit obě spáry - hloubkově, ne jen na vrch natáhnout tmel a pokud to tmel umožňuje, tak zatřít barvou.

Při pečlivé práci by se problém už neměl opakovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 16:51
avatar

rony, nebyl jsem na místě, ale domnívám se, že bod 1 nesedí. Po tvarnici sice může voda stéci, ale nemůže se dostat do vaty a dovnitř. Navíc by to po kontrole z půdy muselo být vidět.

Je třeba ještě vyfotit nebo zkontrolovat oplechování, zdali je jednoduché (to být nesmí), nebo dvojité.

doplněno 19.12.12 16:52:

foto

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 17:06
avatar

Pokud není komínové těleso v celé výšce (od podlahy půdy až k hlavici) naomítané (podle fotky to vypadá, že na půdě naomítané není), může voda při stékání po tělese komína provzlínávat i spárami mezi tvárnicemi a protože se odtud nemá jak dostat (jen postupným vyschnutím, což je na hodně dlouho zvlášť když se komín nepoužívá), tak ta izolace prostě musí být mokrá. Hlavní příčina ale je jednoznačně v utěsnění oplechování.
Byl jsem v minulosti už několkrát velmi nepřijemně překvapen, kam všude dokáže vítr vodu nafoukat a konkrétně u komínu k tomu stačí když se třeba vítr okolo komína "blbě" točí. Proto tvrdím, že je to utěsněním oplechování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 17:15
avatar

Rony, tazatelka uvedla, že oplechování URČITĚ bylo v pořádku, bohužel ani jeden z nás nevidíme současný stav a minulý průběh závady. Bez podrobných fotek nelze určit přesně závadu.

Přeji krásné svátky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 18:06

Oplechování je jednoduché. Proč tam nesmí být? Od hřebenu je komín cca 50 cm. Dřív byl komín omítnut (lepidlem) i na půdě, ale teď je opět nový (letos v dubnu), tak se to ještě nedodělalo. Minulé závady byly opravdu k komíně ( v těch cihličkách). Natahovali vodu - špatná impregnace. Teď nevíme, jestli je to mokré těleso nad oplechováním, ale je nataženo fasádou.

Datum: 19.12.12 18:11
avatar

Jednoduché být nemůže, protože jak určitě víte, komín na tu délku dilatuje. Jak do stran, tak i do výšky. Oplechování je pevně připojeno na vazbu a pohybuje se okolo komínu. Pohybem se časem uvolní utěsnění oplechování. Proto se pevně přidělá na vazbu, druhé se pevně připevní na komín. Pak je dilatace mezi oplechováním.

Opět bez podrobných fotek nelze stanovit správně příčinu. Já ze zkušenosti sázím na otočený komín.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 18:18

Tak to jsem nevěděla. Bohužel nejsem kominík ani klempíř. V pátek mohu dodat fotky. To se na to přijde klempíř podívat, co to oplechování dělal. Co je to otočený komín?

Datum: 19.12.12 18:31
avatar

otočený komín je, že otočí trubku vzůru nohama. U 45° to nejde, ale u 90° se to stává. Pak jsou zámky obráceně a jak prší do komínu, stéká voda po stěně, otočeným zámkem pak vyteče do prostoru mezi trubku a tvárnic. Tím nasákne vata a promáčí i tvárnice.

Když bude klepíř na třeše, ať vyfotí hlavu komínu, pak jí oddělá a vyfotí poslední truku, jak je umístěna.

Bohužel od pátku budu mimo poč, jen někde na návštěvě...snad..

(nebo telefon)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 19.12.12 19:29

Mluvila jsem se stavebníkem a ten mi řekl, že komín na 100 % otočený není. Vata v komíně není úplně mokrá, jen vlhká a čistící dvířka na půdě jsou orosená. Bojím se, že je to tím oplechováním, jak jste psal. Můžu jen vědět, odkud jste? Děkuji

Datum: 19.12.12 19:34
avatar

vyhladavač vám sdělí více..

Pardubice

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 20.12.12 07:37

Děkuji, tak prý v pátek nám udělají dvojité oplechování. Doufám, že to pomůže. Nejde mi totiž do hlavy, že by vodu pohlcoval komín, když je na něm lepidlo, perlinka a fasáda. Nebo že by nasakovala ta betonová deska na komíně.

