Kopaná studna

Od: Datum: 19.10.12 14:17 odpovědí: 6 změna: 19.10.12 18:39

Dobrý den,

mám na chalupě kopanou kamennou studnu, která je hluboká cca 4,5m. V horní části je jedna skruž (asi průměr 120cm) a pod ní jsou již skládané velké kameny, mezi kterými jsou mezery, kterými se zvolna sype do studny hlína. Nejhorší ale je, že mi do studny, nejspíš těmito mezerami lezou slimáci, kteří se ve vodě následně rozkládají a voda zapáchá. Nevím, zdali mám tyto mezery vyzdít a jestli ano, co použít? Pouze cement a kameny, nebo maltu s větším množstvím cementu? Nebo by bylo lepší kameny nahradit skružemi? Toho se ale docela bojím ... Dokázal bych si představit vyndání horní skruže a následně uložit skruž novou a odebíráním kamenů ji postupně spouštět dolů a postupně je zhora doplňovat, ale bojím se, že se mi pak třeba skruže někde v polovině zaseknou a co pak?

Děkuji předem za každou radu ...

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.10.12 14:47

Tak zrovna studnařina je práce, kterou bych přenechal odborné firmě. Sice 4,5 metru není moc, ale i tak. Mám dojem že někdy v létě jsem měl ve schránce leták od firmy co nabízela opravy a údržbu studní, ty ceny si už přesně nepamatuju ale nebyly nijak přemrštěné.

Datum: 19.10.12 14:54

Mám 12 metrovou studnu.

Když jsem ji nechal vyčistit od odborné firmy, tak první 4 skruže, respektive mezery mezi nimi, vymazali normální cementovou maltou.

Právě z důvodů vylézání žížal a hmyzu.

Pak tam nakropili 2 lahve sava, studnu jsem nechal naplnit a slouží k naprosté spokojenosti.

Tolik k vymazání.

doplněno 19.10.12 15:38:

Jen pro upřesnění měl jsem na mysli první čtyři skruže od shora. Mám jich tam 10, takže voda může proudit jako o život.

Datum: 19.10.12 15:34

Slimáci určitě nelezou do studny těmi kameny,ale nezabezpečeným krytem seshora.Myslím,že zabetonováním kamenů přestane studna fungovat.I skružená studna musí mít mezi skružemi volný průtok.Sbírá vodu právě z okolí studny.při novém skružení se dají použít i složené skruže z půlek,nebo čtvrtek.

JABRAKA

Od: kachnanet*
Datum: 19.10.12 15:54

Horni cast studny je skruz, ktera je obetonovana, pres ni jsou dve pulkruhove betonove desky a pres je plechovy poklop, ktery obepina skruz. Mezi tim zadne skviry nejsou. Ve studne jsou dva prameny uplne dole. Myslel jsem spary vyplnit do cca 3,5 - 4 metru, aby mi tam nepadal bordel a slimaci a zaroven se tam nedostala povrchova voda, ale jen ta z pramenu ...
Datum: 19.10.12 15:56

Jasně, hloubeji ani ty žížaly a jiná havěť v zemi nelezou. Jak jsem psal, mám to vymazané tak do cca 5 ti metrů.

Datum: 19.10.12 18:39

Nevím jestli to ještě platí ale slyšel jsem, že studnaři při kopání nové studny první tři skruže spojili k sobě (asi svázali drátem?), bylo to trochu jako razící štít a mělo to zabránit vzpříčení a zaseknutí. Další už pak jenom přidávali s postupem práce.

No to jen taková technická poznámka k tématu.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.