Rekonstrukce podahy ve staré dřevostavbě

Od: Datum: 24.10.12 02:19 odpovědí: 4 změna: 27.10.12 08:11

Zdravím, potřeboval bych poradit, jak vyřešit podlahu ve starém domě, nebo spíše zhodnotit zamýšlené řešení.

Místnost a dům celkově:
Jedná se o cca 20m2 rohovou nepodsklepenou místnost s orientací J-V. Původní část domu (ve které je i místnost) je cca 80 let stará a jedná se o dřevostavu, v 80. letech proběhla přístavba garáže z pórobetonových bloků - škváráků, ktará je přilepená k místonsti, a částečná rekosntrukce původní části. Síla stěny dřevěné části je cca 25 cm, trámová konstrukce vyplněná minerální vatou (černé vlákno co vypadá jak vlasy zabalené do kartonu) , někde i kusy PS - tak trochu co dům dal. Konstrukce stojí na základech z vápencových bloků a spodní trámy jsou z půlky obaleny tenkým gumovým pásem. Stav trámů je dobrý - žádná houba, škůdce, hniloba... Místnost je suchá, nikde se nesráží vlhkost ani viditelně nezatéká. Dům sloužil původně k trvalému bydlení, posledních cca 5 let byl neobydlen. Do budoucna by měl být využitý k dočasnému bydlení a dál jako takový zahradní domek (pro hosty, trucovna, pařbouda, ...).

Původní a současný stav podlahy:
Původní podlaha byla dřevěná - dřevěné polštáře položené přímo v hlíně, vysypané škvárou a přibytá podlaha z cca 3-4 cm tlustých desek. Při rekosntrukci kolem roku 82 byla celá překrytá kartonem, sololitem a linoleem. Při odkrývání bylo vidět, že zakrytí prknům moc nepomohlo, protože na pár místech se na podlaze objěvila plíseň. Aktuálně je celá původní podlaha odstraněna a zbývá vykopat zhruba 10cm hlíny, abych se dostal zhruba na 25cm na novou podlahu

Zamýšlený stav:
Po konzultaci s několika lidmi a spousta debatách na co si dát pozor bych rád udělal lehkou částečně plovoucí kontrukci, bez hydroizolace, která neuzavře celou plochu a nevytlačí případnou vlhkost do stěn. V zásadě se tedy částečně držet toho co tam bylo a celou dobu dobře fungovalo. Uvažuji o tom, dát všude kolem stěn nopovku a následně o této skladbě od země směrem do místnosti:

1 .na vykopanou a srovnanou hlínu položit geotextilii
2. 5cm vrstva štěrku frakce okolo 16 - urovnat a udusat žabou
3. další vrstva geotextilie
4. 5 cm vrstva štěrku frakce 4-8 (opět urovnat a udusat)
5. vrstva geotextilie
6. 2cm prkna cca 20 cm od sebe
7. na prkna křížem dřevěný rošt z trámků 100x60. Rošt vyplnit tepelnou izolací (minerální vlna)
8. na závěr položit 2 vrstvy desek (osb, durelis?) 2x15 křížem a prošroubovat.

Jako variantu místo minerální vaty jsem uvažoval keramzit, protože ho můžu sehnat za slušnou cenu a příjde mi to stejné jako liapor. Místo štěrku bych ho nerad dával, protože drží vodu, EPS nechci kvůli parotěsnosti (nebo se pletu a nebyl by to problém?)

Předem děkuji za jakoukoli reakci a radu, nerad bych to za několik let předělával, nebo hůř odrovnal zbytek domu nevhodnou konstrukcí - právě i po zkušenostech známého, který si dlažbou v roubence zadělal na dřevomorku a pak musel kus stěny vybourat a podezdívat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.12 18:05
avatar

Vykopat okolo podlahových trámů,položit geotex.,a betonem srovnat rovinu.Na ni hydroizolaci,nejlíp i pod trámy.Ty natřít proti hnilobě pak aspoň 20 cm tepelné izolace,nejlépe EPS,dovoluje totiž vytvořit dokonalou rovinu.Na tuto rovinu,zároveň s trámy,položit deskovou podlahu.Ideální je integrovaná podlaha ze sádrovláknitých desek,které jsou položeny na polystyrenu jako plovoucí podlaha,slepená do jednoho kusu,.Okolo stěn se zapění pěnou.

Na tyto desky lze pokládat jakoukoliv krytinu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lamak
Datum: 24.10.12 18:28

Díky moc za odpověď, v tuto chvíli jsou už původní podlahové trámy pryč - byly dost rozsypané, takže se to vyhodilo vše i se škvárou a zatím zůstala čistá hlína, kterou je ještě potřeba vykopat, abych se dostal na zamýšlených cca 25 cm.

Celkové hydroizolaci jsem se chtěl vyhnout, jak jsem psal výš právě kvůli možnosti, že by se případná vlhkost vytlačila do stěn, které žádnou izolaci nemají a tím bych si zadělal na podstatně větší problémy v budoucnu. Nevím, jestli je to chytré, ale nerad bych to úplně zavřel. Otázka je, jestli tedy vrstvu štěrku nenahradit betonem, ale tam nevím, jaká je paropropustnost.

Nemáte někdo zkušenosti s něčím podobným - beru i ty špatné, abych věděl, které cestě se určitě vyhnout. Jednu už právě mám od známého...

Od: ert*
Datum: 26.10.12 23:31

Pokud nebudete podřezávat zdi (hydroizolace zdí), tak dát hydroizolaci pod podlahu = stěny začnou vlhnout a trámy shnijou.

Fungující řešení je komínovým efektem (sání u země, vývod nahoru např. falešným okapovým svodem) odvětrávaná dutina (tvarovky Igloo, Solido), nad dutinou je pak beton, hydroizolace, tepelná izolace a podlaha. Pak budete mít suchou a teplou podlahu, a podloží se bude odvětrávat.

Vylít beton na hlínu - zvlhne to taky, jen o neco míň než když na hlíně bude hydroizolace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 27.10.12 08:11

Ještě mužete udělat odvětravanou podlahu na fošny . Kdy uděláte cca po dvou metrech patky a na ně izolaci a na to tramky.


http://www.youtube.com/watch?…v=dqM7ekLfSmA&feature=related

A potom suchou podlahu s izolací .Většinou se dává osb a polyš.Jak psal pan ert , musí tam být pod tím větrací otvory aby tam dole pod tramky větralo.

Podívejte se tady na to - celý baráček je na patkách (na začátku blogu je to pěkně vidět) http://drevostavba-svepomoci.blogspot.cz/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.