Jak na vodu z orosených oken?

Od: Datum: 28.10.12 08:24 odpovědí: 35 změna: 24.11.12 23:10

Dobrý den,

bydlíme v panelákovém bytě v 5. patře a rosí se nám okna. Dům je údajně zateplený, okna jsou plastová. Přečetla jsem nesčetně diskuzí a rad na toto téma, ale nepodařilo se mi problém odstranit. Nejhorší je to v ložnici přes noc - je to malá místnost, spíme tam dva + pes, navíc se s manželem dost potíme. Prostě přes noc vyleze vlhkst i přes 70% a okna jsou totálně zamlžená a teče z nich voda.

Pravidelně větráme, topíme, kytky nemáme, prádlo sice suším v bytě, ale v obýváku a tak 1-2x do týdne, prostě nemám kde jinde sušit. Ale je to stejné i ve dnech, kdy tu prádlo není. Ještě než začala zima jako včera, jsme používali mikroventilaci, ale ani to moc nepomáhalo a teď když topíme, tak je to i dost kontraproduktivní.

Čili jsou dvě možnosti:

1) Napadá někoho ještě něco, co bychom mohli vyzkoušet?

2) Pokud ne, tak se s tím tedy smířím, ale potřebovala bych udělat něco s vodou, co stéká po oknech na parapet a pak na zem.

Té vody je totiž docela dost, zatím jsem dávala na parapet papírové ubrousky (i několik vrstev na sebe), ale např. dnes v noci jsem je asi 4x měnila a byly hned stejně nacucané, takže z nich stejně ta voda kapala na zem. Jde mi o to, abych tu pak ještě neměla plíseň nebo mi voda nenakapala do zásuvky nebo někam, co mám u zdi nebo blízko ní. Napadla mě ještě nějaká látka, ta se nacucá později než ubrousek, ale nacucá se stejně, takže to není řešení. Otírat okna taky nemá cenu, protože je to vždycky na 20 minut, celé okno otřít a to ve tři ráno dělat nehodlám.

Jak to děláte Vy? Protože vzhledem k množství dotazů na toto téma nevěřím, že by to každý vyřešil...

doplněno 28.10.12 08:26:

Ještě bych dolpnila, že jsme zkoušeli nechat žaluzie úplně vytažené, úplně zatažené, otevřené...To samé s dveřmi z ložice - otevřené dokořán, přivřené, zavřené...žádný rozdíl.

doplněno 29.10.12 13:34:

Tak jsme včera koupili lištu na schování kabelů a uskutečnili jsme pokus číslo 1, jestli se tam voda bude chytat. Uvidíme Pro inspiraci přikládám obrázkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: artik*
Datum: 28.10.12 09:31

řeším to samé , letos budu zkoušet topit naplno , loni jsem topil málo a byla to hrůza

doplněno 28.10.12 09:32:

žaluzie mám v zimě odmontované

doplněno 28.10.12 16:43:

usazením oken to není , letos jsem udělal zateplení kolem oken + namontoval jsem potřebné pásky , pod parapet jsem dal polystyren a stejně to nepomohlo .Zatím trochu pomáhá přetopenej byt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: itan71*
Datum: 28.10.12 09:53

Máme stejný problém, stejné podmínky a to ještě netopíme není důvod když je doma kolem 20°C

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ert*
Datum: 28.10.12 10:15

Vlhkost 70% je hodně = hledejte zdroj vlhkosti (nejspíš to prádlo). Co se týče větrání, tak nejlepší je okna dokořán na 5 minut několikrát denně (rychle vyměnit komplet vlhký vzduch v místnosti za suchý vzduch zvenku - tepelné ztráty jsou minimální protože stěny nestačí vychladnout) , mikroventilace nemá smysl a jen protopíte majlant.

Na vodu z oken bych na spodní hranu silikonem přilepil malý okap (žlábek 10x10mm) vyspádovaný do misky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 28.10.12 11:41

Dobrý den, díky, první nápad jak vodu vyřešit Určitě zkusíme nějaký ten žlábek, protože řešit to nějak musíme. Myslíme si, že příčina jsou špatně udělaná okna, což řešit nebudeme (jsme v nájemním bytě). Takže prostě zkoušíme nějak řešit tu vodu a žlábek by to mohl řešit. Díky za první reálný nápad!

doplněno 28.10.12 11:43:

Jinak těch 70% tam máme jen přes noc a jen v ložnici, kde prádlo nenecháváme nikdy. Jinak standardně 40 - 60%, nic tak hrozného.

