Problém se sousedem

Od: Datum: 01.10.12 19:40 odpovědí: 4 změna: 01.10.12 21:42

Potřeboval bych poradit , letos v lednu jsem koupil starší dům který sousedí jednou stranou se sousedem , kde je mezi jeho a mím domem cca 2,5 m ulička na jeho dvůr . Přes léto jsme dům zrekonstruovaly a začaly jsme dělat fasádu udělaly jsme všechny tři stěny a čtvrtou od souseda jsme nechaly naposled . Když jsem za ním dnes byl vzal mě na dvůr a ukázal mi že má na mé stěně cca 5 cm od stěny haldu dřeva a že mě tam letos nepustí ani barák z této strany odizolovat , jelikož máme oba dva domy ve svahu terénu tak mám v přízemí sklep který je ve stejné urovni jako dvůr - tudíž mám prudký vjezd na dvůr , on jeho uličku vyřešil tak že aby to neměl tak prudký tak udělal navážku i stím že mi zazdil dvě okna ze sklepa do jeho uličky , na svůj barák dal nopovku na můj nic a já mám tedy jeho navážku do urovně podlahy prvního patra a z této strany nám barák stále vlhne hlavně když zaprší tak zeď okamžitě dva dny vlhká . Potřebuji tedy poradit je nějaká daná mezera mezi mou nemovitostí a jeho haldou dřeva , a jak řešit odizoování , zazděná okna - ikdyž mi tvrd že už to bylo když on dům kupoval - což mě moc nezajímá .. Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 01.10.12 20:02
avatar

Od ledna uběhlo 3/4 roku, proč jste už dávno tuto věc se sousedem neřešil? Je to nepříjemá situace, ale jak nahonem se má soused nyní zařídit? Myslím, že je nyní pod tlakem. Vždy je lepší podobrém a hlavně včas soueda obeznámit se svými plány. Budete vedle sebe bydlet ještě mnoho let. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.12 20:16
avatar
První co je důležité, je hranice pozemku. Asi bude nutné si ji nechat od geodeta oficiálně vytýčit, aby bylo jasno hned od začátku!
A potom můžete požadovat aby z Vašeho pozemku odklidil to dřevo, a dále můžete na svém pozemku odkopat tu navozenou hlínu,
znova vybourat zazděná okna, nechat vyschnout mokré zdi. Teda za předpokladu, že to budete dělat na svém!
Jiné to bude v případě, že máte barák postavený na hranici pozemku.
V tom případě použijte ustanovení § 127 Obč. zákonníku,
127 (1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.
(3) Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.
doplněno 01.10.12 20:27: Jak píše pt, je třeba udržet v co nejlepším stavu sousedské vztahy. Většinou to ale nejde, protože ti slušní doplácejí ana ty bezohledné!
O tom už tu bylo mnoho otázek a odpovědí, zkuste to po dobrém, že mu třeba pomůžete to dřevo odklidit.
Je pravdou, že on Vám brání řádně užívat Váš majetek a vykonávat údržbu, a jeho úpravy terénu mají za následek vlhnutí domu. Měl by vše uvést do původního stavu.
doplněno 01.10.12 20:37: Jak píší, Je povinný umožnit Vám údržbu domu a nesmí svými zásahy omezovat Vaše práva. Máte právo na to, aby dům přirozeně vysychal, aby nezamakal, pokud tam chce mít tu navážku, ať se třeba finančně nebo prací podílí na zhotovení izolace Vašeho domu.
doplněno 01.10.12 20:41: § 127
... zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku...
Zákon č. 40/1964 Sb.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: jakubbukaj*
Datum: 01.10.12 20:23

Možná jsem to blbě napsal ale vše jak dřevo u baráku tak zazděná okna a navážkaje z jeho strany tudíž na jeho pozemku . Ale už jen základní věc je drzostí - přece si nemohu dovolit naskládt na stěnu sousedova ( mého) domu dřevo? Přece musíbýt určena nějaká vzdálenost od cizího domu? Děkuji .

Od: buss
Datum: 01.10.12 21:42

Rada - přečíst si občanský zákoník. Ale škodu nesmí avým jednáním způsobit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.