Začištění rozvodů elektřiny

Od: Datum: 20.10.12 17:47 odpovědí: 5 změna: 21.10.12 13:50

Dobrý den,

před instalací nové kuchyně do staršího bytu jsme nechali udělat nové rozvody elektřiny v kuchyni. Stávající výmalbu jsem seškrábal a nyní bych rád vysekané rozvody začistil. Obávám se ale, že se mi nepodaří vysekané spáry začistit tak, aby nebyly ve stávající omítce vidět.

Chtěl bych se vyhnout stěrkování celé místnosti, zdi jsou jinak v celkem pěkném stavu.

Je možné použít nějakou omítku/štuk k zarovnání vysekaných rozvodů v celé hloubce, nebo je nutné nejrpve většinu prostoru zaházet nějakou maltou a nechat si jen cca 0,5 cm na finální úpravu?

Díky za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.12 22:34
avatar

Před malováním máš seškrabanou staré nátěry.Obvykle zasádrované šlice vystupují a jsou při bočním osvitu vidět.Nezbude,než je zbrousit.Když tedy nechceš stěrkovat stěny.Použij brusnou síťku.Pokud zbudou prohlubně,použij finální stěrku a široké ocelové hladítko.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyxyxyxy
Datum: 20.10.12 23:48

Dělám to následovně:

1) vypnu elektřinu do drátů, které budu zahazovat (důvod viz bod 2)

2) drážky vystříkám vodou (eliminace prachu ze steré omítky)

3) drážky zahodím maltou na úroveň omítky, přebytky seškrábnu zadní stranou zednické lžíce - tou pod rukojetí - bývá nejrovnější, pokud je lžíce udržovaní čistá - seškrábnu tak, aby nic nebylo výše než povrch omítky

4) po zavadnutí (stačí 1 hod pokud jde o staré omítky) nahodím (lze též natáhnout lžicí) vápenný štuk a opět zadní stranou čisté zednické lžíce srovnám na úroveň původní omítky

5) po cca 1/2 hod vezmu "fraták" (zednické hladítko) s filcem, namočím ho vody, aby filc nasákl, nechám vykapat, pak namáčím jen hranu hladítka a plochu se štukem rozfilcuju do ztracena (vody jen tak přiměřeně, aby se štuk slil - méně vody znamená větší dřinu, více vody možné prohlubně, ale zkazit na tom není co, pokud to nebude rovné, dá se to ještě "zamokra" tzn. než to úplně uschne dorovnat tak, že se na dá trochu štuku, roztáhne se v místě nerovnosti a opět rozfilcuje do ztracena)

6) po úplném uschnutí štuku (ideálně druhý den) vezmu buď čistou zednickou lžíci, špachtli (kdo si není jistý, taks tačí jen rovné dřevěné prkénko) a ze štukovaných míst seškrábnu volný vystupjící písek

Při pečlivé práci se tímto způsobem dají začistit drážky v omítce tak, že vůbec nejsou vidět (vlastní zkušenost, kdy jsem po sobě drážky nebyl schopný najít a udělal si tím hodně nepříjemností). Sádru nedoporučuju, je je vždy hladší než omítka a navíc má jinou savost než štuková omítka, takže např při malování má stanu tzv. "vylézat).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cardel*
Datum: 21.10.12 12:21

Díky za vyčerpávající popis...

Kdybych se přeci jen chtěl pustit do stěrkování celé místnosti, aby vše bylo jako nové, tak jakou stěrku doporučujete?

Existuje nějaká stěrka, která by se nemusela brousit? Z toho broušení a bordelu při něm mám největší strach.

Pokud je na stěně jen jedna vrstva malby, musí se před stěrkováním odstraňovat, nestačila by penetrace a stěrkovat přes malbu?

Od: xyxyxyxy
Datum: 21.10.12 13:50

Bohužel se stěrkou neporadím, nejsem profík a doma stěrky nepoužívám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.10.12 00:03
avatar

Šlice přesádrovat nebo zahodit maltou, podle velikosti děr...

Před zaschnutím sádru nebo maltu seškrábnout na úroveň původní omítky nebo mírně pod ní...

Začistit něčím, co se bude nejvíce podobat původní struktuře - finálka, uniflot, keraštuk, štuk, pestrukta...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.