Přívod spalovacího vzduchu do kotle

Od: Datum: 12.10.12 12:39 odpovědí: 3 změna: 14.10.12 10:19

Dobrý den, máme v bytě kotel BAXI LUNA BLUE 1.180i, výkon 18kW, stáří cca 5 let, nainstalován autorizovanou firmou. Kotel slouží pouze pro vytápění (ne ohřev vody), je naisntalován v předsíní, která je spojena (bez dveří) s kuchyní, celkem cca 65m3, obě místnosti mají okna (nová, dřevěná). Přívod vzduchu pro spalování nebyl řešen (čili se předpokládá přívod spárami u oken z venkovního prostoru a spárami u dveří z chodby).
Revizní technik (jiný než ten, který prováděl instalaci) nyní v kotli našel údajné známky nedostatečného přívodu vzduchu - nevím jestli to říkám přesně - zelené cosi na kondenzačním tělese a narezlý přerušovač odtahu. Doporučuje probourat díru ven, aby byl zaručen dostatečný přívod vzduchu do kotle.
Rád bych se zeptal:
- jsou uvedené příznaky skutečně indikátorem nedostatečného přívodu vzduchu pro spalování?
- lze případně nějak změřit tlak v místnosti a na základě toho usoudit na nedostatečný přívodu vzduchu ke kotli?
- nebo lze nějak změřit alespoň propustnost oken nebo dvěří?
Dík moc za info.
a.m.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.12 13:44
avatar

Příliš neporadím.

Podle zdroje ( http://www.tzb-info.cz/2805-umisteni-plynovych-spotrebicu-s-ohledem-na-vetrani-bytovych-domu) by měl být přívod vzduchu do místnosti ve Vašem případě 29m²/hodinu, tj. asi 0,5m²/min. Takový přísun by byl jistě citelně znát, nepozorujete-li tedy nikde žádný průvan, je zřejmě přísun spalovacího vzduchu skutečně nedostatečný.

Podrobněji popsáno v odstavci "spotřebiče typu B" uvedeného odkazu, včetně navrhovaných řešení. Vytvoření trvale otevřeného otvoru pro přívod spalovacího vzduchu sice problém technicky vyřeší, stinnou stránkou je ale to, že místnost tak bude trvale větrat přes přerušovač tahu do komína i mimo činnost kotle a tedy přicházet o (drahé) teplo. Energeticky úspornější by bylo vestavět kotel do samostatné skříně s vlastním přívodem spalovacího vzduchu (viz článek).

doplněno 12.10.12 22:35:

Oprava: ty metry jsou samozřejmě kubické, ne čtvereční. (Âł)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.12 01:02

Ten revizní technik měl asi velkou fantazii :)) Vy mátže pro kotel dostatečnou kubaturu propojených místností, které jsou navíc větratelné (mají , jak píšete, okna ven). Takže dostatečný přívod vzduchu pro spalování plynu v kotli se předpokládá netěsností spár oken a dveří. Neměl byste tedy mít dveře a okna v kuchyni a v chodbě nijak utěsněna!

Jinak nedostatek vzduchu pro spalování je možno zjistit při hodnocení barvy plamene na hořáku v kotli. Plyn musí hořet jasným namodralým plamenem a nedostatek vzduchu se projevuje jeho žloutnutím až červenáním. Nejlepší je ovšem změřit příslušným analyzátorem spalin obsah CO (kysličníku uhelnatého) ve spalinách - to by měl ten umělecký RT udělat! Posuzovat množství vzduchu pro spalování podle - "zelené cosi na kondenzačním tělese a narezlý přerušovač odtahu" - je naprostý nesmysl!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: miro®
Datum: 14.10.12 10:19

Hezký den. Ztotožňuji se s vysvětlením "aloisba" Nedostatek vzduchu při hoření způsobuje vyšší až vysoký obsah CO ve spalinách (který by měli ještě v kotli shořet) a projevuje se zvýšeným kouřem i z komína a jeho intenzivnější zanášením . Správně nastavení lze pozorovat na hoření _ ohni jak je uvedeno výše. miro

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.