Zapojení bodovek (čidlo)

Od: Datum: 06.10.12 21:32 odpovědí: 10 změna: 09.10.12 19:01

Dobrý den , prosím vás mám zapojene bodovky na poh.čidlo jsem spokojen, rosvítí se všecny bodovky najednou ale chtěl bych aby se mi na čidlo rosvitili pouze prostřední řada a ostatní bych rosvítil nebo zhasnul vypínačem ... jde to nějak prosím

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 06.10.12 21:35

Proč by to nešlo? - musíš žárovky dát do dvou různých okruhů (dvojí ´dráty´) - jeden okruh bude spínán čidlem a druhý vypinačem...

doplněno 06.10.12 22:53:

Plánek je špatně - píšu, že musíš mít dva okruhy - jeden s čidlem a druhý s vypinačem - tedy čidlo nesmí být ´za´ vypinačem (v serii), ale ´vedle´ - paralelně... V jakémkoli jiném případě budou okruhy závislé...

Ohodnoceno: 1x

Od: kellys*
Datum: 06.10.12 22:24

tomu rozumím ale kde vezme šťávu čidlo když bude vypínač vypnutej? viz plánek.

Datum: 06.10.12 22:37

čidlo bude zapojeno napevno, nebo byste tam musel mít dvojvypínač. Jeden na čidlo ovládající prostřední řadu a druhý na ručně ovládaný zbytek světel :)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.10.12 06:46

tak jak píše mikihans...

ovšem! "čidlo" je podle plánku zapojeno až za trafem (předpokládám, že ten černý obdélník je trafo) nevíme, co je to za typ čidla, na malé napětí? Potom jsou bodovky také na malé napětí a není možné je zapínat přímo druhým vypínačem.

takže buď zvolit jednu variantu s tím čidlem na malé napětí, (podle mého upraveného obrázku) hlavním vypínačem zapínat přívod do trafa a ta střední řada bude svítit jen na čidlo, ty krajní řady se budou zapínat druhým vypínačem,

ALE bude muset být zapnutý ten hlavní vypínač, aby běželo trafo a čidlo bylo napájené... to je značně neekonomické, aby trafo stále běželo. A když budu vypínat hlavní vypínač, aby trafo stále neběželo, tak to můžu ta střední světla zapínat rovnou tím vypínačem, je tam to čidlo zbytečné.

Jiné by bylo, kdyby čidlo bylo na síťové napětí, potom by musely bodovky být také na síťové napětí, jedna řada by se zapínala automaticky čidlem, další dvě by se zapínaly vypínačem... i s zapojení by bylo jiné, jednodušší...

jak je to s tím čidlem? a bodovkami? na 12 V či 230 V? je to černé trafo?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.10.12 07:57

diky všem za rady - musím upřesnit

To černé je lavní kabel - bodovky jsou na 230V - čidlo je na síťové připojení přesně jak píše @hejkal

( Jiné by bylo, kdyby čidlo bylo na síťové napětí, potom by musely bodovky být také na síťové napětí, jedna řada by se zapínala automaticky čidlem, další dvě by se zapínaly vypínačem... i s zapojení by bylo jiné, jednodušší )

něco jsem slyšel že bych mohl použít ten 3 kabel co mám zapojen ve vypynači "žlutozeleny" a u čidla ho nemám zapojený, přehodit ho ve vypínači na fázi a u stropu by vlastě byl stále pod proudem na čidlo a to ostatní by bylo tak jak je přes vypínač ale je to jen muj lajcký názor a proto potřebuji poradit jestli to tak opravdu jde a hlavně to ukázat na planku . zatím všem ještě jednou diky.

Datum: 07.10.12 08:18

šlo by to, když víme podrobnosti

podle obrázku... není to sice úplně kóšer, ale fungovat by to mohlo

doplněno 07.10.12 10:01:

jistě, že by to šlo. Jednoduše ten vypínač nebude, fáze půjde do čidla stále. Tam je spotřeba maličká, pokud má senzor na intenzitu osvětlení, přes den svítit nebude... já jsem zvyklý mít vše přes vypínač, do krabičky dát jednoduchý nebo dvojitý, stejná práce... více možností...

Datum: 07.10.12 08:43

máte mě tam ten druý vypínač u vás ... šlo by to i takhle? samozřejmě žlutý zapojím ve vypínači na fázi

doplněno 07.10.12 17:50:

mate mě tam ten druhý vypinač u vás na obrázku

Datum: 07.10.12 20:06

Tohle je hloupost, buď připojit čidlo napevno (stále napájeno) nebo přes druhý vypínač... Tahle by Vám buď nesvítilo nikdy nic, nebo krajní řady stále a prostřední podle čidla pohybu. Mít obojí zapojeno přes jeden vypínač prostě nejde.

Datum: 09.10.12 04:32

Tomu rozumím problém je že už nemám kam ten druý vypínač kam připevnit byt je po rekonstrukci a nově vymalován...myslel jsem že ten žlutý drát přípojím v krabičce do té svorky co tam mám asi tři dráty s fází ... tím pádem by bylo čidlo pod napětím stále a vypínač by měl svůj okruh... šlo by to teda takle?

Datum: 09.10.12 19:01

Jasně, pokud bude čidlo napájeno stále, tak není problém. Na tom schéma to totiž vypadalo, že chcete mít čidlo zapojeno taky přes ten jediný vypínač, to by byla hloupost :)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.