Tepelné čerpadlo voda vzduch

Od: Datum: 06.10.12 04:47 odpovědí: 12 změna: 08.10.12 07:05

Chtěl jsem se zeptat na několik otázek ohledně vytápení čerpadlem voda vzduch.

chtěl bych s tím vytápět rodinný dům 2 patra každé tak 100m2, nové plechové radiátory korado, jak asi silné čerpadlo a bude to zvládat

dále se tu hodně píše bacha na čínské šmejdy. jaká je tedy kvalitní značka,

případně jaká je dobrá firma která mi to udělá a i třeba spočítá jak silné bych potřeboval.

a ještě je lepší si to nechat udělat místním topenářem a stím že si seženu jednotku levnější než stojí nebo zi zajistit firmu která vše zařídí i s dotacemi a budou vůbec ty dotace jisté?

Do teď jsem topil dřevem a už mě to nebvaví a ani není toli sil.

Předem děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.12 15:53
avatar

V roce 2013 budou docela výrazné dotace na tepelná čerpadla.Určitě to ušetří uživateli,ale zatím nikdo nespočítal,jak to ovlivní životní prostředí,pokud se čerpadla masově rozšíří.Je jasné,že se doma topí,ale venek se ochlazuje.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ert*
Datum: 06.10.12 16:36

Jak by to mělo ovlivnit? Přesouvá teplo zvenku do baráku, z baráku zase utíká ven = kolečko. Na přesun je třeba dodat energii = buď se topí nebo s generátorem točí vítr/ voda/ slunce

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ert*
Datum: 06.10.12 16:32

Spočítejte si pořizovací cenu a životnost + riziko poruchy, drahé opravy po záruce,+ nutnost dalšího zdroje v mrazech - zjistíte že to vůbec není levné topení.

Pokud bude dotace, tak se nejspíš prakticky o stejnou částku zvýší cena.

Osobně bych šel do teplovodních kolektorů + aku nádrž (jaro - podzim by topilo samo) a zbytek zůstat u dřeva, nebo jiný zdroj

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.12 10:47
avatar

Máte trochu představu, jak vlastně tepelné čerpadlo funguje? Je to lednička naruby. Ochlazuje vodu někde v kanále, trubkami vede ohřátou vodu do výměníku a výměníkem topí. Tepelné čerpadlo je dost drahá věc a jestli ve vaší blízkosti nemáte nějaký silný a použitelný zdroj odpadního tepla, pak vám zaručuji, že i provoz bude drahý.

Jestli vás zmáhá topení dřevem, pak bych vám doporučil spíš topit plynem než tepelným čerpadlem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.12 11:29

No já tedy vím jak tepelné čerpadlo funguje, ale nevím tedy jestli si to s něčím nepletete.

Nevím tedy o jakém zdroji odpadního tepla píšete a ani nevím o nějakém ochlazování vody v kanále?

Pokud vím tak tepelné čerpadlo je venkovní nadzemní jednotka která funguje jako obrácená lednička a z té pak jde ta voda do výměníku a to topí.

a co jsem četl a i si počítal tak zace tak drahé to snad není.

Takhle dávám 20 tis za dřevo a to si ho musím přivézt, nařezat naštípat zase nařezat, odvézt do kotelny a vyskládat a pak pořád chodit přikládat.

Datum: 07.10.12 11:50
avatar

princip se má tak. Potřebujete hmotu s akumulovaným teplem, ze kterého to akumované teplo nějakým výměníkem dostanete ven. Nejčastěji se použivá voda v kanálech, která (věřte-nevěřte) má například na sídlištích v létě i v zimě teplotu kolem 31°C. Na Islandu jsou na tom líp, používají horkou vodu z geotermálních vrtů.

Nadzemní vzduchová jednotka dělá totéž, jen používá teplo ze vzduchu. Jestli v zimě a za mrazu budete chtít vytápět velký domek teplem akumulovaným z venkovního vzduchu, pak se asi prohnete. Takové vytápění vám prostě nemůže vyjít laciněji, než plyn.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.12 11:53
avatar
Je to proste tim, ze kazdy z Vas pise o jinem typu tepelneho cerpadla.Vy o vzduch-voda a Figurek o voda-voda.Typu je samozrejme jeste vice zbyva jeste zem-voda, vzduch-vzduch.Princip je samozrejme stale stejny, ale lisi se napr.COP faktor..a rozdilne jsou i technicke podminky zapojeni a samozrejme i cena.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.12 20:13

jo jo samozřejmně že bych chtěl vzduch - voda s venkovní jednotkou.

Okna máme nová někde dvojsklo a někde trojsklo. zateplení je taky v plánu na příští rok.

Jinak zplynovací kotel na dřevo bych si nechal na přitápění ve velkých mrazech, jinak bych ale topení chtěl řešit přes TČ.

Soused si něchal udělat TČ a platil za to 140 tis vytápí tím starý barák 1925 a bez zateplení.

Od: jendad
Datum: 07.10.12 21:13

Pokud máte dobře zateplený dum , tak vám stačí na přitápění klimatizace

http://aukro.cz/cop5-tepelne-…ubihi-fd25va-i2693026507.html


A když s tím vytopí i domek ve finsku

Stejně čerpadlo ze vzduchu je nejučinější okolo 5°c ,jak klesá pod nulu tak klesá i cop .

Myslím že stejné klimatizace dělá i eta za poloviční cenu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.12 23:11

No jo jenže to bych musel mít tuto jednotku v každé místnosti takže na baráku venku 10 jednotek když mám 2 patra.

Od: jendad
Datum: 08.10.12 07:05

Ono záleží na dispozici domu .Psal jste ,že máte dobře zateplený dum . Známý má taky ted zrovna postavený pár let nový dum. Dobře zateplený a jenom dvojskla . Má 2 patra a cca 200m2 . A vytápí ho z prvního patra z centrální místnosti krbovkami .Naprosto žádný problém. Ale jak jsem psal , záleží jak máte postavené místnosti , dobře to bylo vidět na tom videu co jsem dal , tam vytápěli obyvak a zaroven vytopili i vše okolo .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jerry00
Datum: 07.10.12 12:11

Tepelná čerpadla jsou asi primárně určená pro podlahové, nízkoteplotní vytápění, kde se vytápí velká plocha(podlaha) , ale nízkou teplotou.A podmínkou zcela zásadní bude zateplení domu a okna.Představovat si, že máte v oběhu 150-200 litrů vody, a že to stačí tepelné čerpadlo ohřívat, je asi dost?. Sice se dělají tč i výkonná, ale ekonomika jejich návratnosti je někde na hranici jejich životnosti.Letákům neveřte. tč je věc zcela individuální, šité na míru každému projektu. A na dotace taky zapomeňte. Jestli se to znovu rozjede, tak se budou vyřizovat hlavně ty projekty, na které se minule nedostalo, a navíc volby,vláda.. podmínky se mohou změnit. Chce to kombinovat. Třeba Trombeho stěna, sluneční kolektory, malá domácí elektrárna, automatický univerzální kotel(uhlí, pelety, štěpka, dřevo) jako záloha na mrazy... Jo vytápění je těžké a nákladné a bude hůř...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.