Zapojení kombinovaného bojleru

Od: Datum: 06.10.12 20:22 odpovědí: 10 změna: 25.11.12 00:19

Dobrý den všem,

rád bych si pořídil kombinovaný bojler, abych v zimě ušetřil za elektřinu, ale nikde na internetu jsem nenašel uspokojivé vysvětlení jak takový bojler do otopné soustavy zapojit. Samozřejmě, že ve výsledku to bude dělat topenář, ale rád bych znal nejlepší a pokud možno i nějaký cenově přijatelný způsob zapojení.

Jde mi především o systém regulace, mám totiž kotel na dřevo a mám strach, aby když zatopím a následně se nahřeje bojler, tak aby se při vyhasnutí kotle veškeré teplo z bojleru nepřesunulo zpět do radiátorů, protože chvíly trvá, než se vypne oběhové čerpadlo.

Nejlepší by tedy asi byl způsob, kdy by na přívodu teplé vody do výměníku bojleru byl nějaký termostatický ventil (nebo něco podobného), který by se otvíral pouze pokud by teplota v otopné soustavě byla vyšší než teplota vody v bojleru a pokud by tomu bylo naopak, tak aby se okamžitě uzavřel. Existuje něco takového?

Předem velice děkuji za rady

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: smakaballl*
Datum: 06.10.12 20:38

pokud by byl na kotli příložný nebo jiný (třeba do jímky )termostat který by zapínal čerpadlo tak v okamžiku kdy teplota kotle klesne pod nastavenou teplotu na termostatu = vypne se čerpadlo a tudíš nebude z bojleru odebírat teplo*slunce*

Od: mowla*
Datum: 06.10.12 20:42

Určitě lze podobné zařízení zkonstruovat - ale toto řešení mi přijde nadmíru krkolomné...

BTW - "veškeré" teplo z bojleru se do radiátoru nepřesune - vyměník bojleru má jen určitý výkon (přenost tepla funguje tam i zpět) a nedokáže dodávat do radiátorů dost tepla na to, aby teplota vody neklesla pod teplotu nastavenou na vypnutí čerpadla...

doplněno 06.10.12 21:43:

Mám zkušenost s připojeným bojlerem paralelně k radiátorům, tedy při vyhasnutí kotle běželo čerpadlo do vychladnutí vody v obou okruzích... V bojleru tím teplota určitě klesla oproti maximu, ale nikoli tak, aby nebyla teplá voda. A - koneckonců - v sezoně se topilo každý den, takže se druhý den zase bojler nahřál...

;)

Od: lusochr*
Datum: 06.10.12 21:15

Termostat na spínání čerpadla mám. Problém je spíše v tom, že mám hned za kotlem trojcestný ventil, který udržuje vratnou teplotu vody na 55° (možná 60° teď si nejsem z hlavy jist), tudíž když vyhasíná kotel, tak nejdříve klesá teplota v topném okruhu, ale čerpadlo pořád běží, dokud neklesne teplota i ve zkráceném okruhu na trojcestném ventilu, v tu chvíli už by ale z bojleru nějaká část tepla určitě unikla:(

Datum: 06.10.12 22:49

Pokud to stihnu tak vam zitra naskenuji navod ke kotli kde jsou tyto ruzne moznosti propojeni zakresleny

Datum: 07.10.12 12:51

Byl bych Vám velmi vděčný

Datum: 07.10.12 17:32

Zdravim. Tak zasílám to možné zapojení bojleru. Všiml jsem si že je v okruhu u bojleru zapojená tzv. plovoucí zpětná klapka. Dočetl jsem se že se používá proti zpětné teplé vodě z bojleru, takže v tomto bude asi ten fígl..

Od: ase
Datum: 07.10.12 17:56

Jistější než klapka (nemusí těsnit) je spodní zapojení - přívodní trubka je níž než boiler = teplá voda z boileru musí nejdřív klesat = samotíží se drží v boileru. (Platí pro stojící čerpadlo)

Od: bratrh*
Datum: 25.11.12 00:19

Mohl byste zde otisknout zapojení TUV v samotížném systému pro ohřev vody se solárním výměníkem.Samotíž mi v mém případě ohřívá vodu málo a pomalu.

Datum: 07.10.12 17:34

zde další. Chtělo by to obrázek uložit do PC a zvětšit..

doplněno 07.10.12 17:38:

tak poradte.cz zmensuje obrazky.. tak jsem to nahrál sem - http://mipro.rajce.idnes.cz/kotel

Datum: 07.10.12 20:51

Velice děkuji za schéma zapojení. Jen jsem se chtěl zeptat co to vlastně ta plovoucí zpětná klapka je a k čemu slouží?

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.