Datum: 20.12.12 09:02

Kde presne v tom stredoceskem kraji?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 21.12.12 12:24

Okres Nymburk

Od: sanyo*
Datum: 20.12.12 09:30

Tak mne jen napadlo, jestli popisovaná závada nemůže být tím, že do komína sice neprší, ale dochází ke kondenzaci, zejména asi tím, když se topí, tak zevnitř je vše teplé, ale komín, v kterém se netopí a je v něm vata - vlivem vnitřní zimy kondenzuje? To je asi blbost, že jo Milane C? Vzpomněl jsem si na to v souvislosti s mou půdou, kde jsem mi před lety rosila vata, čímž začal plesnivět šikmý strop sádroše, pomohlo jedině celoroční pootevření 1 okénka na půdě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 21.12.12 11:41

Tak oplechování je již hotové. Akorát mě zarazilo, že na tom starém byly zespod namrzlé kapičky. (na té straně, co je opechování pod taškama). Když ho sundali, tak pod oplechováním byl i komín mokrý. Nechápu. A prý je mokrý i pod fasádu - směrem k té ukončovací hlavici.

Datum: 19.12.12 19:28
avatar

Jen bych si dovolil doplnit to, co psal p. Milan o to, že tzv. jednoduché oplechování se používalo dříve (dvojité v podstatě přišlo až s prefabrikací) a bylo děláno tak, že celý plechový "límec" byl napevno přitlučený ke střeše, na části u tělesa komínu byl ohnutý pruh plechu, který se zasunul do drážky v komínovém tělese (po celém obvodu komínového tělesa) nebo přes něj přesahovala omítka komínu. Ke komínovému tělesu bylo oplechování přitaženo plechovými skobami, pod kterými se mohlo dilatovat (pohybovat). V drážce komínové tělesa pak bylo oplechování zatěsněno cementovou maltou. Vlivem pohybu se tato časem uvolňovala a bylo potřeba maltu čas od času vyškrábat a zatěsnit novou.
Dvojité oplechování tuto nevýhodu odstraňuje a při správném provedení nepotřebuje opravu po dobu životnosti oplechování nebo střešní krytiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vseif*
Datum: 18.03.13 12:40

Dobrý den,

smím se zeptat jak to dopadlo s tím komínem po oplechování? Řeším totiž stejný problém se Schiedelem a mám zaústění 45 stupnů, komín rovněž nepoužívám a i přes to, že jsem nainstaloval Napoleona, tak mi z vyústění vytéká při deštích voda a komín je na půdě, taktéž neomítnutý, celý mokrý. Navíc při vetších deštích je patrné prosakování do spár mezi bloky v obýváku, které ale nemohou být otočené, kvůli vyústění 45 stupnů, čím tedy to může být?

Díky za odpověď

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.13 13:24
avatar

Nevím, zdali tazatelka odpoví, ale volala mi, že opravdu byl komín obráceně postaven. (Ne)udělalo mi to radost, páč museli zbourat komín a já měl zase pravdu.

Ve Vašem případě si nejsem jistý, páč když tam máte vyustění 45°, nevím jak šikovný byl stavitel komína. Schiedelák mi odpověděl, že to šikula dokáže otočit i na šikmém vyústění. Já tomu nevěřím, páč nemůže být tak nešikovný. A to volím jedině slušná slova.

Na přesnou diagnozu bych musel vidět ukončení komínu. Nemáte fotku detailu, popřípadě když to stavěli? Pokud slepili trubky k sobě, nemůže spoji téci, jedině že by je opravdu otočili. Pokud je špatně uděláno ukončení komínové hlavy, mohlo by zatékat mezi krycí deskou a trubkou, do čedičové izolace. Šlo by udělat na půdě otvor do tvárnice, průměr 2-3cm do hlouby asi 3 cm, aby se nepoškodila vata a dalo se stiskem vaty zjistit, zdali je nasáklé či nïkoliv. Výhodné by bylo, kdyby byl nahoře vymetací otvor..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vseif*
Datum: 18.03.13 13:50

