Schotišták a světla

Od: Datum: 29.09.12 20:40 odpovědí: 3 změna: 30.09.12 07:17

Dobrý den...našlo by se nějaké velmi laické vysvětlení pro instalaci kabelů pro schodišták s jedním a svíce světly..? Těm schématům pro profíky nerozumím..:(

Jedu na krabicky...Příprava pro elektrikáře.. P


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.12 23:04

no jako laik sem to bral tak,že u světel se přerušuje vždy jen fáze,tudíž N a PE se jen spojí v krabicích.do prvního přepínače přivedeš fázi a mezi přepínači bude o drát navíc,pak ke světlu asi jen L,N,PE

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dexters
Datum: 30.09.12 06:30

Prostě vezmeš kabel 3C(J)x1,5(barvy: černý, modrý, zelenožlutý) natáhneš ho z krabice(dále jen K) k 1 světlu, pak od 1 světla ke 2 světlu další kabel atd.

Vypínače roztaháš kabelem 3A(O)x1,5(barvy:černý, hnědý, šedý nebo černý, hnědý, černý) a půjdeš z krabice K do 1 vypínače, dále z 1 vypínače do 2 vypínače, atd.

Nezapomeň do krabice K přivést ještě přívod z jiné světelné krabice(stávající), která je pod napětím, nebo z rozvaděče z pod jističe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.12 07:17
avatar

Pokud bych ti jako elektrikář svěřil přípravu na instalaci, teda třeba vysekání na krabičky a kábly, tak bych ti nakreslil (ve správné výšce a na správné strane dveří ) kam má přijít krabička. Protože je to schodišťový přepínač, tak by to muselo být ze dvou míst, teda dvě krabičky tam, odkud budeš světlo chtít ovládat... Dost často jsme např. v ložnici dávali schodišťák jeden ke dveřím, druhý k posteli, aby se nemuselo vstávat při zapínání, či vypínání. Na chodbě nebo na schodech je to jasné, většinou na konce. Dále bych ti podle toho, kde chceš mít světlo (světla) nakreslil trasu rýhy, případně i odbočné krabičky, trasu od krabičky ke světlu (světlům), a samozřejmě trasu mezi krabičkami přepínačů. Záleží na rozložení místnosti, přepínačů a světel, a potřebě položení třeba dalších káblů souběžně v jedné rýze, to se tady nedá bez znalosti situace navrhnout. Od toho je ten elektrikář,který ví, co a jak.

Instalaci káblů bych ti zrovna nesvěřil, i když to není nic těžkého, chce to určité znalosti a grify.

Počty vodičů v jednotlivých káblech závisí na koncepci celého rozvodu, všeobecně by mělo stačit z přívodní rozvodné krabice do prvního přepínače 2 žíly, mezi přepínači 3 žíly, ke světlům 3 žíly.. ovšem to předpokládá ideální stav a mnoho samostatných káblů mezi jednotlivými předměty. Dá se to také zvládnout i více žilovým, třeba 5, nataženým od krabice přívodní přes odbočné krabičky okolo přepínačů a světel... potřebuješ dva krajní vodiče, zpátky ten střední, k tomu PE a N... někde nějaká žíla zbyde.

To bylo ke schodišťákům, teda ze dvou míst, pokud by jsi chtěl ze tří a více, není v tom velký rozdíl.

Když v tom máš zmatek, nech to na elektrikáře, ten se v tom vyzná! A hlavně je to bezpečné...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.