Okrasný dřevěný strop vs zateplení

Od: Datum: 15.10.12 09:26 odpovědí: 5 změna: 15.10.12 13:40

Potřeboval bych poradit, chtěl bych zateplit strop dětského pokoje, který je jednou z posledních místností v domě a v otopné soustavě. A poměrně dost vychladá. Jde o starý dům, vysoké stropy, které byly sníženy kdysi dávno okrasnými dřevěnými kazetovými podhledy. Nicméně jsou samozřejmě nezateplené. Rozebírat je nehodlám. Zateplovat stěny zevnitř také nechci z mnoha důvodů.

Původně jsme uvažoval o tom, že bych na tento okrasný podhled přišrouboval latě a na ty dal desítku polystyren. Víc mi okno nedovolí. Ovšem, toto je sice funkční, ale ne příliš hezké. Nevím, čím bych to zakončil. Patlat tam lepidlo nechci. Stěny jsme dva roky zpět nově natahovali. A taky mám strach z vlhkosti, která tím dřevěným stropem bez problému projde, ale tady nevím...

Tedy..přemýšlel jsem dále a jako nejjednodušší mi přijde na podlahu půdy položit vrstvy minerální vaty. ALE! Jelikož je to starý dům, ve kterém se na půdě skladovalo seno...je tam určitá vrstva zbytků smísená s prachem. Samozřejmě nechci být čuně a položit tu vatu do bince...nějaký igelit? Nebo papír a teprve na to vatu? A čím tu vatu přikrýt?...Že to nebude pochozí mi je jasné. A myslíte, že to bude mít efekt, pokud ta vata bude jen nad částí domu? Dále mám rovněž obavu, zda se ten efekt zateplení nebude vytrácet mezi vatou a prostorem pokoje...je tam dejme tomu půl metru prostoru vzduchu a dřevěný strop všechno teplo nepropustí. Samo, nejideálnější by bylo, kdyby ta vata ležela na tom dřevěném stropě, ale to je nereálné zrealizovat. Alespoň zatím.

Dům čeká do pěti let rekonstrukce střechy, takže žádné řešení nebude finální...ale chci v rámci možností co možná nejúčinnější.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.12 09:51
avatar

Vatu na podlahu půdy samozřejmě ano, a měla by ležet přímo na podlaze aby studený vzduch nemohl pod ni, takže přinejmenším zamést :) . Jinak mezera mezi stropem místnosti a kazetovým stropem by nemusela až tak vadit, on samotný vzduch je dobrý izolant (pokud tedy ten kazeťák je udělaný těsně a vzduch (teplý nahoru a studený dolů) jím příliš neproniká.

Zateplení jednoho pokoje zevnitř jsem před časem dělal, 5 cm polystyren nalepený přímo na zeď, aby mezi ním a zdí nebyla mezera ve které by se zeď mohla rosit, na to perlinka a omítka, práce na jeden víkend i s vymalováním (a to nejsem bůhvíjak zručný) a funguje to skoro deset let bez jakéhokoliv problému.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meridius*
Datum: 15.10.12 10:25

O zdi mi tak nejde, ty se budou zateplovat zvenku příští rok. Jde mi čistě o strop. S tím zametáním nevím nevím. Jednak už tam na jednom stropě, co byl dělaný už po novu vlna je, pak tam mám něco elektroniky...takže zametat, no už vidím jakou paseku to tam udělá..navíc na hlínou vymazané podlaze.Myslel jsem si, že by toto mohlo zůstat taktéž jako izolant, dát na to podlahový papír na to vatu a tu přikrýt fólií, kdyby náhodou ze střechy něco proteklo.

Datum: 15.10.12 10:37

ted budu dělat něco obdobného a budu to řešit minerálním stropem Amstrong, který snížím o cca 30 cm a použiji 16 cm vatu do meziprostoru. Pokud nehodláte rozebírat původní strop, tak položit zeshora parozábranu možná bych dal i nějaký igelit, na to vatu a vatu přikrýt difůzní membránovou fólií, která se dává do střech pod krytinu (pod kontralatě). Pokud budete dělat rekonstrukci střechy tak tuto folii použijete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.12 11:51
avatar

A co takhle položit (tak jak se to dělá při sádrokartonech ale i kazetových stropech) na rastr dodatečně rohože vaty? teda pkd to jde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meridius*
Datum: 15.10.12 13:40

Tak dle odpovědí bych raději měl zmínit, jak je konstruovaný ten kazetový strop. Ten strop je dělaný tak, do zasekaných trámků jsou našroubovány profilové lišty v kterých jsou drážky a do nich jsou zasunuty jednotlivé kazetky oddělené lištičkami. S těmi kazetami nelze hnout ani nahoru ani dolů, vždy jen ve směru, ve kterém byly nasunuty. A samozřejmě nelze ten strop rozložit tak, že by tam zůstal jen ten nosný rastr. Buď ten strop rozložím celý (a pak je zbytečné to tu řešit, protože bych pak jen udělal podhled sádrošový a na konstrukci položil pláty vaty) a nebo bych musel pilkou prořezat všechny kazetky s tím, že tam zůstane jen ten rastr. Jenže ty profilové lišty jsou přišroubovány poměrně silnými šrouby, s kterými se dlouho nehýbalo a jsou samozřejmě na plochý šroubovák. A taky nevím, jak moc toho ty šrouby unesou, byť jak píšu..jeví se mi jako silné. Zda by unesly sádroš + vatu. Ale to asi ano. Prostě rozložit strop a dát nad něj vatu a zase složit...nedostal bych tam ani parotěsku. Nebo dostal, ale o těsnosti by rozhodně nemohla být řeč.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.