Dobrý den,

děkuji za vaší rychlou reakci. Fotky ze stavby bohužel nemám, ale ukončení mohu nafotit, hnedka jak zdolám chřipku. Napoleona jsem přidělával osobně, takže si to trochu vybavuji. Nad horní krycí desku vyčuhuje konické zaústění asi z nerezu, výšku nedokážu přesně určit, ale odhaduji tak 10cm. Deska je něco jako keramická vanička otočená dnem vzhůru ve které byly zatmeleny čtyři díry, jenž jsem použil pro ukotvení svorníků na Napoleona. Otvory jsem opět pečlivě zatmelil, takže si myslím, že tamtudy neteče. Komín je nad střechou omítnutý. Neomítnutá část na půdě je při deštích zcela mokrá a kolem komína na vodorovnoé izolaci, kam jsem musel dát igelit zůstává značné množství vody,(Nemám na půdě ještě podlahu) které občas prosákne sádrošem do místnosti pod komín. Zkoušel jsem odsunout pár tašek a podívat se, jestli není problém v oplechování, ale venku bylo pod nulou, takže jsem jich odunul pár kolem komína. Oplechování tam je, podle mně nic moc, ale nejsem klempíř. Zkusím najít nějaké fotky v archivu.

Díky moc

doplněno 18.03.13 14:43:

našel jsem nějaké fotky ze stavby. Nevím, zda je potisk na tvárnicích vždy orientován ve svislém směru korektně, poněvadž na fotce v přízemí je nápis na jedné tvárnici hlavou dolu, ale na fotce z prvního patra je zase nápis správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.13 14:40
avatar

Vseife, přeji brzké uzdravení.

Když vlezete na střechu, nejdříve vyfoťte ten nerezový díl. Skládá se ze dvou kusů. Nejdříve oddělejte ten vrchní kužel, fotku nerezu spodního, pak i ten oddělejte, vyfoťte samotnou krycí desku. Zkuste vyfotit hranu trubky, aby byla vidět hrana a zámek. Pak zkuste šláhnout i za trubku na vatu, zdali je suchá? Zkuste zahýbat trubkou, zda-li je slepená ke spodní trubce. Klidně i kleštěma uchopit a nadzvednout...

Pak se ozvěte. Ale nejdříve vyležet a vypotit.

doplněno 18.03.13 14:44:

pokud chcete, zašlete fotky na email:

milan.cukrar@volny.cz

doplněno 18.03.13 14:45:

fotky trubek, pokud máte nějaké?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: betak009
Datum: 18.03.13 16:50

Dobrý den, tak s komínem to dopadlo tak, že před svátky nám udělali nové, dvojité oplechování a je klid. Sice v lednu, jak byla obleva, tak byl opět mokrý, ale jen na půdě u podlahy a od střechy nic ( zamrzlá voda se stáhla dovnitř). Teď už jsou tam jen malé flíčky a je snad konečně po problému. Vůbec vám to nezávidím a doufám, že to rychle vyřešíte! Já doufám, že o komínu už dlouho neuslyším.

Od: petra85
Datum: 14.02.14 12:53

Dobrý den,
problém ohledně našeho komínu nebyl sice s prosakováním vody, ale prosakoval nám do bytu "zápach kouře" a na stěně se tvořily mapy. Jeden nejmenovaný kominík nám doporučil opravu nadstřešní části komínu, což ve výsledku vůbec nepomohlo. Problému nás zbavila až firma www.kominsos.cz, která nám komín nově vyvložkovala.

Můžete se tedy obrátit na ně, za revizi komínu po mě ani nic nechtěli.

Přeji hodně štěstí.

P.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: julek
Datum: 14.02.14 14:38

to Milan C:

pane Cukrář, poradíte mi prosím jak na postaveném komínu (stavebnice tuma) s 90st. sopouchem poznám, zda jsou zámky správně nebo naopak? Na střechu bohužel nevlezu. Dole mám mřížku i dvířka.

Vlhne mi cca 1 šár odshora - viz diskuze. Také se netopí.

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 14:11
avatar

Julku, bohužel bez kouknutí to nelze na dálku poznat...jedině na místě. Zkuste oslovit přímo firmu Tůma.

doplněno 17.02.14 20:11:

Podle nákresu je to správně. Nemáte foto problémového místa?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: julek
Datum: 17.02.14 16:41

Dobrý den,

nakonec jsem našel spoj v řezu tvárnic okolo dvířek. Je to takto správně postaveno?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: julek
Datum: 17.02.14 16:41
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.