Problém s radiátory

Od: Datum: 27.10.12 22:27 odpovědí: 5 změna: 30.10.12 10:35

Dobrý den,

v patrovém rodinném domě jsme si nechali vyměnit na litinových radiátorech ventily za termostatické. Od té doby je v některých radiátorech slyšet průtok vody. Zkoušeli jsme odvzdušnění i bez čerpadla i přivřít průtokové kroužky, ale voda je slyšet stále, to nemluvě o čerpadle, které hučí už i na nejnižší stupeň. Jeden z radiátorů se docela často zavzdušňuje ( cca 1x do dvou týdnů ). Můžete nám prosím poradit kde by mohl být zakopaný pes? Děkujeme ...

Kotel - Prothem (typ upřesním) tlak 1 bar

expanzka - tlak nevím (nevím na kolik má být nahuštěná)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jerry00
Datum: 28.10.12 08:13

To šustění vody v radiátorech asi budou mít na svědomí termoventily( některé to prostě dělají) Některé i cvakají.. Co se týká zavzdušnění, tak jeslti jste měnili v létě vodu, tak může dlouho trvat ,než se odstraní vzduch z okruhu( i do půl roku). Jiná věc je kvalita práce topenářů. Někde může být netěsnost ve spoji a v určitých případech tudy může být přisáván vzduch, ikdyž voda ze spoje nekape.Vliv na to má i umístění expanzomatu a tlak v okruhu. Expanzka by měla mít tak 0.8-1.2 cca, to by mohl být univerzální tlak pro skoro všechny případy sestav. Záleží na výrobcem stanovený pracovní a maximální přípustný tlak pro kotel( najdete v manuálu popř. na štítku)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tert
Datum: 28.10.12 10:29

Pokud se vypustila a napustila voda tak zavzdušňování je normální - vzduch rozpuštěný ve vodě se uvolňuje i měsíce.

Hluk v termoventilech - nejspíš je tam "malá díra" = velká rychlost proudění vody a tím vzniká to šustění. Řešení je zmenšit rychlost proudění vody nebo dát jiné ventily které nešumí. Může pomoct i obtok radiátorů - část průtoku půjde do radiátorů a část mimo, tím se zpomalí rychlost proudění přes termoventil. Pokud je většina ventilů zavřená, tak v těch zbývajících je velký průtok, obtok tohle řeší...

Expanzka - pokud má být v systému tlak vody za studena 1 bar, tak tlak plynu v expanzce plné vzduchu (bez vody) by měl být 0,8 - 0,9 bar

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikky*
Datum: 28.10.12 21:40

Děkuji za odpovědi. Ty ventily jsou od Danfoss. Prý jsou nejlepší ...

Ještě bych se chtěl zeptat na to zavzdušňování. Napadlo mě dát na radiátory s odvzdušněním automatické odvzdušňovací ventily a ke kotli redukční ventil http://www.giacomini.cz/r150n-114. Bude to fungovat? A co byste doporučili namísto čerpadla (WILO STAR RS 25/6)?

Od: jerry00
Datum: 29.10.12 06:10

Předpokládám, že před výměnou ventilů topení nešustilo. Termoventilky jsou budˇto s malou dírou, nebo plnuprůtokové. Většinou šustí a cvakají ty s malou dírou.Jestli máte rozvod trubkami jako kráva(6/4_5/4_1"_3/4"_1/2", tak to k tomu bylo projektováno příslušně výkoné čerpadlo. Ale po výměně ventilů se asi rapidně zmenšil průtok a čerpadlo je teď hodně předimenzované . Mám něco podobného.Vyměnil jsem plecháče za penelové radiátory+ termoventily a termohlavice a teď se čerpadlo dá pustit jen na jedničku. Jinak nestíha vracečkou natékat voda.

Jestli je vaše čerpadlo relativně nové, tak možná nějakým rekulátorem omezit ještě otáčky( asi nutno nějaký sestrojit). Pak taky hluk může být přenášen přes trubky do zdi. Osekat průchod trubky zdí v kotelně ,obalit pružnou izolací a zasádrovat.

Pokud koupíte nové řerpadlo, koukejte po výkonu, otáčkách ,spotřebě než po značce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 30.10.12 10:35

aut. odvzdušňováky - fungovat to bude, ale občas netěsní. Pokud systém těsní, tak je lepší několikrát odvzdušňovat ručně, stačí několikrát a pak už bývá klid.

Stejně tak automatické dopouštění - redukční ventil může propouštět a pak vám to poteče pojistným ventilem ven, když si nevšinete tak bude rybník nebo to poteče do odpadu a budete platit za vodu... Ideální kombinace je aut. dopouštění a aut. odvzd. nezavře zrovna když odjedete na dovolenou ;)

Čerpadlo podle konkrétního systému, příp. udělat ten obtok.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.