Zateplení starého domu, jak postupovat

Od: Datum: 03.10.12 15:38 odpovědí: 13 změna: 09.10.12 18:48

Dobrý den,
chystáme se ještě letos na zateplení našeho domku, který je jednopatrový řadový koncový. Jedná se o dům cca 200 roků starý a chceme zateplit celou fasádu po obvodu celého domu, kromě části ze dvora kde aktuálně děláme další stavební úpravy a tuto část bychom chtěli zateplit až ve druhé etapě někdy v příštím roce . Dále nechci zateplovat štítovou zeď, protože v 1. patře je pouze půda využívaná jako skladiště. Celý dům je kompletně podřezán a vodorovně podizolován ve skladbě 5 cm podkladový beton, penetrace ,ipa navařená na folii v podřezu, 7 cm polystyren, kari síť, 5 cm vrchní beton. Stropy jsou všude nově dělané před 3 roky, jsou ze 20 cm vysokých trámu 1 m od sebe, ve skladbě odspodu: sadrokarton, paroťes, vata 200 mm, dřevěný záklop. Šíře obvodové zdi 60 cm a jeho skladba je částečně kotovice a částečně pálená cihla. Celková plocha k zateplení po odečtu plochy oken a garáže je cca 100 m2. Chtěl bych zateplit EPS 70 F o minimálně síle 150 mm. Na sokl bych chtěl použít XPS 30 mm. Sokl lepit flexi lepidlem a fasádu pěnou.
Pro lepší představu:
1 zateplovaná zeď (na obr.červeně vyznačená) je dlouhá 21,48 m a výška zdi pod střechu je 3,7 m. zateplení pod štít
2. zateplovaná zeď (na obr. modře vyznačená) je dlouhá 12,8 m a výška zdi pod střechu je 3,9 metru
Celý dům je téměř na rovině i když street view trochu zkresluje.
Teď ty otázky:
1. Začíná se soklem nebo nejdříve zateplit fasádu a až následně sokl?
2. Je 150 mm polystyren pro zeď 60 cm dostatečná šíře nebo raděj více? Vyplatí se více?
3. Jakou značku pěny a pistoli mi doporučíte ze zkušeností? Čím se to proplachuje?
4. Je nutná penetrace pod pěnu? Pokud ano jakou doporučujete také s ohledem na cenu?
5. Jakou použit armovací tkaninu? Vertex nebo se nabízí levnější a při tom stejně kvalitní?
6. Kolik použít hmoždinek na jednu plotnu 100x50 a kam je umístit? Někdo píše, že není nutné někdo, že stačí 2 na plotnu atp.
7. Jak vyřešit tu část zdi kde je štít, který nechci zateplovat? Zateplit pod štít a nad zateplení pozinkovaný plech?
Na druhém obrázku je vyznačeno zelenou čárou kam až bych chtěl zateplovat.
8. Jakým způsobem se řeší fólie z podřezu? Seřízne se na šířku xps na soklu nebo se ohne pod xps do lepidla?
Děkuji všem za pomoc a omlouvám se za pro někoho hloupé otázky *smich* a možná až zbytečné technické podrobnosti a v místech chybně technicky popsané.
doplněno 03.10.12 15:47:

Doplňuji obrázek
doplněno 04.10.12 10:51:

pokus číslo dvě o vložení obrázku

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.12 16:18

poradím vám to, co jsem poradil už asi padesátkrát. Nejslabší místo na domě jsou vždycky okna. Přes okna a kolem oken jsou vždycky největší tepelné úniky. Takže jestli chcete šetřit, pak nešetřete na oknech. A jestli nemáte na stěnách problémy s tepelnými děrami, pak šedesátku zeď snad ani nemá smysl zateplovat. Taková investice se vám spolehlivě nevyplatí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.10.12 21:25

S těmi okny a dveřmi souhlasím. S tím zbytkem vlastně taky, sedesatku stěnu vážně nemá smysl zateplovat, investice se nikdy nevrati. Taky je otázka, co udělá kotovice za pár let vlivem zvýšené vlhkosti.

Datum: 03.10.12 20:59

0) obrázek nevidím

1) obojí je možné, osobně preferuji nejdříve XPS, pak první řádek EPS klidně zaříznout zub až přes XPS

3) Tytan 753, pistoli jakoukoliv, pěny vždy skladovat nastojato, nechávat v pistoli,

2) EPS 150 ano, XPS 3cm je málo

4) Ano je to vhodné

5) Vertex 131

6) žádné hmoždinky stejně jako patní lišty

7) Zateplit až nahoru, těch pár korun neřeště..

8) seříznete lepenku na šíři XPS, mínus 5mm

9) Nejsou hloupé otázky, snad jen nevhodně položené..

Ohodnoceno: 2x

Od: braun*
Datum: 03.10.12 21:20

dovolím si dva dotazy k zateplení...

kdesi jsem slyšel, že při teplotách pod +5 st.C se nemá zateplovat, výrobci technologií a materiálů to nedoporučují. co byste doporučil vy, počkat na příští rok, anebo zateplit letos?

