Spoluvlastnictví- práva spoluvlastníků

Od: odpovědí: 1 změna:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaká práva mají spoluvlastníci nemovitosti, pokud každý z nich vlastní ideální polovinu domu a pozemků. Jedná se o dům dvougenerační, který patří dvou vlastníkům z ideální poloviny. Jeden vlastník si zabral jeden z bytů, který si rekonstruuje, aniž by o tom informoval druhého spoluvlastníka (např. bourání příčky apod., vytvoření přepážky, která zabírá i část společných prostor).

Vzhledem k tomu, že mezi spoluvlastníky vznikají spory, dochází i k vyhrožování a naschválům, by mě zajímalo, na co z nich má každý právo.

Např.- jeden spoluvlastník chce vést trubku s vodou ze sklepa přes byt druhého spoluvlastníka do svého bytu kvůli vytvoření vlastního vodoměru. Vodu už v bytě samozřejmě má, ale vede z ruzných míst a nechce si sám vést trubky po svém bytě. Druhý spoluvlastník s tím nesouhlasí. Na čí straně je právo?

Jeden spoluvlastník pronajímá svůj byt příbuzným (na dobu určitou). Druhý spoluvlastník o tom byl informován a souhlasil, žádná smlouva ovšem neexistuje, nyní si ovšem tento spoluvlastník nárokuje podnájem a vyhrožuje, že se jedná o nelegální pronájem (služby pronájemníci ale platí dle dohody, 1/2 z celkové částky prvnímu spoluvlastníkovi, jehož byt užívají a na kterého jsou psány veškeré služby). Má na to právo?

Pokud se do této nemovitosti přihlásí někdo k trvalému bydlišti se souhlasem jednoho spoluvlastníka, musí být druhý spoluvlastník o tom informován?

K domu náleží hospodářšká stavení- dvě garáže, starý chlív, dílna... Jeden ze spoluvlastníků užívá jednu garáž, druhého o tom ústně informoval a on souhlasil. Garáž si vyklidil, nyní si ten druhý spoluvlastník tu garáž nárokuje. Má na to právo? Může si sám vyklidit druhou garáž´...

A pokud druhý spoluvlastník přestane platit služby, pojištění apod., jak se může druhý spoluvlastník bránit, když jsou služby psané na něj?

Mockrát děkuji za případné odpovědi.

1 odpověď na otázku

 

 


0x
avatar milancukrar

polníčku, zde bude problematická dohoda.

Každý vlastní polovinu toho co tam je. Pokud se spolu nedohodnou rozumem, tak musí nastoupit soud. Páč nikdo jiný je nerozhodne. Určitě ale soud nestanoví, že tuto garáž bude mít mladší a tuto starší..pokud si dělají naschvály, tak jeden musí ustoupit, nebo to skončí demolicí, rvačkou , klidně i smrtí..

doporučuji nalézt mediátora, nebo právníka...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]