Zásobník na vodu pro tlak 1-2atm

Od: Datum: 15.10.12 08:58 odpovědí: 7 změna: 16.10.12 18:13

Zdravím,

mám studnu cca 15-20m nad barákem v kopci, hydrostatický tlak mi tedy vychází kolem 1,5-2 atm. Problém je, že na studnu jsou napojeny baráky dva a když se dělaly trubky, použily se pouze 1/2 trubky :( Důsledek je, že když soused pustí vodu-u nás tlak klesne docela razantně a vice-versa.

Moje řešení - vyrovnávací nádrž. Jelikož nechci (a ani nepotřebuji) domácí vodárnu s čerpadlem a tlakovou nádobou, jelikož vše obstará gravitace sama-včetně výtlaku vody na půdu, pořídil jsem http://www.eshoppro.eu/24857-…va-konev-sirokohrdla-50-l.jpg klasickou konev, která mi přišla dost bytelná a udělal na ni vstup a výstup.

Problém-po té, co se konev zcela naplní vodou dojde k tomu, že se afoukne-prostě neudrží tlak, který je vytvořen spádem potrubí od studně, hrdlo se deformuje a začne protékat.

Řešení - by bylo jaké? Napadá mě možnost hrdlo přivařit nebo celou konev posadit do železné klece-zabrání(teoreticky) deformaci a víko po zašroubování přitáhnout kovovými pásy ke zbytku klece. Druhá možnost-víko přivařit, jenže poté nebude nádoba vymyvatelná a v případě poruchy těsnění kolem ventilů bude neopravitelná-víko by se muselo uřezat. Třetí a poslední - jiná nádoba, ale jaká? Velikost ideálně /-50l, s širokým hrdlem pro manipulaci a čištění, cena v řádu set Kč.

Díky za názory/tipy

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.12 10:04

Skúste na vstup vyrovnávacej nádrže namontovat klasicky plavákový ventil ,ktorý sa používa v nádržkách WC. Uzáver nadrže nesmie byt s tesnením .A zhruba 10cm nad ustálenou hladinou urobte bezpečnostný prepad odvedený hadicou do odpadu pre prípad

Od: add
Datum: 15.10.12 14:02

Pokud bude vyrovnávací nádrž v baráku otevřená (jinak nebude fungovat), tak přijdete o hydrostatický tlak.(Pokud bude na půdě a tlak vám bude stačit, tak udělejte to s plovákovým ventilem a přepadem).

Pokud bude vyrovnávací nádrž uzavřená, tak nebude fungovat.

Ještě můžete dát ve směru od přívodu zpětnou klapku a za ní expanzku (tlak vzduchu 1,4 bar), pak zachováte tlak v řádu těch 1,5 -. 2 bar co máte od studny...

Od: rv
Datum: 15.10.12 14:41

Spolehlivé řešení je správně vybraná (objem) a nastavená (tlak) expanzní nádoba na vodu s membránou. Bez zpětné klapky obslouží oba domy. Cenově to je ale trochu nad limit.

Od: stavbaramater
Datum: 16.10.12 09:02

Pokud bych tedy přistoupil na tuto variantu - tedy expanzní nádoba, místo oné konve, nejsou mi jasné dvě věci...všude vidím jen jeden "otvor" - žádný vstup a výstup a může to fungovat i bez elektriky (dle mého alického názoru ano, jen musí být právě přetlak tlak v expanzce nastaven správně - tzn. musel by se v průběhu roku kontrolovat a musí být o něco nižší, než vstupní tlak vody o cca 0,2atm)

http://www.tzb-info.cz/2523-e…doby-pro-pitnou-a-teplou-vodu

jinými slovy-šlo by použít toto http://obchod.remont-cerpadla…talni-tlakova-nadoba-40-litru jenom připojovací otvor je pouze jeden a to 1", tímpádem by se na něj musel našroubovat "T kus" a směrem od přívodu vody dát zpětnou klapku, směrem do baráku jen potrubí.

Od: asd*
Datum: 16.10.12 12:14

jj, přesně tak.

Funguje to takhle:

1) není odběr, v expanzce je kolem vaku vzduch 1,2 bar (plná vzduchu), přívodem se pustí voda 1,5 bar = zpětná klapka před exp. je otevřená, voda teče odbočkou do expanzky do vaku, stlačuje vzduch až se tlaky vyrovnají (stlačený vzduch bude mít 1,5 bar, voda taky)

2) je odběr, přívod je větší nebo stejný než odběr: zp. klapka je otevřená, voda teče přímo do odběru, v exp. se nic neděje resp. pokud tlak v potrubí poklesne tak stlačený vzduch vytlačuje vodu z exp.

3) je odběr větší než přívod - zp. klapka uzavře, stlačený vzduch vytlačuje vodu z expanzky dokud nevytlačí všechnu vodu (= dokud tlak neklesne na 1,2 bar). Pokud se odběr změní na menší než přívod, tak voda poteče z přívodu do odběru i exp. najednou.

Rozdíl tlaku je v příkladu 0,3 bar - z objemu expanzky a rozdílu tlaků jde spočítat kolik litrů vody to zvládne (větší rozdíl tlaků a větší objem = víc vody v zásobě)

Bez zpětné klapky expanzka bude vytlačovat i do přívodu (= odběr k sousedovi)

Od: stavbaramater
Datum: 16.10.12 18:13

jo, tak přesně tohoto jsem se bál ale i tak díky za potvrzení, jak to funguje.

Hlavní problém je tedy tlak, co tam je teď (ťech 15-20m převýšení studně je odhad), chtělo by to změřit přesně, protože kdyby tlak byl jenom lehce nad 1atm, tak ta expanzka nemá žádný smysl, protože rozdíl tlaků by byl zanedbatelný a jak roste rozdíl tlaků, zmenšuje se použitelný rozměr(objem) expanzky, protože na první pohled a bez počítání nemá smysl kupovat něco velkého na malý tlakový rozdíl.

Další komplikace jsou teoreticky lázeňské kamna, do kterých voda poteče...nemělo by tam být více než 1atm, nicméně fungují už přes 6 let očividně i na tlak vyšší a zatím jim nic není.

Chtěl jsem to mít trochu na úrovni a nakonec opravdu skončím u plováku z wc, který jsem tu původně ani nezmiňoval, holt zas je to jenom chalupa, není to trvalé bydlení.

Od: rv
Datum: 16.10.12 17:55

Jen doplnění - menší nádoby jsou přes t-čko, větší bývají průběžné.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.