Námraza na sádrokartonu

Od: Datum: 11.10.12 11:28 odpovědí: 18 změna: 15.10.12 14:34

Dobrý den, rád bych se zeptal na následující věc. Před 4 lety proběhla rekonstrukce podkroví. Složení je střešní krytina, hydroizolace, vata, parozábrana, sdk. Střecha má mezeru na větrání. Podkroví bylo prázdné, pouze se temperovala teplota. Na jaře jsme se nastěhovali. Dole v místnosti je kuchyň spojená s obývákem. Na návětrné straně je rovné okno, šikmina, nosník, šikmina, rovné okno. Nyní s přicházejicími mrazy jsem zjistil, že v rohu u oken na straně zdi přilehlé k nosníku je výrazně chladná stěna. Mám pocit, že na těchto zdí kolmých k oknu je pod sdk jako izolace polystyrenová deska - kvůli nedostatku místa. Pokud "jedu" rukou po profilu směrem k šikmině, je znát výrazný rozdíl teplot a to až tak, že na jednom vrutu na sdk se tvoří námraza. Pokud jedu po profilu dál do středu místnosti - k nosníku, tak se otepluje. Taky jsem zjistil, že při silných větrech z této strany je pod obložením nosníku slyšet "šustění". Je to ze strany, kde se nasává vzduch do větrané mezery. Takže možná je v tomto místě odfouknutá izolace a vzniká tepelný most, proto je problém u obou oknech. Což mě potvrdilo i to, že když jsem odřízl tmel mezi oknem a sdk a mezi parapetem a sdk, tak tam byl cítit chladný vzduch. Je mě jasné, že to bude chtít celé rozebrat a najít příčinu. Bohužel v tuto chvíli je to nereálné (rodina, dítě..), šlo by to vyřešit nalepením polystyrenových desek na tato místa? Nebude se pod tím tvořit plíseň? Topí se ráno a odpoledne. Teplota se v této části pohybuje v noci kolem 17-18, přes den cca 21, teplo jde do horního patra. Vlhkost 50-60%, větrá se ráno a večer na 10 minut. Ještě jeden dotaz - kdyby někde nefungovala parozábrana a vlhla by vata, poznám to? Nebo se může v tichosti šířit plíseň a dojít ke zničení krovů?

Jen ze zvědavosti by mě zajímalo (stačí si pročíst podobné dotazy tady), kolik lidí nemá žádné problémy s podkrovím (špatně provedené parozábrany, hydroizolace, sdk, námraza na střešních oknech - tou mimochodem taky trpíme, apod). Firmu jsem si najal právě proto, protože jsem neměl zkušenosti se do toho pouštět sám. Firma nebyla nejlevnější, ani nejdražší, reference měla, bohužel realita je taková. Kdybychom bydleli dřív, přišel bych na to, ale zajišťovalo se to předem pro rodinu.

Díky, H.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd*
Datum: 11.10.12 13:01

Pokud to je v záruce tak reklamovat - písemně, jasně formulovat závady.

Pokud někde nefunguje parozábrana, tak na to přijdete až vyleze vlhkost nebo plíseň někam na viditelné místo.

"průvan" pod sádrokartonem - pokud to je dostatečně větrané, tak na té větrané straně bude sucho. Vlhkost kondenzuje na studeném sádrokartonu z vnitřní strany = dodatečná izolace+parozábrana pomůže (povrchová teplota bude nad rosným bodem)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 14:26
avatar

Dobrý den, pane Sojko.

Domnívám se, že tam bude více problému, nežli jste popsal. Složení "střešní krytina, hydroizolace, vata, parozábrana, sdk" je buď špatně popsaná, nebo divná. To samé je s mezerou na odvětrávání... to může být špatn i dobře, důležité je co odvětrává...

pokud je cítit místně chlad, je to velice špatné. Chápu, že je těžké teď rozebírat sdk, ale asi bych se pokusil kouknou vrchem přes tašky...

ale to bych musel vidět více, alespoň dle fotek..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jsojka*
Datum: 11.10.12 15:55

