Topení vs. podlahová krytina

Od: Datum: 13.10.12 00:08 odpovědí: 5 změna: 14.10.12 09:32

Dobrý den,

s manželem stavíme patrový RD z Ytongu a en.průkaz - "C" - měrná vypočtená roční sptřeba energie v kWh/m2rok 104.

Dnes jsme se dostali k tématu vytápění vs. podlahová krytina. Chtěli jsme zavést všude podlahové vytápění s tím, že budeme topit krbem s teplovzdušnou vložkou, v případě nutnosti přitopíme elektrokotlem. Dnes jsme se ale dověděla, že když podlahovku, tak dlažbu a na to max. hodit koberec a to se mi nelíbí. Už pro pocit "tepla domova" bych viděla dlažbu max. do neobývacích částí domu, jinde např. vinyl s imitací dřeva.

Můj dotaz shrnutě řečeno, jak lze zkombinovat vytápění (podlahovka nebo radiátory) vs. podlahovou krytinu a jaký je cca rozdíl v pořizovacích nákladech vs. následných nákladů na topení?

Je mi jasné, že je to hooodně rozsáhlý dotaz a asi odpověď nebude jednoduchá, min. ne krátká, přesto děkuji za jakékoli info, pomoc, vodítko, návod, diskusi jedině vítám.

AP


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 13.10.12 01:06

Tento dotaz byste měla(i) směřovat na vašeho projektanta otopné soustavy... ;) Ten má jednak podrobné informace o konkrétní situaci a jednak i zřejmě obsáhlejší informace o vašich potřebách/tužbách.. :-D Zejména dotazy na cenovou náročnost jednotlivých možností tady asi nikdo nebude schopen zodpovědět.

Každopádně - kombinovat podlahové vytápění a radiátory není obvykle vhodné (a nebo jde o řešení poměrně složité) - každý ze systémů pracuje s jiným tepelným spádem.

Pro podlahové vytápění je nejlepší krytinou keramická nebo kamenná dlažba (má z běžných materálů nejvyšší tepelnou vodivost). Samozřejmě lze i tak použít krytinu jinou - ale pak se tepelněvodivé vlastnosti musí zahrnout i do projektu - zjednodušeně řečeno podlaha s např. dřevěnými parketami namísto dlažby méně topí (nedokáže vytopit objekt).

Pocit "tepla domova" - je, podle mého, pouze mýtem, že keramická podlaha překáží teplu domova - naopak, víte, jak je příjemná chůze po vyhřáté dlažbě? A já osobně se přiznám, že umělé hmoty (tedy ani PVC či vinyl) moc ´nemusím´, přírodní materiály jsou mi mnohem milejší... ;)

Každopádně - pokud se rozhodnete krytinu (zejména, pokud to bude oproti projektu) zaměnit, předem se informujte na její tepelnou vodivost - čím bude od vodivosti původní krytiny odlišnější, tím více budete muset původní záměry upravit a nebo tím větší problémy si přivodíte v budoucnu...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andrlin*
Datum: 14.10.12 08:54

Děkuji za odpověď!

Mno, projektantka nám "udělala" barák na míru, tak my jsme chtěli, ale další věci už si prostě řešíme sami.

Co se týče výběru topení, doteď jsme rozhodnuti pro podlahovku všude. Kombinaci už víme, že ne, z více pro nás nemožných důvodů. Tím, že jsem se dověděla, že kvůli právě přenosu tepla, je nejlepší dlažba, chci další názory, praktické rady. Já prostě dlažbu všude nechci. Ano, je určitě super, chodit po vyhřáté dlažbě, ale... Máme 2letého kluka a chtěli bychom ještě jednoho caparta, mno a pohyb dětí jen po dlažbě? A mít ji v pokoji? Na mě tento materiál působí studeně, i kdyby měl 100 stupňů - čistě můj názor a rozhodně se neohlížím na nějaké mýty, statistiky, apod. V tom domě budu žít já s rodinou, bez statistik... ;) Mno a v létě zasejc bude nejstudenější...

Jak jsem zjistila, dřevo, je další v žebříčku? Na to finančně těžko dosáhnem. Proto musím zjistit další varianty, abychom naše možnosti mohli co nejlépe využít. Tedy, pokud všude podlahovka, jaká krytina na to - Má představa, koupelny, chodby, apod. dlažba, případně do kuchyně - a jak jsem dál doposud zjistila, tak do obýváku a pokojů tedy buďto plovoučka či vinyl.

Ptám se na rady, názory, typy, na tu "zlatou střední cestu", abychom na volbě zbytečně nevykrváceli anebo zasejc zanedlouho nemuseli vše překopávat, či náklady utáhli.

Děkuji moc, Andrlin

Od: mowla*
Datum: 14.10.12 09:32
..."projektantka nám "udělala" barák na míru, tak my jsme chtěli, ale další věci už si prostě řešíme sami"...
Tak přesně tohle nedoporučuju - ač se vám to třeba nezdá, leccos souvisí s lecčím a neexistuje "zlatá střední cesta" laických úprav projektu. Pokud je projektantka dobrá a udělala projekt podle vašeho přání, měli byste s ní změnu "přání" konzultovat - ona vám nejlépe vysvětlí (z nás projekt nikdo neviděl), jaké důsledky bude změna mít.
Každopádně nevhodná změna hrozí právě tím "zasejc zanedlouho vše překopávat" - což je nejdražší a nejnepohodlnější metoda konzultace s projektantem...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.12 14:10
avatar

Názorů na podlahové topení se budou hodně lišit.Jedno je jisté.V přízemních místnostech zapomeňte na podlahovku,pokud nemáte podlahu zaizolovanou aspoň 20 cm podlahového polystyrenu.Jinak se ekonomika vytápění ponoří do záporných hodnot a budete topit pro krtky.Krytina je v podstatě lhostejná,po zalití topné trubky anhydritem jsou vinylové desky ideální.(Vinyl click systém)

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andrlin*
Datum: 14.10.12 08:38

Děkuji za odpověď!

Jak upozorňujete na tu zaizolovanou podlahu, min. 20cm podlahového polystyrenu - manžel říkal, že už tam máme 12cm - je to hodně špatně, nebo jak to případně napravit, předejít případným zbytečným ztrátám? Přeci jen krtkům bychom časem rádi zatopili jiným způsobem ...

Známý nám jinak říkal, že sice dlažba se vytopí nejrychleji, ale zase v létě je nejchladnější a když dáme třeba ne nejlevnější plovoučku, bude to na naše nároky dostačující. Jsem ráda, že ani vinylovými deskami nic nezkazíme. Přeci jen si nedokážu dost dobře představit, jak my a hlavně děcka všude bruslíme po dlažbě... Je to o tom vlastním pocitu, názoru...

A co se týče právě investicí, jestli teď "ušetříme 50 000, které pak protopíme, nebo naopak (jen píšu hodně obrazně, přenesitelné do reality), tak je to vlastně jedno.

Andrlin

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.