Od: jokr
Datum: 28.10.12 13:57

S intenzivním větráním s vámi souhlasím, ale že je venku suchý vzduch...? To by musel být pořádný mráz, aby vzdušná vlhkost vymrzla... Některé on-line předpovědi nabízí i údaj o vlhkosti vzduchu, teď je v Praze např. 81%... Snad mít všechny dveře v bytě pootevřené, aby mohl vzduch cirkulovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ert*
Datum: 28.10.12 15:54

Ta vlhkost je závislá na teplotě vzduchu = venku 81% při +5°C, když se stejný vzduch ohřeje na 20°tak je jeho vlhkost třeba jen 40% (pro přesné číslo koukněte do tabulky teplota - relativní vlhkost - rosný bod). Po ohřátí vzduch do sebe nabírá další vlhkost a stoupne např. na 60% - to je okamžik kdy otevřít okna dokořán a vyměnit vzduch v místnosti za nový venkovní a začne zase kolotoč ohřátí vzduchu, vlhkost 40%, vlhnutí vzduchu na 60% atd. Vzduch má malou tepelnou kapacitu, na jeho ohřátí není potřeba moc energie. Trvalý mírný průvan ale pořád ochlazuje stěny a náklady na vytápění jsou řádově vyšší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.12 10:31
avatar

My jsme měli podobný problém s okny, strašně jsme se s tím nazlobili, nakonec to byl problém v tom, že pod okny byl tepelný můstek, protože byla špatně zasazena, zvedli jsme parapet a izolovali ho z vnějšku, ale to vyřešilo jen rosení zespodu. Což ovšem není váš případ, ale u jednoho okna se to rosilo celé a museli jsme to okno vyměnit, protože mělo mizernou izolaci a bylo špatně zasazené.

Jinak ta vlkost je opravdu mimořádná, s tím jsem se v paneláku nesetkala. Čím to je, že tam máte tak vlhko? V ostatních bytech to mají taky takové?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: skye*
Datum: 28.10.12 11:45

To nevím, jestli to mají také tak, ale je to jen do rána přes noc a jen v ložnici, přes den máme poměrně normální vlhkost 40-60%. Prostě to přes noc napotíme a nadýcháme na těch 70%. Jsme v nájemním bytě, takže jakékoli stavební úpravy nepřipadají v úvahu.

Od: miro®
Datum: 28.10.12 10:33

Je potřebné vycházet z faktů proč k tomuto jevu dochází a pak se pokoušet je odstraňovat - eliminovat . K orosení dochází při styku vlhkého vzduchu - v místnosti se studeným prostředím - ochlazeným sklem okna. Funguje to stejně jako když přijdete ze studeného prostředí do místnost s ochlazenými brýlemi, tak se Vám orosí. Vlhkost vzduchu stoupá s jeho teplotou - voda se více vypařuje odevšud, kde je a čím větší teplota na ni působí. Je nutno omezovat velkost vzduchu a omezovat (zamezit) styk vzduchu s chladným-studeným prostředím (sklem okna) K tomu slouží dvojitá okna (skla v oknech) a to proto, že samotný vzduch mezi skly má výborné tepelní izolační vlastnosti , takže vnitřní sklo není tak intenzivně ochlazováno vnějším prostředím.. Přeji úspěch miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.12 10:40
avatar

Jediný důvod je,špatná okna.Ale pokud zvýšíte teplotu vzduchu v místnosti na 26 stC,což se leckomu zdá moc,okna se ohřejí a nebude se na nich voda srážet.Je možno zkusit měřit teplotu na oknech zvenčí a zevnitř.Rozdíl by měl být nejméně 30 st C

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: skye*
Datum: 28.10.12 11:48

Dobrý den, to bych asi nepřežila, já vedro nesnáším a zvláště doma...

Datum: 28.10.12 10:50
avatar
Jeden člověk vypotí za noc víc než litr vody, jste dva plus pes v zavřene místnosti plus K tomu vzdusna vlhkost. Stáhnout teplotu pomůže jen castecne a větrání v těchto dnech taky nepomůže, nasyceny vzduch zvenku se doma ohřeje a vlhkost se zase zvysi a kondenzuje na studených oknech.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd*
Datum: 28.10.12 10:56

nasyceny vzduch zvenku se doma ohřeje a vlhkost se zase zvysi

Pokud se vzduch ohřeje, tak se relativní vlhkost sníží

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jokr
Datum: 28.10.12 13:59

Pohne s rozným bodem... Teplý vzduch pojme více vodních par, nám se sráží na chalupě ve studeném rohu... Rozhodili jsme nábytek, aby byla větší cirkulace a uvidíme...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.12 22:24
avatar
Hlavním omezujícím faktorem je teplota vzduchu, neboť pro danou teplotu je vzduch schopen pojmout jen omezené množství vodních par. Platí zde úměra, čím vyšší je teplota, tím více je vzduch schopen pojmout vodních par.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyxyxyxy
Datum: 28.10.12 18:21

Záclona nebo hlavně závěs mezi radiátorem a oknem není? Mám zkušenost, že když dám teplý závěs na okno tak, aby od něj netáhlo chladno (v podstatě dám závěs na rám okna a všude ho poctivě srovnám tak, že ke sklu nejde teplo), tak se okno opotí a to poměrně dost. Sundám závěs a okno je do hodiny čisté a suché.

