Zbudování odvětrávání do nepouž.komína?

Od: Datum: 11.10.12 10:28 odpovědí: 9 změna: 12.10.12 08:11

Čest všem kutilům (mezi něchž já se ale nepočítám)

Řeším odvod vlhkosti z koupelny. Malé rozměry, 2x2m, z SDK, 2 obyvatelé :)

V místě, kde bude stát sprchový kout, je ve zdi původní nepoužívaný komín cca6m vysoký (jel ještě před 3lety). Plán je prorazit se do něj a dát ventilátor se zpětnou klapkou, aby to netahalo teplo pryč, průměr 120mm (100mm jsou prý poruchové,jak jsou malé, hřejí se) vybral jsem s kuličkovými ložisky, ty snad mají delší životnost. (Dospel POLO 5 WC)

Komín (15cm x 15cm) se určitě nebude nijak vložkovat, koupelna není nastálo, jen pár let. Problém je, že už jsem slyšel 3názory, jak v komíně vyřešit prostor za ventilátorem. Prý není dobré, zabudovat jen větrák a dál nic, protože z druhé strany zdi je místnost a postupem by to mohlo vlhnout, kdyby šly páry přímo na cihly za větrákem uvnitř komína:

1/ hliníková ohebná roura, která by se ohnula a napasovala do komína směrem vzhůru

2/ obyč vodoinstl. Koleno, ve kterým bych nejspíš vyvrtal v ohybu díru, aby případný kondenzát netekl zpátky do větráku ale kapal dolů dospodu komína

3/ nedávat ani jedno ani druhé, protože oboje se prý bude rosit, a tak jen za větrák na zmíněné cihly připevnit já nevím, 15cm široký pruh nějakého plastu?plechu?polystyrenu? (i když ten asi vodu saje, tak to ne) prostě jen aby to nefoukalo přímo na holé cihly.

Každopádně, ať už tam dám variantu 1,2nebo 3, voda bude uvnitř komínu nejspíš stékat dolů. Tak mě napadlo dát dospodu komína nějakou?vaničku? , která by případnou vodu zachytávala a nevlhlo dno komína?

p.s. možná je to všechno kravina. Kolik mohou 2 lidé (žádné 15ti minutové sprchování) vyprodukovat za jedno sprchování páry? Voda asi až dolů nesteče že?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: volnas
Datum: 11.10.12 10:30

ještě obr. ,nějak se nevložil

Od: volnas
Datum: 11.10.12 10:33

hm tak jpeg

Od: asd*
Datum: 11.10.12 13:01

Koleno ne, radši T kus (velká díra i dolu) - pokud bude jen malá dírka v koleni, tak při lijáku voda nebude stačit odtékat dolu a poteče do digestoře (pokud je komín bez stříšky)

Doma to máme do cihlového komína už roky a nic nevlhne (jen zastrčená plast. trubka).

Vzhledem k ceně energií bych počítal do budoucna s komínem pro kamna a digestoř vyvedl jinam (skrz zeď ven)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: volnasek
Datum: 11.10.12 13:29

píšete že nevlhne, jen zastrčená plast.trubka. takže vy nemáte ani koleno, ani T ani nic jiného?

T kus tam nejspíš nedostanu. navíc ani nevím,jak bych ho v komíně upevnil. jak sem tam dostanu, když bud mít vysekanou díru jen 15x15? :)

Od: asd*
Datum: 11.10.12 13:39

jj, přesně tak, jen zastrčená trubka.

Pro T-kus by se musela vysekat větší díra.

Vlhkost beztak nekondenzuje hned za digestoří, ale až dál kde se to ochladí pod rosný bod = někde v komíně nebo klidně až venku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 12:39

v komíně jsem dal 100 novodur šedý,místo vrtání kolena dal T kus a stahl to dolu až k dvířkůmkde je ukončeno výčkema vněm vyvrtaná dírka s hadicí a odkap do pet.vytáhl jsem to komplet až nad střechu.cenově to není tak hrozné

ono se to nezdá ale pokud je komín studený a horká pára nějaký kondenzát je,ve druhé koupelně to mám skrz zed nejjednodušícesta

Ohodnoceno: 0x
 
Od: volnaek
Datum: 11.10.12 14:15

skrz zeď by to bylo fajn, ale to u mě nelze. komín mám 6, možná spíš víc, 7, 8m.

kdybych koupelnu využíval natrvalo, tak to určitě udělám, ale takto,,,,,,,

vy jste tam Tčko nacpal? jak velkou díru jste měl vysekanou? (popřípadě 2? jednu od větráku, druhou nad ní kvůli manipulaci s kolenem/Tčkem?

Datum: 11.10.12 23:03

víte jak jsem to dělal,mam teda komínový pruduch skoro 20x20,-odměřil jsem si výšku od dna komínu po složený t kus a vše na sucho složil venku v koupelně.označil otvor kde budu sekat,pak rozebral a abych nemusel sekat velkou díru a tu spodní odtokovou trubku tam dostal jsem prostě hodil dolu když už jsem tam měl udělanou díru na to tečko. tečko pak jen narazil do te spuštěné trubky a pak z vrchu zasunul zbytek trubky dle délky komínu,bez problému to šlo,vůle byla dostatečná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: volnasek
Datum: 12.10.12 08:11

takže první - spodní kus , zem-koleno jste hodil zvrchu komínem? :) a zbytek od T ke konci komína jste nasazoval zvrchu komínem? ty brdo. do toho se asi pouštět radši nebudu

jinak tedy, jak máte vyřešený ten spodek? odtok máte vyřešený někam mimo dno komína? (nebo kondenzát zůstává na dně té novodur roury? )

kdyby jste to měl nějak vyřešené mimo, já toto asi nebudu moct. tam kde jsou totiž dvířka (spodek komína) tak celou tuto zedˇ(2m x 2,2m výška) přiklopím sádrokartonem (lepit na terče) a dvířka možná i zazdím. snad to není kravina

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.