Topení - tlak + expanzka

Od: Datum: 03.02.14 10:53 odpovědí: 7 změna: 03.02.14 17:56

Ahoj, máme na chalupě ústřední topení s kotlem Gasex 24 (vytápí přízemí + patro) a otevřenou expanzní nádržkou umístěnou v patře v nejvyšším bodě topné soustavy.

Mám 2 otázky:

1) Na kotli je budík, který zobrazuje teplotu a tlak. Na trubce, která odvádí ohřátou vodu od kotle do radiátorů je teploměr a manometr. Ten manometr zobrazuje tlak vody v soustavě? A proč se liší hodnoty na budíku na kotli (cca 63 kPa) a na manometru u té trubky (cca 0,42 kPa)? A dá se poznat, jestli je tento tlak správný?

2) Jak jsem již psal, máme otevřenou expanzní nádržku, u které doplňujeme vodu, aby byla hladina +- 10 cm. Musí se ještě jinak doplňovat voda v topné soustavě nebo stačí jen takto?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 03.02.14 10:59

U otevreneho okruhu je na manometru ukazan tlak vodniho sloupce. Cili rozdil vysek hladiny v expansce a u budiku. Podle toho se muzete zorientovat, ktery budik funguje spravne. A nebo je mezi nimi cca 2m vyskovy rozdil.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.02.14 12:02
avatar

doplním správnou odpověď, mám tlakovou soustavu s 4 tlakoměry a každý ukazuje jinak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 12:42
avatar

tlak 63 kPa znamená, že hladina v expansce je přibližně necelých 6,3 m nad čidlem manometru. Tak se dá poznat, jak vysoko sahá voda například při napouštění nebo vypouštění trubek. Jasná věc, až budete potřebovat opravit radiátory v prvním patře, pak nemusíte vypouštět celý systém, protože na manometru je dobře vidět, jestli trubky nahoře už jsou bez vody nebo ještě ne. Ale pozor, toto platí jen pro otevřený systém, jako je ten váš. U tlakové expansky neplatí.

Jestli máte manometry dva, na dolním je 0,63 a na horním je 0,42 kPa, pak můžete odhadnout rozdíl výšky mezi nimi. Teoreticky a přibližně by rozdíl měl být kolem dvou metrů. No ale to je hodně hrubý a přibližný odhad, protože jak vidíte, manometry neměří zas tak úplně přesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 03.02.14 13:41

Ano, souhlas.

Tlakoměr (manometr) ukazuje tlak který vytváří hmotnost kapaliny (vody) , vodního sloupce od měřicího bodu tlakoměru až po nejvyšší bod až kam dosahuje kapalina - platí jen pro systém a otevřenou expanzkou. Z toho plyne, že v každém výškovém místě tzv.stoupačky (svislého potrubí), naměříte jiný tlak, který odpovídá výškové vzdálenosti mezi tlakoměrem a hladinou vody v expanzomatu. U kotle naměříte tlak nejvyšší a na úrovni hladiny vody v expanzce nenaměříte tlak žádný. 1 metr převýšení = 0,1 atm = 10 kPa .

Hezký den - miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 03.02.14 13:43

1) může to být rozdílnou výškou manometru, změnou tlaku za čerpadlem (sání/ výtlak), nebo nepřesností manometrů.

Změřte výšku od manometru k hladině vody v expanzce (při stojícím čerpadle) a bude jasno který ukazuje správně...

2) Ano takto dopouštět stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 03.02.14 14:09

Malá poznámka: Pokud dělá topení PAN TOPENÁŘ,tak po naplnění soustavy studenou vodou udělá na manometru rysku, čili soustavu ocejchuje. Dotaz tazatele ukazuje následek jeho nedbalosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.14 17:56

Ahoj. K dotazu: jak bylo napsáno. Jen bych doplnil, do otevřené expanze se dá doplňovat nějaký proti korozivní přípravek. Časem se zozptýlí po celé soustavě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.