Co vše musí spoluvlastník nemovitosti hradit?

Od: Datum: 12.10.12 11:10 odpovědí: 7 změna: 14.10.12 10:44

Ze stavebního úřadu mi přišlo vyrozumění, že mu mám společně s ostatními vlastníky domu do toho a toho data předložit revizní zprávu na spalinové cesty (komín) a elektroinstalaci. Chápu, že tyto dvě věci musím zaplatit dle % svéhovlastnického podílu.

Ale jak je to s platbou případných oprav těchto dvou věcí? V domě vždy bydlel a bydlí POUZE většinový vlastník (60%) a jeden menšinový (10%). Dům je ve velice špatném stavu a dávat do něj peníze je jako je házet do kotle. Když tam bydlí tito dva a oni tu elektřinu a komín s kotlem potřebují, proč já bych jim měla hradit jejich opravy či koupě nových? Jak tomu je?

Mohu zažádat stavební úřad o prohlášení neobyvatelnosti domu? Sami se tvářili, že ten dům je šílenost, ale nějak se k prohlášení nemají...

Žaloba na zrušení a vypořádání podílů je na dlouhou dobu, během které se stejně budu muset o dům starat a trnout, na koho z něj spadne taška. Díky za vaše zkušenosti!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 12.10.12 11:16

Co vše musí spoluvlastník nemovitosti hradit?
Řekl bych že nic, pokud to nebudou vymáhat, a příjem je? Při případném prodeji domu odmítnete penízky? Dohodněte se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 11:45

Spoluvlastník nemovitosti je ze zákona povinen podílet se na nákladech na údržbu. Revize technických zařízení jsou nedílnou součástí údržby, takže si ušetříte spoustu nepříjemností a peněz, když uhradíte poměrnou část fakturované částky. Pokud nechcete paltit tyto věci, tak svůj vlastnický podíl prodejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kiko*
Datum: 12.10.12 11:56

Rozumím tomu, že ty revize zaplatit musím. Nerozumím tomu, CO VŠE musím hradit, když tam někdo ze spoluvlastníků (zadarmo) bydlí. Copak mu mám sponzorovat život? Co je to nutné opravy a údržba v domě, který připomíná bezdomovecké doupě? Může mi většinový vlastník naúčtovat nový kotel, radiátory, novou koupelnu, podlahoviny, nové WC i s odpady, nový komín? Byl a je to přece on, kdo tam bydlí. Kde končí má povinnost platit? Kde je ta hranice, musí nějaká být, přece nebudu mu kupovat i postel a jídlo do lednice, jestli mi rozumíte, on ten nový kotel využíval, já nikdy, tak proč bych já jej měla jemu kupovat?..Děkuji.

Datum: 14.10.12 00:03

Pokud jste menšinový vlastník, tak máte smůlu a musíte respektovat rozhodnutí většinového vlastníka. Musíte platit nejen poměrné části faktur za opravy, ale i poměrné části investic (nákupů nového zařízení domu), které se rozhodl většinový vlastník koupit a zhodnotit tak nemovitost (stoupá tak cena nemovitosti).

doplněno 14.10.12 00:09:

Pokud nemáte možnost nemovitost nějakým způsobem využívat, aby se vám vracel zisk na základě Vašeho např. 10% podílu, tak můžete požadovat od jediného uživatele poměrný podíl z výnosu plynoucího z užívání nemovitosti. Tak např. je v domě byt 4+1 s příslušenstvím I. kategorie, za který je v místě obvyklý nájem 8.000,- Kč. Jeho uživatel a většinový spoluvlastník nemovitosti by Vám měl tedy platit 800,- Kč měsíčně :)) Tyto peníze bych doporučil dávat na spořící účet a z nich platit ty opravy a investice do domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 12.10.12 18:55

Co se týče údržby společných částí domu, tak platíte do výše %podílu na majetku. O tom asi není pochyb. Bez ohledu jestli jde o revize nebo opravy.

Mě spíš zaráží, že revize po Vás vyžaduje stavební úřad. Od kdy kontroluje stavební úřad revize? To je nějaká novinka? Něco mi uteklo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.12 22:24

Přesně tak,co je nejen Stavebnímu úřadu,ale komukoliv do toho,jestli máte v domě platné revize?Revizní zprávu může požadovat maximálně pojišťovna v případě,že má vyplatit pojistné plnění a to ještě jen v případě,že např. požár nemovitosti byl způsoben vadným komínem (pochopitelně dle výsledku vyšetřování).Celé mi to přijde dost zvláštní...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kiko*
Datum: 14.10.12 10:44

Děkuji za rady! To "nájemné" mě taky napadlo..

Stavební úřad asi může chtít revize, nevím. To víte, ta ženská ze stavebního se cítí jako velký pán. Nařídila (písemně) nám shodit kus prohnilého průjezdu a v nařízení revizí píše, že jsme tím mohli poškodit elektroinstalaci. Která tam ovšem ŽÁDNÁ nebyla. Je tam už asi 15 let rozbitá žárovka s rozbitou objímkou. Prostě se nás snaží trocha šikanovat :(

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.