Dobrý den, děkuji za odpovědi.
Pro asd: V záruce již není. Dodatečná izolace + parozábrana - oboje splní polystyrén? Šlo by pouze o nezbytný pruh cca 30 cm kolem oken a v dolní části šikminy.
Pro Milana: máte pravdu, špatně jsem to napsal, takže střešní krytina, latě, kontralatě, větraná mezera, hydroizolace, krokve, vata, profily, parozábrana, sdk. V šikmině je výklenek, rovné okno, po stranách je pod sdk polystyrén. Celý výklenek spolu s parapetem je z venku obložen plechem. Během týdne dodám fotky, to bude lepší. S tím foukáním to je asi jen pocit, nefouká tam přímo, ale jde tam chlad. Podobný pocit, jako když z teplé místnosti prostrčím ruku skrz závěs k oknu. To šustění může být třeba lítání listí ve větrané mezeře. Každopádně když venku mrzne, u okna bylo nějakých 7 stupňů. Okno těsní v pohodě, stejné je v jiné místnosti, kde problém není. Je na dotyk cítit, že zeď kolem okna je proti jiným studená, taktéž parapet nebo rohová lišta.

Datum: 11.10.12 16:03
avatar

takto?
střešní krytina, latě, kontralatě, větraná mezera, difuzní membrána, třeba Jutadach 135, hydroizolace, krokve, vata, profily, parozábrana, sdk
doplněno 11.10.12 17:19:

jejda, nechci být nositelem špatných zpráv, ale:,

nemůže být parotěska mezi izolací tlouštky 140mm a 40 mm

vrstva 18 cm je žalostně málo...

vypínají mi proud, musím končit,

doplněno 11.10.12 20:42:

už jsem doma..

umístění folie:

http://cukrar.rajce.idnes.cz/…brazky/#rosny_bod_ve_vate.jpg

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jsojka*
Datum: 11.10.12 17:10

Teď přesně nevím. Přikládám výpis skladby z dokumentace, to bude nejpřesnější složení.

Od: jsojka*
Datum: 11.10.12 17:37

Hm..to se mě teď nějak nezdá, vím že se tam dělaly nějaké dodatečné změny, ale že by to projektant takhle blbě navrhnul..? Pod sdk je určitě parotěsná folie, v létě jsem kus zničil a měnil jsem ho. Najdu doma zbytek dokumentace a fotky ze stavby. Zatím díky, Milane.

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:09

Milane, tak v projektu byla změna. Původně měla být izolace, parozábrana a izolace, pak se to změnilo a zakončení je ...vzduchová mezera 40 mm, izolace 200-220 mm, profily, parozábrana, sdk. Přikládám fotky, zeleně označené jsou chladná místa, na některých fotkách červeně označená námraza. Jde o 2 okna.

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:11

foto2

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:11

foto3

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:12

foto4

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:12

foto5

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:12

foto6

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:13

foto7

Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 01:13

foto8

 

Datum: 12.10.12 08:50
avatar

to je na debatu on line, podle jednotilvých fotek, páč na poslední vidím místa bez izolace.

Určitě jde o tepelný most..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 12.10.12 10:21

Tepelný most, hlavně to "pojede" tou pásovinou a jiným železem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jsojka*
Datum: 12.10.12 13:22

Na všech fotkách je stejné okno (na první fotce je to okno vlevo - u tohoto okna je chlad). Námraza vzniká na druhém okně (na první fotce vpravo). Bohužel odtud moc fotek nemám, ale skladba je stejná. Takže to může přicházet z vnější strany domu na pozednici a po pásovině a odtud do profilu? Já jsem pořád hledal problém v trámu vedle, protože námraza vzniká kousek nad závěsem okna. Proč ale nejsou studené i zdi vedle/pod oknem směrem k zemi? V budoucnu plánujeme zateplení pláště domu, to by snad mohlo pomoct. I když v jedné firmě mě tvrdili, že při zateplení může nastat jakýsi problém nahoře u střechy na vstupu do větrané mezery, kde je souběh střechy a svislé zdi.
Milane, za online konzultaci bych byl moc vděčný, nerad bych Vás ale nějak otravoval. Jestli Vás můžu poprosit, pošlete mě SZ kontakt na Vás. Díky S.

Datum: 15.10.12 14:34
avatar

zkusil jste vyhledávač?

ICQ 55180641, skype: milancukrar

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.