Centrální odsávání v paneláku

Od: Datum: 23.10.12 22:07 odpovědí: 9 změna: 14.11.12 00:17

Potřebuji v paneláku vyměnit spínač centrálního odsávání ventilátoru za nový. Jsou tam zapojený 3 dráty. Já sem ale koupil spínač se dvěma kontakty. Ve starém spínači je doutnavka. Uvažuji správně že ten třetí drát ve spínači je nulák pro doutnavku?

Nevadí tedy,že zapojím spínač jen na 2 dráty? Nebo to není nulák?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.12 00:03
avatar

Doutnavka ve spínačích samostatně vyvedená nebývá, čili "nulák pro doutnavku" to spíš nebude. Starší obvody časových spínačů se často ovládaly přepínačem. Doporučuju, pokud z toho starého spínače aspoň něco zbylo, prozkoumat ho, případně oměřit ohmmetrem co a jak ve které poloze spíná a koupit něco se stejným spínacím programem. Zapojí-li se to blbě, hrozí kromě toho, že to nebude fungovat, zkrat při současném sepnutí z několika bytů a odpálení toho časového relé. Škoda k úhradě je pak i několik tisíc.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: soudruh
Datum: 11.11.12 16:38

Je zapotřebí si trochu ujasnit základní pojmy (ne jen dojmy). Doutnavky ve spínačích a tlačítkách existují zejména v těchto dvou provedeních: 1.varianta doutnavka orientační = doutnavka svítí v případě kdy spotřebič (žárovka, ventilátor apod.) není v provozu. Používá se zejména pro spínání osvětlení na chodbách a schodištích, aby ve tmě byl vypínač vidět (doutnavka vlastně přemosťuje kontakt tlačítka, nebo spínače - pro svojí činnost nepotřebuje "nulák", ten se tam dostane přes vypnutý spotřebič, nebo cívku schodišťového automatu. 2.varianta doutnavka signalizační = jak název sám napovídá jedná se o signalizaci zapnutého stavu spotřebiče. V tomto případě doutnavka pro svojí činnost POTŘEBUJE "nulák" a to je právě případ ovládání centrálního odsávání v paneláku. Tři vodiče jsou pro správnou činnost v tomto případě nutné!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektrikar*
Datum: 31.10.12 11:32

Pokud jsou ve vypínači odsávání 3 dráty nevím na spínač větráku stačí tlačítko to je dráty 2.Nula na doutnavku jde přez spotřebič. Také mohl být ten 3 nezapojený. Monter použil kabel co mněl po ruce. Tady bych nic nezkoušel pozvěte si elektrikáře bude to levnější než nové relé. Zkuste vypínač v krámně vymněnit. S tím že chcete tlačítko k větráku. Pokud tam dáte vypínač na stálo spálí se v relé cívka to je stavěné jen na impulz. To nám dělávaly ženské v paneláku při vyváření plenek že spínač blokovaly sirkou. Pak se divily že odsávání nejde. elektrikář

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.10.12 11:53

Doutnavka by nulák nepotřebovala, stačilo by jí přemostit spínač. Je otázka, zda se spínala fáze, nulák. Stačí spínač, větrák má časové relé.

doplněno 06.11.12 22:44:

No dobře, a byl rozebrán ten původní spínač a prozkoumán?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kemo®
Datum: 06.11.12 18:55

Jedná se o klasický starý klasický centrální odsávání. V instalační šachtě je acidurka kde vede zespodu kabel a pokračuje dále nahorů do patra a ke mě do vypínače. Je zde hnědá,černá,zeleenožlutá. Vše barva na barvu.

Zapojil sem spínač na hnědý a černý bez zapojení zž drátu ...odsávání ale nejede :(

Od: hop®
Datum: 06.11.12 22:41
avatar

Zkuste vzít vadasku (abyste rovnou nezkratoval) a spojit přes ní zž s hnědou nebo černou, centrál by se měl zapnout. Třídrát tam byl pro původní zapojení, dnešní ovládání bývá zapojené jen dvoudrátově, ovládač se zpožďovačem u centrálu už pravděpodobně není původní...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ferda6
Datum: 07.11.12 02:53

Přijde mi že nahoru tím kabelem vede napájení (žl-zel a hnědý nebo černý) třetí drát (černý nebo hnědý) se spíná pravděpodobně na nulák (žl-zel), jestli je tedy na černém i hnědém napětí fáze. Zkuste to vyzkoušet pokusně přes tu vadasku nebo žárovku (zapojenou v objímce).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kemo®
Datum: 13.11.12 22:21

Takže po otevření acidurky v šachtě jsem měřením zjístil toto:

Po přiložení vadasky na drát hnědý doutnavka svítí

černý doutnavka svítí

zž doutnavka nesvítí

Po přiložení hrotů vadasky na dráty je výsledek následující :

černý x hnědý - bez reakce

hnědý x zž bez reakce

černý x zž - zapne se odsávání

Po přiložení jednohu hrotu na nulák jiného obvodu a druhého na drát: zž -bez reakce

hnědý - bez reakce

černý - zapne se odsávání

Od: hop®
Datum: 14.11.12 00:17
avatar

Ano, takže spínač zapojte na černý a zelenožlutý, případná doutnavka ve spínači bude fungovat jako orientační, to znamená že bude svítit v případě, že spínačem bude možné zapnout centrální odsávání...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.