Dostatečná pevnost základů?

Od: Datum: 29.09.12 15:58 odpovědí: 5 změna: 29.09.12 18:29

Chtěl bych se zeptat - máme dům, kde jedna polovina je stará cca 15 let, sklep i základy stojí na skále cca 2 m pod úrovni terénu, takže tam o základy strach nemám. Ovšem druhá, původní polovina (resp. cca 40%) domu je cca 80 let stará s pískovcovou podezdívkou, kde o hloubce základů nemám ponětí. Dům nikde nevlhne, i starou polovinou jsme před lety kompletně odizolovali, nad prvním patrem je nově podkroví, kde se na nosné zdi pokládaly ocelové nosníky, hurdisky a vrstva betonu (celkem cca 60m2), takže zatížení bude nyní velké a dům je v pohodě (cca 5 let). Nyní bychom chtěli z podkroví udělat patro, tedy dozdít všechny zdi na cca 2,5m, udělat strop a střechu. Zajímalo by mne, jak a zda řešit základy na staré polovině domu. Architekt to v podstatě neřešil s tím, že se to pronese, i kdyby byly základy špatné (jde o dobrého architekta, co máme reference a za plán prosté přístavby patra jsme zaplatili přes 60 tis).

Má někdo s podobnou situací zkušenosti? Má smysl dělat sondu do základů?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.12 17:17
avatar

Nejsem statik ani architekt, ale do těch základů bych nevrtal. Jestli je stavba dobře provedená (věnce, podlahy, zdivo) nejsou nikde praskliny a je to suché tak má váš projektant pravdu. Podkroví se střechou není taková zátěž, váha se rozloží rovnoměrně na celý dům. Tím, že se budou odkrývat základy nebo do nich dělat sondy se naopak může stát, že dům začne někde sedat a naopak to ještě zhoršíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smartus
Datum: 29.09.12 18:29

Jak jsem psal, podkroví je tam nyní, ovšem my chceme dozdít na plnohodnotné patro a na to teprve postavit střechu.

Od: itan71*
Datum: 29.09.12 17:21

V patře bych raději udělal jen pokoje na spaní bez většího nábytku,tzn.jen postele a nějaké drobnosti k tomu,pro jistotu bych to moc nezatěžoval. Místo obyč.cihel dal bych ytong o tloušťce 7cm jen jako příčky ale raději udělat příčky jen ze sadroše.Máme RD z míšeného kámen cihla bez základu a zatím drží.Podlaha v 1 patře je základ z vepřovic a v přízemí strop ze slámy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smartus
Datum: 29.09.12 18:27

Díky, ono to patro celé bude mít ale cca 100m2 takže na spaní to určitě nechceme. Možná jsem to špatně napsal - už teď je to obytné podkroví o ploše cca 70m2, při rekonstrukci se kvůli starým stropům udělali nové z ocelových profilů a traverz, které se zevnitř posadili na nosné zdi. Takže ohledně patra jde "jen" o sundání střechy, dozdění obvodových zdí na úroveň současných štítů, další strop a poté teprve sedlová střecha. Pokud se to pronáší, tak je to ok, více než polovina domu stojí na skále, ale přece jen jistota..

Datum: 29.09.12 17:30

Neznám projekt, ale zátěž se rozloží i na středové nosné zdi a střecha tam je, pokud chápu...přibude pouze zdivo zakončené věncem jak jsem pochopil...Takhle by to nemělo dělat problém...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.