Mám řešit základy?

Od: Datum: 04.10.12 15:55 odpovědí: 2 změna: 05.10.12 08:21

V naší ulici bylo cca 5 stejným domků z roku cca 1930. Šlo o malé, solidní stavby s dvojitou dutou zdí a soklem cca 30 cm nad úrovní terénu, pískovec a nad ním izolace. Sousedi již před lety přistavěli další patro, to samé další majitelé a nikdo neřešil, zda jsou sttávající základy dostatečné. Pod celou lokalitou je skála, např. septik, který máme vykopán vedle domu, se musel sekat 2m do skály, takže je téměř jisté, že základy domu jsou na skále. Nikomu ze sousedů, kteří stavbu provedli, dům nepraská apod. Chci nechat přistavět patro a zvažuji, zda se mám základy zabývat nebo to udělat stejně (jak jsem psal, šlo o stejné domky).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 04.10.12 16:09

Upřímně - já bych na omrknutí základů statika pozval... Už třeba jen proto, že jsem na jedné stavbě (větší) kdysi pracoval a její půlka seděla na skále, druhá půlka na navážce...

;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.12 08:21
avatar

u základů nehrozí, že by se vám domek začal propadat do země. Když rozpočítáte váhu domku na plochu základu, pak vám jako tlak na podloží vychází dost malé číslo.

Horší věc nastane, když se například při erozi podloží pohne a základ je najednou zatížený nerovnoměrně. Pak může začít praskat a s ním začnou praskat i stěny.

Podle toho co píšete, u vás něco podobného těžko nastane a když nemají problémy sousedi, nebudete je mít ani vy. Klidně můžete dlaší patro přistavět.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.