Nájemní byt po regulaci nájmu od 2013

Od: Datum: 16.10.12 15:26 odpovědí: 1 změna: 16.10.12 18:24

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, zda někdo víte, jak to bude:

Moje matka bydlí již skoro 20 let v nájemním bytě. Původně to byl obecní byt, po revoluci se vrátil v restituci a původní majitelka byt prodala nějakému Italovi. Ten se ji snaží už několik let vyštípat, ostatní byty zrekonstruoval a za velké peníze je pronajímá cizincům. Moje matka se smlouvou na dobu neurčitou je pro něj samozřejmě problém. Poslední asi tři roky využil možnosti regulovaného nájemného a každý rok nájem zvyšoval. Jelikož se jedná o byt v Praze (konkrétně v Praze 2), od 1.1.2013 již jednostranně nájem zvýšit nemůže, za to může dát návrh na navýšení na jakoukoli částku. Pak samozřejmě záleží na matce, zda s tím bude souhlasit a pokud ne, nájem by určoval soud.

Nyní tedy byla matce sdělena nový výše nájemného, ale ještě jí nic nebylo doručeno písemně. Chtěla bych se zeptat, zda to chápu podle Občanského zákoníku, par. 696 dobře:

Matka počká, až jí bude doručen návrh na novou výši nájemného. Pak má dva měsíce na to, aby se vyjádřila. Pokud bude souhlasit, nový nájem poběží od třetího kalendářního měsíce od doby, kdy jí byl návrh doručen. Pokud se ve lhůtě dvou měsíců nevyjádří nebo písemně vyjádří nesouhlas, pronajímatel dá návrh k soudu na určení výše nájemného.

Chápu to takto dobře? A předpokládám, že by to i znamenalo, že dokud soud nerozhodne, bude platit původní výše nájmu s tím, že by pak po rozohnutí soudu musela matka rozdíl doplatit?

A s tímto ještě související otázka - nevíte, kde bych našla aktuální přehled o tom, jaké je v Praze 2 tržní nájemné za m2?

Děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.12 18:24

Dobrý den, chápete to naprosto správně. Jinak se domnívám, že mapa nájemného pro Prahu ještě není hotová vzhledem k tomu, že do konce roku je regulovaný nájem. Zkuste se podívat na stránky ministerstva pro místní rozvoj -www.mmr.cz Eva

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.