Jaký máte názor na použití "bílého" a "grafitového" polytyrenu?

předem díky za odpověď.

Datum: 03.10.12 21:28

braune, dotz pro mne?

1) "při teplotách pod +5 st.C se nemá zateplovat" ano říká se to, ale záleží v jaké fázi práce se nacházíte. Nalepení EPS na zeď lepidlem při teplotě pod bod mrazu opravdu není vhodné, páč by voda v lepidle mohla při práci mrznou již v kbelíku..

2) ještě letos stihnete zateplit, páč na zatažení lepidla jsou i přípravky pod bod mrazu..

3) občas jezdím na reklamaci šedého polyše, a občas lituji investory...šedý je dražší ale jeho tepelná hodnota není o tolik lepší.. Navíc nesmí se na slunci..shrnu to, přestože ho prodávám, tak nedoporučuji..

Datum: 04.10.12 11:06

Dobrý den, pane Milane,

děkuji za odpovědi. Doplnil jsem obrázek. Co se týče zateplení celého štítu šlo mi o to, že ho nechci zatím zateplovat jednak pro to, že nemáme tolik financí jednak pro to že půda je jen skladiště a jednak také proto, že střechu čeká rekonstrukce (taška, svody, laťoví, krovi jsou OK), ale zatím nemáme dost na stavebku našetřeno, abychom začali nejdříve střechou. Proto jsem chtěl nejdříve pořešit zateplení fasády a soklu s tím, že zateplení ukončíme lepidlem a perlinkou a finální omítka by se udělala až po hotové střeše a dodělání zateplení na štítu. Co si o tom myslíte?

Ještě posílam další fotku kde je červeně vyznačeno kde bych chtěl zateplení štítu v této první etapě prozatím zakončit a navázat až po rekonstrukci střechy kdy buden střecha rozšířena až nad budoucí zateplení štítu (označeno zeleně)

Děkuji moc za Vaše rady.

doplněno 04.10.12 11:10:

Upřesnění:

jak jsem psal 2 obrázky jsem doplnil do původní otázky, kde je vidět dům shora a z rohu.

na třetím obrázku jsem modře vyznačil budoucí přesah střechy nad zateplení.

Datum: 04.10.12 12:52

7) respektuji názor, navrhuji zakončení hrany polyše zakrýt proužkem polyšem třeba 2cm, přichytit hřebíkem...

že se fasáda ukončí jen lepidlem je možné...alespoň uvidíte jak bude měnit barvu dle vhkosti a deště... tak bude mokrá i fasáda..

Datum: 04.10.12 16:01

Děkuji za odpoveďi a ještě bych se Vás chtěl zeptat:

1. u toho soklu do jaké hloubky zakopat xps? 80 cm (zámrzná) níž/výš?

2. do jaké výšky má sahat xps pod vodorovnou izolací, když v mém případě, je výška podřezu cca 50-70 cm nad úrovní terénu?

3. o jaké síle dát xps když 3 cm je málo? 5 cm nebo více? je docela drahé tak pokud by se dalo třeba zkombinovat např 5 cm eps a na něj nalepit 3 cm xps?

4. je nutné ještě nějakým způsobem xps chránit od vlhkosti nopovou folii nebo jinak?

5. předpokládám na xps nějaký odolný povrch, ale ješte nevím jaký. Co by jste doporučil?

6. je nutné dávat odvodnění? drenáž v případě použití nopové folie? Co by jste doporučil?

Vím kdo se ptá málo googlí, vím *smich*, ale když i tady na poradte je spousta protichůdných názorů a ty Vaše mi připadají rozumné a hlavně ze žívota/praxe. *palec*

Datum: 04.10.12 20:28

1) od úrovně vnitřní podlahy dolů 60cm (na šíři XPS)

2) přesněji dle nákresu řezu.

3) 10cm

4) není třeba chránit XPS proti vlhkosti, na to je projektován i do vlhka

5) modní je marmolit či mozaika

6) odvodnění je třba pokud je spodní voda

7) po neděli ICQ 55180641, skype: milancukrar

doplněno 09.10.12 17:55:

na zastěrkováni doporučuji Z 301 DUO, 3,5 Kg na metr!

Datum: 07.10.12 15:48

Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat

kolik mám koupit stěrky při zateplení plochy cca 100m2 a jakou značku by jste doporučil? lepit budu pěnou

Datum: 09.10.12 18:47

odpověď je stejná jako v jiných dotazech

3kg na metr

100x3kg děleno 25 kg na pytel je 12 pytlů DUO po 100Kč

Datum: 09.10.12 18:33

Milane, vašich rad si vážím, víte totiž o čem mluvíte. Plechovou střechu sýpky máme natřenou barva stála 8000 a doufám, že vydrží aspoň 10 let.

Datum: 09.10.12 18:48

Liduš, děkuji za pochvalu, někdy se i spletu...

Přeji Vaší střeše větší výdrž...

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.