Nejste přihlášen/a.
V systému ÚV rodinného domu (jednopodlažní) jsem nahradil jeden radiátor jiným, a to s topnou tyčí (Radik VK Combi, původně tam byl Radik VK - rozměr stejný). Problém je v tom, že topná tyč vyhřeje jen horní část zadní desky, zbytek studený. Při topení kotlem (s oběhovým čerpadlem) se situace trochu zlepší, nicméně spodní polovina má až o 15 C menší teplotu než horní. Radiátor jsem odvzdušňoval několikrát, nepomáhá nic. Ostatní radiátory na této i druhé větvi topí úplně normálně. (zmiňovaný radiátor je poslední na větvi, ventil nastavený na 6)
V čem může být problém? Děkuji za radu.
Inu, může to být tím, že daný radiátor má větší hydraulický odpor než ostatní tělesa v soustavě..a ještě je na konci rozvodu, takže má k dispozici nejmenší diferenční tlak.
Budete muset experimentovat..a ostatní tělesa která topí dobře trochu více "uškrtit", aby se k tomu tělesu co netopí dostal větší tlak..a soustava byla vyváženější. Pokud by to nepomohlo, pak ještě zbývá přepnutí oběhového čerpadla na vyšší výkon, nebo jeho výměna za výkonnější čerpadlo.
Jak píše Martin, zavřete na chvilku všechny radiátory a uvidíte, že se ohřeje naplno a celý...
Pak již regulaci upravit stav..
Děkuji za odpovědi. To co říkáte, má logiku. Ale jak si vysvětlujete to, že při použití topné tyče (při vypnutém kotlu a tedy i čerpadlu), se prohřeje jen třetina radiátoru? A to i po celonočním topení (příkon tyče 900 W, ověřeno, měřeno), trubky před i za radiátorem jsou chladné... radiátor je 120 cm x 50 cm...
Ale jak si vysvětlujete to, že při použití topné tyče (při vypnutém kotlu a tedy i čerpadlu), se prohřeje jen třetina radiátoru?
No, to by Vám měl pravděpodobně vysvětlit výrobce
Ventil tělesa má být při provozu na elektřinu uzavřen...to snad děláte.
22/500/1200VK COMBI má max. výkon při spádu 90/70 2129W..
Vy máte těleso 900W...to by odpovídalo spádu 55/45st...
Ano, rozdíl ve výkonu tělesa v obou režimech je mi jasný. Ale s topnou tyčí je situace taková, že jen horní polovina zadní deska je prohřátá na 75 až 80 stupňů, zbytek, především pak přední deska je ZCELA STUDENÁ.
To by ale v podstatě odpovídalo výkonu topné tyče..
Výkon se nikam neztratí...jen Vám topí prostě místo celého tělesa na 55st část tělesa na 75-80st..
Berte to tak, že to prostě není "ideální" elektrické těleso.., ale spíše doplňkový zdroj tepla.., který není k tomuto vytápění primárně určen.
jako doplňkové těleso to je zamýšleno - jde o ložnici, která je vzhledem k orientaci domu chladnější. v předhodném období (jaro/podzim) tak nemusím topit v celém domě.
Asi máte pravdu. A jak číká "asd", asi je opravdu lepší měřit teplotu v místnosti. a ta je v pohodě.
Ano, jak píšu, to teplo se Vám nikam v radiátoru "neztratí"...prostě se do místnosti přenese jen částí topného tělesa.., je to sice od něj "nehezké", ale jak říká klasik..."na funkci živočicháře to nemá vliv"
PS: pokud topí hlavně zadní deska, tak ta studená před ní odráží sálavou složku zpět = radiátor topí jen ohřevem proudícího vzduchu, sáláním ohřívá jen zeď za radiátorem. Určitě by bylo lepší kdyby topila jen přední deska... Pokud je zeď izolovaná tak je to asi jedno, ale pokud ne tak jsou o něco větší ztráty tepla sáláním přes zeď
Hm, to máte asi pravdu. Zeď izolovaná není. Jak se dá udělat, aby topila přední deska. Píšete něco o spirále, ale nevím co tím myslíte...
= voda od spirály cirkuluje jen zadní deskou. Pokud spirálu ohnete pod přední desku, tak to poteče tam...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.