Problémem může být také velký přesah parapetu do místnosti - okno pak oneovívá teplý vzduch, sklo zůstane chladné a orosí se.

Jako další bych zkusil nechat vzduch v bytě cirkulovat pomocí ventilátoru - pokud ho nasměřujete na okno (třeba i z větší vzdálenosti - hlavně aby se vzduch okolo skla hýbal), rosit se určitě nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: prochy35*
Datum: 28.10.12 20:39

velmi dobrá odpověď

Ohodnoceno: 1x
 
Od: artik*
Datum: 28.10.12 20:43

tak to je k ničemu, u oken jsem odstranil parapety a nepomohlo

doplněno 29.10.12 10:31:

zatím pomáhá hodně topit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kyti1
Datum: 29.10.12 10:32

Měla jsem ten samý problém, pomohlo mi dát na parapet vlhkožrout..Dala jsem hned 2 krabice po 450 g . Nejprve se nic nedělo,chtěla jsem reklamovat-ale po týdnu to začalo opravdu fungovat. Jednou za 2 dny vodu vyliju a už druhý rok mám pokoj.

Někdy , když jsou opravdu extrémní rozdíly teplot venku a doma -se mi okna trochu ze spodu orosí,ale po čase oschne a nic nestéká. Byla jsem z toho taky na palici,ale je vyřešeno

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kattty
Datum: 29.10.12 12:43

Dobrý den jaký konkrétně "vlhkožrout" máte na mysli? Myslíte ty věci typu co na nás denně bubnují z reklam?

"stopvlhkosti" atd?

díky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.12 11:06
avatar

skye,

jelikož jste v nájemním bytě, nehodláte řešit příčinu, jen následek, doporučuji již uvedený okapový plech. nemusí to být nic pevného a silného stačí hliníková plech, vhodně vytvarovat a nechávat stékat do nádobky. Pozor na kapání vody, v noci by Vás to budilo!

Silikonem bych to nepřidělával, páč přijde březen a budete to oddělávat...

doplněno 29.10.12 19:53:

výborné, jen doladit případné problémy

. Jste šikulka..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pokopeli
Datum: 29.10.12 22:23

Přesně, viděl jsem to v Českém Krumlově, na věži, je tam nahoře byt, kde bydlíval kdysi s celou rodinou člověk co hlídal z věže okolí(požáry, nepřátelé,.) No a na každém okně vevnitř, byl miniaturní okápek svedený do miniaturního soudku, pěkné , myslím že bych mohl někde najít fotku. Vl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pokopeli
Datum: 29.10.12 22:55

jo a nebo vyměnit okna , dát dřevěná ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 07:45
avatar

pokopeli, dřevěná okna to nevyřeší, pokud nemyslíte otvor zatlouci prkny...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 29.10.12 13:36

Další obrázek

doplněno 29.10.12 13:37:

Špatně se mi to zařadilo, chtěla jsem to dát pod ten první obrázek.

doplněno 29.10.12 20:02:

Milane: Děkuji

Datum: 29.10.12 21:28
avatar
Ten "okap" neni špatný, .ale samotný problém neřeší. Je to jako si vzít úvěr, ale splatky nechat na rucitelich. Máte dvě možnosti jak čelit problému: buďto zvýšit teplotu v místnosti a posunout rosny bod dále do okna, ale to by vás něco stalo, kromě toho, ze nemáte horko ráda nebo snížit teplotu v místnosti natolik, ze roseni vůbec nevznikne, ale to zase znamena určité omezení v komfortu. Okap jisto jistě pro vás znamená nejlevnější řešení bez omezování komfortu nebo navysovani výdajů za topení.
doplněno 30.10.12 17:45: Samozřejmě Milane, ja jen, ze neni třeba měnit již vymenene okna, když stačí upravit teplotu nebo trochu omezit vznik vlhkosti. Verim, ze i majitel nechce mít provlhly a plesnivy byt, kde se daří plisnima bakteriim. Ono pak odstranění nasledku bude mnohem finančně náročnější, než odstranění příčiny. I když tuhle rundu už nájemník platit nebude, možná si odnese zdravotní komplikace, jako třeba alergie a to se pak prodrazi mnohem vic.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.12 21:36
avatar

stírečku, máte pravdu, ale paní je v nájmu a nechce řešit příčinu, jen následek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kyti1
Datum: 30.10.12 09:09

Moje zkušenost je s tímto vlhkožroutem www.vlhkozrout.cz/vyrobky/produkt/vlhkozrout-set-pro-okna -opravdu to funguje.Taky jsem každé ráno vzala stěrku a stírala okna a vodu po zemi. Jelikož mám velkou vlhkost, tak mi nápln do vlhkožrouta vydží na dva měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.10.12 10:04

První co bych udělala - z malé ložnice pro dva bych vyhodila PSA. Může spát v jíné místnosti a možná pes vyprodukuje daleko více páry (vody) jako dospělák. Asi tím problém nevyřešíte, ale určitě zmírníte následky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 30.10.12 12:03

Asi psa - gaučáka nemáte, protože kdyby ano, tak byste věděla, že to nejde Po čtyřech letech, kdy s námi spí v posteli, je to nemožné A upřímně, ani bychom nechtěli.

