Daň z nemovitosti

Od: Datum: 23.10.12 12:03 odpovědí: 9 změna: 24.10.12 21:54
avatar

Dobrý den moudré lidičky*slunce*

Chtěla bych se dotázat na daň z nemovitosti, jelikož kupuji nový byt a nevím jak to vlastně je. Jedná se o úplně nový byt od developera, který je momentálně ve výstavbě a bude postaven dle smlouvy o smlouvě budoucí nejpozději v 30 ledna 2013. Vše naštěstí postupuje jak má, práce jedou a dokonce developer sám se snaží dodělat stavbu a zkolaudovat do konce roku/před termínem/, aby poslední platba neproběhla po novém roce a nebyla tak cena navýšena o daň po novém roce. Platby posíláme, jak jsme se dohodli ve smlouvě o SB a z části tento byt zastřešujeme hypotékou, pač celou hotovost jsme neměli. Chtěla bych se dotázat, kdo bude platit tedy tu daň z nemovitosti?*nevi*Zda já, přitom celková cena bytu kterou hradím je i s DPH, nebo ještě s celkové ceny budu muset zaplatit následně daň z nemovitosti?*zed*

Předem moc moc děkuji za rady/typy

Dobré odpovědi samozřejmě označím dobrá odpověd*palec*

S pozdravem a přáním úspěšného dne

Hanča

doplněno 23.10.12 12:04:

P.S. Jedná se mi o daň z převodu nemovitostí ;)


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.12 12:14
 
avatar

Při převodu nemovitosti je poplatníkem daně z převodu nemovitosti prodávající (převodce) a kupující (nabyvatel) je v tomto případě ručitelem.(Aby to nebylo tak jednoduchý, tak od roku 2014 bude platit daň z převodu kupující). Daň z převodu je 3% z ceny, od příštího roku 4%.

Daň z nemovitostí je jiná pohádka, tu budete platit každý rok.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.10.12 12:25
 
avatar

Děkuji za reakci a hlavně radu,dobrá odpověď je vaše *palec*

Datum: 23.10.12 12:23
 
avatar

Prodej nových bytů za obvyklých podmínek nepodléhádani z převodu nemovitostí. Prodej pozemků a garáží dani podléhá. Daň přiznává a platí prodávající, pokud se smluvní strany nedohodnou ve smlouvě jinak. Za úhradu daně ručí nabyvatel.

doplněno 23.10.12 12:29:

Viz §20 odst. 7 zák.č.357/1992: Od daně z převodu nemovitostí je osvobozen první úplatný převod nebo přechod vlastnictví ke stavbě, která je novou stavbou, na niž bylo vydáno pravomocné kolaudační rozhodnutí, nebo je dokončenou novou stavbou nebo rozestavěnou novou stavbou a stavba nebyla dosud užívána, s výjimkou zkušebního provozu,

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 23.10.12 12:26
 
avatar

Děkuji,dobrá odpověď je Vaše*palec*

Od: ron*
Datum: 23.10.12 14:19
 

Dobrý den.

Daň z nemovitosti platí vlastník nemovitosti, a to každý rok vždy do 31.5.

Musíte si zajít na finanční úřad a první rok nabytí nemovitosti vyplnit příslušný formulář, který Vám FÚ poskytne. Další roky už Vám bude jen chodit složenka ka zaplacení požadované částky.

http://www.mesec.cz/dane/dan-z-nemovitosti/pruvodce/

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 24.10.12 07:48
 
avatar

Děkuji za radu jak to bude dál ;) třetí a poslední možnost označení dobrá odpověď je vaše*palec* Všem moc moc děkuji za reakce...

Datum: 23.10.12 18:49
 
avatar

žádný dům či byt nepřevádíte, ale fyzicky nabýváte. Při nabytí věci se daň neplatí. Platí se roční daň z nemovitosti viz výše.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.10.12 20:00
 
avatar

Jak říká MIRA- po zapsání nemovitosti do katastru nemovitostí se na finančním úřadě sepíše přiznání daně z nemovitosti.Pracovnice všechno zařídí.Nevím,jak je to s nabytím,ale od developera,realitky,byt kupuješ na základě smlouvy.Tam platí daň z převodu původní majitel,dá se ovšem dohodnout i opak.

JABRAKA

 
Od: petrvesely*
Datum: 24.10.12 21:54
 

Já bych jen doplnil, možná trochu z jiného pohledu, pokud jde o daň z převodu nemovitosti, u které jste vy KUPIJÍCÍ, tak si rozhodne do kupní smlouvy dejte odstavec, že daň zaplatíte vy a o částku daně zaplatíte méně byvalému vlastníku nemovitosti na kupní ceně.

Vyhnete se tomu co jsem si prozil já, že prodávající daň neodvede a financni úřad vám pak posle slozenku s upozornením, že jste se koupí nemovitosti stali automaticky i rucitelem za to, ze dan z prevodu nemovitosti prodavajici zaplati.

A jistě uhodnete jak 'hodně' se snazil FU vymoci z prodavajiciho dotycny dluh a za jak dlouho sel na jistotu za mnou jako kupujícím. Vám je totiž hned co sebrat :)

Jinak přeji krásné bydlení.

PV

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.