Jak se bránit

Od: Datum: 03.10.12 09:11 odpovědí: 5 změna: 04.10.12 08:26

Dobrý den,

potřebovala bych Vaši radu.

Bydlíme s manželem v 1 NP rodinného domu. V přízemí bydlí moji rodiče. Náš soused, se kterým máme dlouholeté spory (vyvolávané stále z jeho strany) se chystá postavit nástavbu na svém sklepě. Jeho sklep je stará kamenná budova se sedlovou střechou, která je od naší jižní stěny rodinného domu vzdálená cca 1m. V přízemí vidíme nyní na vrchol střechy tohoto sklepa - jedná se o kuchyni s jídlenou a koupelnu. Světlo jsem jde minimálně, téměř celý den svítíme a stěna našeho domu na jižní straně je vhlká. Před 2 roky jsme udělali rekonstrukci interiéru v přízemí a necelý rok poté již stěna opět zvlhla a plesnivý.

Náhodou jsme se teď dozvěděli o tom, co se chystá a to nástavba na tento sklep, soused má již vše vyběhané - a vše mu stavební úřad schválil. Nástavba má být vysoká 5,2m to znamená, že v přízemí budou rodiče koukat pouze do stěny jeho nástavby (a svítit po celý den) a my v 1 NP - v místnosti jídelna s kuchyní + dětský pokojíček bychom měli mít ten samý pohled co mají nyní rodiče (svítit po většinu dne) - a to na vrchol střechy a možná část nebe. protože soused chce ještě ze sedlové pravidelné střechy udělat nepravidelnou a větší plochu střechy namířit do své cca metrové uličky a k naší jižní stěně domu, bojíme se totálního zplesnivění naší jižní stěny domu, a nemožnosti udělat později udržovací práce jako např. novou fasádu, když by jeho nová střecha měla končit dle jeho návrhu cca 40 cm od naší stěny (je to vč. přesahu střechy + okap).

Je nějaká možnost se bránit proti znehodnocení našeho bydlení a života?

Děkuji za jakoukoliv radu.

doplněno 03.10.12 12:56:

Děkuji všem za názory, rady a odpovědi.

Jen jsem to špatně popsala - vše vyběhané. On má teď v ruce povolení od hasičů, co se týká prostoru, dále životní prostředí, atd. a má žádost o územní rozhodnutí a následně o stavební povolení. My si právě toho včas v té vývěsce všimli, jen nevíme přesně jak naše námitky formulovat. Chystá se místní ústní jednání, kam je nám jasné, že musíme dorazit, jinak je vše ztraceno. Ale co myslíte přesně tím jeho potvrzením o osvětlení? Nebo napadá Vás ještě něco, kde bychom to mohli zkusit?

Co se týká pozemku mezi naším rodinným domem a jeho budovou kde chce zhotovit nástavbu - ono není zcela jasné komu ten metr mezi patří (vím, chtělo by to přesné zaměření geodety).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 03.10.12 09:21

Má-li to schválené a je-li to v souladu se zákonem naděláte nic. Ochranu musíte hledat v zákonech, nejde se ohánět jen tím, že se mi to nelíbí. Najít někoho znalého, kdo se vyzná, ovládá stavební zákon a j. (hygiena...živ prostředí)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.10.12 09:28
avatar

Brrr z takových sousedů se mi otevírá kudla v kapse. Naprosto vás chápu. Bohužel neporadím jak postupovat. Ale osobně bych zkusil právníka, jestli máte někoho známého. Aby se na všechno podíval a třeba najde něco, čemu by šlo zabránit. Jinak mě napadá asi jediná věc. Vaší stranu (zeď) ošetřit například drenáží nebo podříznutím, aby vyschla. K plotu na zem vybetonovat "hráz" třeba 10 cm od plotu. A do této mezery zaústit okap. Takže vy budete v suchu a všchno co poteče okapem, poteče za betonový obrubník, ale stále na vašem pozemku, jenže ke zdi souseda. Výsledek by se mohl objevit brzy, bude mít vlhkou zeď a problém.

Jenže ... tohle není řešení, je to jen olej do ohně.

No vážně vám to nezávidím, takové sousedy mít, to je snad horší než peklo *zed*

doplněno 03.10.12 09:33:

Ještě bych doplil ...

nemáte možnost udělat okna z jiné strany v místnosti u vás i rodičů? Že byste zkrátka tu stěnu blíž k sousedovi zazdili a máte pokoj. Vysadíte třeba břečťan a necháte si stěnu zarůst. A jestli se v tom břečťanu v létě usadí hmyz, tak by mohl po večerch létat sousedovi do oken ... Taky kompost bych dal klidně co nejblíže k němu. Zkrátka k plotu u souseda postavit všechno možné, jen né okna. Postavit se k němu zády, když to bohužel nepůjde čelem.

Hodně štěstí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: myse®
Datum: 03.10.12 09:59
avatar

urychleně zajděte na příslušný stavební úřad - ptejte se. Podle mne museli mít vyjádření sousedů. Nebo muselo viset 30 dní ohlášení stavby na viditelném místě a vy jste měli čas uplatnit své připomínky...

zkuste tam dojít, ale jestli je vše už schválené, tak nevím nevím... Možná byste mohli dosáhnout nějakých úprav plánů - jak dobrý nápad se mi zdá to s těmi okapovými svody - musíte odvést vodu pryč od baráku /ale ne k sousedovi - bylo by ještě větší peklo/ třeba trubkou nebo betonovým žlabem... snažit se vysušit zdí - ono hodně pomůže i ten břečťan - odebírá vodu z omítky.

Otázkou ale je - odkud vám to vlhne - jestli od základů tak musíte podříznout barák a zaizolovat (velké náklady) jinak si nepomůžete.

Kolik pozemku je mezi vašimi domy - a kolik z toho je vaše?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.12 10:45

Na úřední desce to muselo viset, asi jste to prošvihli. (kdo taky má pořád úřední desku kontrolovat, ale bohužel je to tak) Jinak v době tohoto řízení jste měli nárok aby Vám soused dodal odborný posudek proslunění, na jehož základě jste mohli něco namítnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miiiisa*
Datum: 04.10.12 08:26

Ještě jsem chtěla požádat pana - dobryradce, kde, zda by mě nemohl navést přímo na prováděcí vyhlášku ke stavebnímu zákonu, kde se právě o stínění a navrhování budov a vlivu na stávající zástavbu píše? Nemohu to nějak nalézt?

Děkuji mnohokrát za rady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.