Datum: 30.10.12 10:22
avatar

Když to čtu, tak chápu, že odpovídají odborníci. Ale: Kdyby to bylo ve vlhkosti vzduchu, museli byste mít smrad a plíseň ve skříních i v posteli. Mám v ložnici cihlového domu plynové topení pod oknem, mám ráda, když je teplota těsně pod 20´C, takže většinou stačí jen plamínek. Mám také spoustu kytek. Tedy mnohem větší vlhkost a umělohmotná okna zarosená nemám. Problém se zarosenými okny musí být jinde. *jasne* V kuchyni se mi však, ikdyž se mi okna nerosí, na parapetu v jednom místě, uprostřed jednoho křídla, dělá námraza. Poměrně hodně. Reklamovala jsem to, přišel servisman, vysekal parapet a divil se, protože byl dobře zaizolovaný, všude a dobře. Koukala jsem mu přes rameno a opravdu. Jak bývá bludný proud, tak já mám v kuchyni bludný mráz :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: hans75
Datum: 30.10.12 11:01

Osobně nechápu jednu věc, opakuje se na toto téma pořád dokola a sice, že pod oknem má být radiátor, teplý vzduch má omývat okno, ofukujte okno teplým vzduchem, nezatahujte žaluzie na noc... To je ovšem vše principiálně zcela špatně. Fyzikální zákony samozřejmě fungují a pokud bude na skle nebo rámu dosaženo rosného bodu, dojde ke kondenzaci. Ovšem okno a vnitřní prostředí má mít takové parametry, aby k rosení docházelo, co nejméně. Pokud k němu dochází, jsou nejčastěji 3 možnosti:

1/ okna se špatnými (izolačními) parametry - řešení vyměnit okna za nová, nejlépe široký rám + 3 těsnění + trojskla. Problém špatných oken je nejen rosení, ale i ztráty tepla a tepelný diskomfort, kterým tak velká studená plocha na člověka působí.

2/ špatně osazené okno - ostění, parapet - nutno posoudit a případně předělat

3/ "vysoká" vlhkost v interiéru - lze snížit správným topením a větráním, větrání nejlépe řízené, nejlépe rekuperace

Bohužel vše něco stojí. Řešil jsem naprosto stejný problém několik let, poslední roky jsem měl na rám dole nalepeny plastové okapničky a každý den ráno, od podzimu do jara, rozcvička tak na 10 minut se stěrkou a hadrem. Letos jsem provedl bod 1 a 3 a i když na noc zatáhnu žaluzie a netopím, tak se okna zatím orosila jen z venku...

V kuchyni mám několik let trojkřídlé plast. okno, dvojskla cca 180x100, není pod ním radiátor, bez omývání teplým vzduchem, vlhkost v místnosti 50 - 60%, přesto se potí jen minimálně i při tuhých mrazech, jaké byly letos na konci zimy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.12 11:28
avatar

Hansi, nechápu že nechápete. :)

Lidé jsou různí, já naprosto s Vámi souhlasím. Pocení oken je každoroční šlágr všech poraden. Spoustu tazatelů klidně napíše, mám nová okna. Když popíše jaká, tak se zjistí, že horší se již nevyrábí... a k tomu i špatné zapravení, a pak se diví..

Ale ke zdejšímu problému, tazatelka ví proč, ale to nechce řešit. Jedině odstranění náslekdů jí zajímá, proto schvaluji odtokový žlábek, který navrhl hned na začátku kolega...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: skye*
Datum: 30.10.12 12:05

Myslím, že jste to skoro jako jediný pochopil. Jsem v nájemním bytě a nebudu tu (doufám) navždy, je to jen na cca 2 roky. Rozhodně se nehodlám pouštět do rekonstrukce oken, když to není můj byt a majitel to také řešit nehodlá.

Proto chci rešit pouze následek, kterým byla stékající voda a tu jsem vyřešila žlábkem. Takže já jsem de facto spokojená

Od: gustav*
Datum: 24.11.12 23:10

Jasně PRÁDLO + VAŘENÍ , já v PANELU problémy s orosením okna už NEmívám a mikro ventilace v plastu i při staženém radiátoru to zvládne :) G.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.