Termostatický ventil a topení dřevem

Od: Datum: 30.09.12 20:05 odpovědí: 14 změna: 01.10.12 14:40

Dobrý den všem,

rád bych Vás požádal o odborný názor, který se týká použití termostatických ventilů v systému, který je vytápěn dřevem. Má v tomto případě instalace ventilů vůbed smysl? A nehrozí třeba, že při jejich použití se všechny při dosažení nastavených teplot mohou najednou zavřít a došlo by na kotli k přetopení?

Nyní mám u radiátorů normální ruční ventily a občas chvíli trvá, než se mi v každé místnosti v domě podaří nastavit správnou teplotu. Podmínky zejména venku se ale neustále mění, takže více méně každý den po zatopení běhám po domě a nastavuji teplotu

Mohl bych tedy termostatické ventily použít?

Předem mnohokrát děkuji za rady a přeji všem krásný den,

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.12 20:15

Nejsem odborník, jen jsem si o tom něco přečetl když jsem před dvěma roky řešil topení doma.
Jestli si dobře pamatuji, měl by být alespoň jeden radiátor bez termostatického ventilu na stálo otevřen, pak nehrozí, že by se úplně zastavil tok topné vody. Plus by to chtělo bezpečnostní ventil proti přetopení, přece jen když zavřou všechny termostatické ventily tak to ten jeden otevřený radiátor na dlouho nezachrání.

http://kamna.astranet.cz/stor…0047100009300015-regulus.html

Od: mowla*
Datum: 30.09.12 20:17

Termostatické hlavice použít jdou - ale přetopení hrozí, takže je buďto potřeba včas regulovat kotel (měl jsem na kotli teplotně řízené otvírání/zavírání klapky) a nebo do systému přidat tzv dochlazovací smyčku... Ideálně obojí...

doplněno 30.09.12 21:05:

To Kejikl: Jo - pravdapravdoucí... Já měl paralelně k radiátorům připojený vyměník bojleru, na ten jsem v původním popisu pozapomněl... Čili voda aspoň částí soustavy cirkulovala neustále (po dosažení teploty cca 40°C na výstupu kotle - sepnutí čerpadla).

Datum: 30.09.12 20:48

Myslím, že nemáte pravdu, pokud osadíte všechny radiátory termostatickými ventily a všechny zaráz zavřou, topná voda nemá kam cirkulovat, stojí a dochlazovací smyčka ochladí pouze vodu na výstupu z kotle a ne vodu hluboko ve výměníku kotle. Stojím si za tím, že alespoň jeden radiátor má být bez TSV.
K regulaci kotle - i čidlo regulace kotle budete mít na výstupu teplé vody z kotle a pokud voda necirguluje (TSV zavřeny) ...

Datum: 30.09.12 20:38

V zasade to mozne je, ale je potreba jednak udelat par technickych opatreni a jednak by obsluha kotle mela byt technicky zdatna, aby chapala souvislosti.
Doma mam system v podstate podobny a termostaticke ventily jsou na vsech telesech..., jen nekde jsou nastaveny na max.teplotu a zadny provozni problem nikdy nebyl.

Od: lusochr*
Datum: 30.09.12 22:42

Ještě bych rád doplnil, že mám interiérový kotel přímo v obýváku, takže v případě nějaké krizové situace by nehrozila žádná katastrofa, protože doma pořád kolem kotle chodím a pokud by něco hrozilo, tak bych včas zasáhl. Zajímalo by mě spíše, jestli v tomto případě (topení dřevem) termostatické ventily přinesou nějaký užitek, či pouze komplikace

Datum: 30.09.12 22:46

Pokud s nimi a se soustavou budete zachazet s rozumem, pak Vam uzitek prinesou..ne az tolik ve snizeni spotreby paliva, ale v teplotnim komfortu v kazde mistnosti.
Ohodnoceno: 2x

Od: jokr
Datum: 01.10.12 09:30

Asi bych si položil otázku, jakou funkci má rermoventil. Tedy takovou, aby se v místnosti, kde je jiný zdroj tepla, např. sporák a vaří se, sluneční záření..., netopilo i radiátorem. Takže podle někoho by musely být rermoventily uškrceny a ve všech místnostech by rázem vzniklo teplo z jiných zdrojů aby termoventil přiškrtil topné medium... Vždyť je to pitomina, promiňte.
Nastavte si na ventilech takovou teplotu, kterou chcete v té místnosti mít. Pokud vám např. do kuchyně svítí slunce a ještě budete cmundit něco na sporáku, no tak ventil přísun topného media přiškrtí... Slunce zapadne, sporák vychladne, návštěva odejde... ventil se zase uvolní a bude teplo z radiátoru... (1 osoba vydá asi tolik tepla jako 100W žárovka).

Datum: 01.10.12 09:51

Velice všem děkuji za Vaše rady.

Viděl bych to tedy tak, že si termoventily pořídím a v poslední místnosti, která je nejdále od kotle (tedy poslední radiátor na okruhu) termoventil buď nedám a nebo ano, ale nechám ho nastavený nejdříve na maximum a postupem času vypozoruji jak se to chová. Zkrátka, udělám to tak, aby se okruh nikdy úplně nezastavil.

Ještě jednou všem děkuji,

Od: bo*
Datum: 01.10.12 11:10

Jelikož bolševik lhal,že plyn bude téměř zadarmo,udělal jsem si topení na plyn.Termoventily samozřejmostí.Ale jak HO odvál čas,musel jsem přidat kotel na dřevo.Topím v něm bez problémů,ventily jsou nastaveny na určenou teplotu,k přetápění nedochází,neboť kotel má svoji regulaci-Mertik- který spolehlivě všechno zavře.Takže nevidím vůbec důvod,proč tam někam dávat obyč .kohout.

Datum: 01.10.12 11:42

"Takže nevidím vůbec důvod,proč tam někam dávat obyč .kohout."

Už kvůli možné poruše regulace...nebo kvůli oběhovému čerpadlu..

Datum: 01.10.12 12:15

Maťo,k vůli čemu?Jaké poruše?Regulace čeho?A proč čerpadlo?A k čemu teda ten kohout?Odstraní ty poruchy?JSTE pane nějak vedle.

Datum: 01.10.12 12:31

JSTE pane nějak vedle.

Nejsem, ale vymlouvat Vám Váš názor nebudu..

Datum: 01.10.12 12:48

Ještě že tak...Jinak bysme byli vepři.

Datum: 01.10.12 14:40

Bohužel já na kotli žádnou regulaci nemám, tudíž pokud bych měl všude termostatické ventily a najednou by se všechny uzavřely, což se při počasí, kdy není až taková zima, může klidně stát, tak by u mě zcela určitě k přetopení došlo. A myslím, že pan martincakl tím čerpadlem myslel to, že kdyby došlo k uzavření celého okruhu, tak by voda zcela přestala cirkulovat a to by běžícímu čerpadlu moc dobře nedělalo.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.