Výpověď z nájemní smlouvy

Od: odpovědí: 8 změna:

Dobry den

mám nájemníci v bytě dva měsíci, a protože má problémy v práci, dva měsíci platí jen půlku najmu, mám v nájemní smlouvě článek:

- Nájem bytu vzniklý na základě této smlouvy zanikne z těchto důvodů: - písemnou výpovědí jedné ze smluvních stran, a to s 1 měsíční výpovědní lhůtou, přičemž výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně, - uplynutím doby sjednané v odst. 1 toho článku, přičemž toto neplatí v případě, že dojde k uzavření dohody o prodloužení nájemní smlouvy podle odst. 2 tohoto článku; v takovém případě nájem bytu zanikne až uplynutím doby sjednané v takové dohodě. - pronajímatel má právo jednostranně vypovědět nájemní vztah vzniklý na základě této smlouvy rovněž v případě, že nájemce je v prodlení s platbou nájemného či plateb s tím souvisejících delším 5 dnů; v případě takové jednostranné výpovědi je pronajímatel oprávněn nájemce vystěhovat den následující po dni, ve kterém uplyne takto dodatečně poskytnutá lhůta.

Nájemnice říká, že je to psané v rozporu s občanským zákoníkem, a že ji můžu vystěhovat jen s jedno měsíční výpovědní lhůtou, což pro mě znamená, že bude ještě 1,5 měs. bydlet za polovinu najmu a pak musím to řešit soudní cestou, mám dotaz, můžu ji vystěhovat z bytu během 10 dnu?

děkuji

8 odpovědí na otázku

 

 


3x

Myslím, že Vám tato odpověď pomůže:

Neplacení nájemného nebo dalších úhrad spojených s užíváním bytu musí dle znění zákona trvat déle než tři měsíce, aby pronajímatel mohl tento výpovědní důvod úspěšně uplatnit. Neplacení nájemného po tuto dobu by nemělo být sporné. Je třeba upozornit, že není nutné, aby šlo o tři po sobě jdoucí měsíce. I v situaci, kdy nájemce je v prodlení s placením nájemného za dobu tří měsíců a mezi jednotlivými měsíci existují období, kdy nájemce nájemné řádně platí, je podmínka vyžadovaná § 711 odst. 1 písm. d) občanského zákoníku splněna.

Jestliže skončí nájemní poměr výpovědí pronajímatele z důvodu, že nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné nebo úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu za dobu delší než tři měsíce, stačí při vyklizení bytu poskytnout přístřeší, přičemž se přístřeším rozumí provizorium do doby, než si nájemce opatří řádné ubytování a prostor k uskladnění jeho bytového zařízení a ostatních věcí domácí a osobní potřeby. Jde-li však o rodinu s nezletilými dětmi, může soud, jsou-li pro to důvody zvláštního zřetele hodné, rozhodnout, že nájemce má právo na náhradní ubytování, popřípadě na náhradní byt.

 


2x

Pojištění nájmu vám taky asi moc nepomůže. My to řešíme tak, že máme smlouvu vždy na dobu určitou, a to 3 měsíce. Jakmile neplatí, za 3 měsíce letí, páč jim končí smlouva.

Na druhou stranu na ní zkuste šlánout, že ona rovněž tu smlouvu podepsala, takže s tim souhlasila. No a kdyžtak ji řekněte, že ji k určitému datu sbalíte kufry. Ať se s váma pak soudí. Když nemá na nájem, nevěřím tomu, že bude mít na právníka. A když jo, tak soud uzná, že měla platit a co může udělat Vám? Nějakou megapokutu? To asi ne...

Proč by pojištění nájmu do budoucna nepomohlo v takové situaci? Jde přeci o to překlenout období bez peněz, ne? Jinak k těm třem měsícům, málo který nájemce Ti to podepíše, jelikož také chce mít jistotu, že je nevylejete z bytu jen tak. Takže to určitě není řešení. Co se týka postup "velkých ramen", který zde doporučujete - jo, když nájemce na to přistoupí, tak v pohodě, jelikož se jedná o dohodu, ale jinak nelze - dle zákona - někoho jen tak vyhodit z bytu, tedy doslova "sbalit" jim kufry, ať už je podepsáno cokoliv. Stačí aby zavolali na policii a průser je na světe. Anebo stačí aby zavolali na libovolné občanské sdružení, které se těmito věcmi zabývá a oni zdarma a Vy za prachy máte soudní oplétačky, které se mohou táhnout léta. Léta, kdy neuvidíte ani vindru. To opravdu chcete riskovat?

Nájemce to podepíše. Protože pokud to není "vyčuránek" který chce bydlet zadarmo, tak si většinou uvědomí, že máte společné zájmy, a tím je obsazený byt, pravidelně platícím nájemníkem. Pokud to funguje, tak se nemá nájemník důvod bát, že by se ho pronajímatel chtěl zbytečně zbavit. A po nějaké době, lze dobu prodloužit.

 


0x

Chtelo by to aby najemce mel pojisteni schopnost platit najem, tedy ochranu plateb najemneho a vy byste si meli tez prijem z najmu pojistit. Jinak skutecne se jedna o 3 mesicni lhutu dle OZ + musi byt v prodleni min. 3 mesice, tedy celkem Vam hrozi az 6 mesicu... ale i po 6ti mesicich, kdyz se rozhodne, ze zustane, tak s tim nic neudelate a budete muset jit na soud. Zda se mi, ze je pripravena prijmout kompromis te jedne mesicni lhuty. At uz je to z neznalosti ci vstricnosti, o OZ bych uz vubec nemluvil a domluvil se s ni. 1.5 mesicu je nic oproti tomu, co vidam den co den u pronajimatelu, ktere si nezaplatili pojisteni najmu...

 


0x

Vaše smlouva je neplatná minimálně v bodech, kde se hovoří o výpovědních lhůtách. Ty jsou ze zákona tříměsíční. No a nejsem až takový znalec, jestli část neplatné smlouvy znamená neplatnou jen dotyčnou část, nebo celou smlouvu.

Co se týče ostatního, existuje jeden kvalitní Web který radí jak pronajímat byty, ale nevím jestli by to nebyla nepovolená reklama.

 


0x

tak snad máte zaplacený nájem 3 měsíce dopředu , né? Pak je to v pohodě a klidně si můžete počkat na tu lhůtu pro výpověď

Nezapomeňte, že výpověď z důvodu neplacení můžete dát AŽ když nezaplatil 3 měsíce nájem, případně když využijete pro první měsíc nezaplaceného nájmu kauci, vyzvete a nedoplní - což je stejně cca 2 měsíce. Dále výpověď platí od následujícího měsíce s tím, že má 3 měsíční výpovědní lhůtu. Prostě pod 6 měsíců se nedostanete. A já se ptám: KDO Vám bude platit všechny ty výdaje, na které jste ten nájem používal? Leda tak pojišťovna, máte-li pojištěný nájem. A s tou 3 měsíční kaucí - málo kdo na to dosáhně s nájemcem. Ovšem, máte-li pojišťěnou kauci, tak máte 3 měsíce jisté a nájemce za to platí pouze malý roční poplatek.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]