1xPředání tepla z místnosti do místnosti

Od: Datum: 18.10.12 18:49 odpovědí: 14 změna: 22.10.12 16:11

Dobrý večer. Obracím se na vás s následujícím. Kamarád má v jedné malé místnosti krbová kamna. Vedle místnosti má koupelnu. po zatopení v kamnech je v místnosti k padnutí. Chtěl aby teplo šlo i do koupelny a tak nahoře v rohu udělal průduch z vytápěné místnosti do koupelny a napasoval rouru s ventilátorem. po zapnutí ventilátoru bohužel na druhé straně žádné teplo není. Nemáte stím někdo zkušenosti co udělat aby mu tu fučelo na druhé straně a vyhřálo koupelnu? Větrák použil na 220V, 15W, 90m3. Nestačí snížit otáčky ve ventilátoru? Nebo je to celé nesmysl? Díky...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.12 19:02
avatar

Michale, nevím jak to má kamarád udělané, ale principielně...

ventilátor je nahoře, je tam teplo.. ventilátor nasaje teplý vzduch a pošle ho do vedlejší místnosti. Odtud se ale musí dostat studený někam, nejlépe zpět do teplé místnosti. Otevřené dveře je to vhodné..

Nevidím důvod, proč by neměl cirkulovat vzduch...

U tchyně jsem udělal jen díru v příčce úplně u stropu, 20x40cm a hned se zvýšila teplota vedle... jen musí být dvěře otevřeny, aby se točil vzduch..

doplněno 18.10.12 19:27:

předávat teplý vzduch do studené místnosti má určitě vliv..

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mowla*
Datum: 18.10.12 19:08

Jak píše MilanCukrář, druhá možnost je ještě udělat do zdi druhou díru dolů, tu už bez ventilátoru - aby se vzduch zase mohl z koupelny vracet - a nemusela se otevřenýma dveřma vytápět i chodba...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.12 19:23
avatar

jaká chodba?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 18.10.12 19:38

Já situaci pochopil tak, že koupena je vedle místnosti, ale nikoli z místnosti přímo přístupná, tedy z místnosti na chodbu a z chodby do koupelny... Ale možná jsem popis jen špatně pochopil...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.12 19:24
avatar

teplý vzduch honit po bytě je na nic, jelikož má malé měrné teplo a jen tak něco hnedle neohřeje. My měli starou koupelku, kde bylo doslova žhavé koleno vývodu z kotle do komína, na které jsem se pokoušel za mládí jako amatér také směrovat ventilátor a nijak to nepomohlo. Chce to kamny ohřívat vodu a do druhé místnosti ji směrovat do radiátoru u země - myslím, že to umí tzv. kombinovaná krbová kamna, ale nejsou zde příliš doporučovaná. Nejlepší je na kamnech odřát mega horkou vodu a udělat si horkou vanu, ze které jde pak pára a ta už na chvíli prostor vyhřeje. Vzpomínám na 80leta, tak jsme se prostě ve starým domě koupali.

doplněno 18.10.12 19:28:

obvykle se tomu pomůže vyvedením kouřovodu kamen směrem do koupelny a ještě se na něj namontuje takový ten "bufík" co je z plechu a má velký povrch a kouřem se velmi rozehřeje a ohřívá tak místnost. V 60 letech se to hojně používalo.

doplněno 18.10.12 19:49:

teplovzdušný výměník

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.12 19:50
avatar

2

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.12 20:12
avatar

míromíro, ok vhodné věci, ale jak dostane teplo do vedlejší místnosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 18.10.12 19:44

Jestli jsem to pochopil dobře a nechce žádné velké investice, tak jedině propojit komínovejma trubama, ale bude to mít mizernou účinnost.

doplněno 18.10.12 19:46:

Myslím tedy trubama honit teplý vzduch ventilátorem (třeba z digestoře), ale záleží na tom, jak to je daleko, vzduch se bude dost rychle ochlazovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 18.10.12 20:29

Hele lidi, a jak jsme přišli na to, že tam má mezi tím tu chodbu? Pročítám to znova a nikde to nevidím?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 18.10.12 21:27

Já doporučuji dát do dveří do studené místnosti na zem malý stolní ventilátor a zapnout ho na nízké otáčky. Bude posílat studený vzduch na kamna .Tím že posílá studený vzduch(je hustší) tak ho přetlačí více a teplý pujde samovolně vrchem dveří do druhé místnosti . Pokud máte sálavá kamna , doporučuje se ještě do místnosti ,kde jsou kamna dát stropní ventilátor .Pustit ho opačně , aby nasával studený vzduch od země a teplý se bude vracet okolo stěn (tím je ohřívá) .Vyrovná se tak teplota v místnosti a nebudete mít studené nohy a uvařenou hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.12 07:29
avatar

Sám ventilátor nestačí, protože vzduch v koupelně necirkuluje a násilím ho do koupelny nenatlačíte. Pod ventilátorem musíte udělat ještě další průduchy tesně u země, aby vzduch z koupelny mohl cirkulovat zpátky ke kamnům. Jestli nejde průduchy udělat pod ventilátorem, protože tam třeba máte vanu nebo hotové obklady, pak skočte do železářství, nechte si ukázat plastovou větrací mřížku na dveře. Podle ní vyřežte díru DOLE do dveří, zatmelte, natřete a mřížku namontujte. Vypadá to docela a vzduch může proudit dále do bytu. To už by pro cirkulaci mohlo stačit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 19.10.12 15:19

Je udělaná jedna díra u stropu "tam", chybí druhá díra u země "zpět".

Jenom jedna díra nestačí - vzduch nemůže cirkulovat (stejně jako voda v topení - jako by tam byla jen jedna trubka..)

Někdy to chodí i bez ventilátoru, ale základ je mít dvě díry aby mohl fungovat koloběh vzduchu kamna - vedlejší místnost - kamna

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.12 16:11

Ať přítel přemístí ten ventilátor do otvoru u podlahy koupelny a ten otvor nahoře ať nechá volný, nezavřený. Teplý vzduch se mu do koupelny pohrne sám tak dlouho, jak bude běžet ventilátor a až vyplní celou koupelnu, tak může na chvíli ventilátor vypnout. Mohl by být i ovládán prostorovým termostatem, aby se ušetřila elektřina.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.