Pohybové čidlo + LED žárovky

Od: Datum: 28.09.12 17:15 odpovědí: 6 změna: 05.12.12 08:06

Dobrý den,

při rekonstrukci elektroinstalace jsem se rozhodl, že 3 LED žárovky (bodovky v podhledu) budou ovládány pohybovým čidlem. Zvolil jsem čidlo Electrobock LX 14 a 3 x 1W LED žárovka (230V) . Jelikož nešlo o jediné místo s LED žárovkami a zapojovalo se jako poslední, tak na ona tři místa byly použity (zbyly) žárovky dvou výrobců. U jednoho výrobce není problém, ale ty druhé dvě (shodný výrobce) i při nesepnutém čidlu ("pohotovostní režim") svítí tak na 10% a po sepnutí čidla se rozsvítí na 100% jako ta zbývající od jiného výrobce, která při nesepnutém čidlu nijak světlo nevyzařuje.

Myslím, že problém (svícení na 10% v nesepnutém stavu ) je v čidlu, které má i při "vypnutém stavu" nějaký prostup proudu na které ty LEDky reagují. Myslíte, že je to možné, nebo máte jiný názor. Instalace je zapojena dle přiloženého schematu. Není to nebezpečné, myslím ten drobný prostup energie skrz nesepnuté čidlo (myslel jsem, že čidlo bude fungovat jako vypínač, tedy sepnuto 100% a vypnuto "0")? Podotýkám, že vše je zapojeno v interiéru (poměrně dlouhá chodba)

Za názory děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dada100
Datum: 28.09.12 17:35

Tak je to ještě trochu jinak, proházel jsem světelné zdroje tak, aby byly od jednoho výrobce, který v předchozím případě nedělal problémy a potom svítí na 10% při nesepnutém čidlu všechny. Když ale použiji 20W halogeny, tak nic (rozžhavené vlákno apod.) vidět není. Ty ale osazeny mít nechci, protože se dosti hřejí a světlo z nich taky celkem nepříjemné... Co teď? :)

Datum: 28.09.12 18:14

Jde určitě o problém pohybového čidla, s největší pravděpodobností není tak úplně určený pro spínání LED žárovek. Jejich elektronika zřejmě lehce otevírá řídící tranzistory v čidle.

Elekectrobock je český výrobce (Kuřim), proto doporučuji kontaktovat jejich technickou podporu a záležitost prověřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 29.09.12 10:13
avatar

Nejde o problém čidla, je určeno i pro indukční zátěž, myslím že je v něm relátko...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.12 10:04
avatar

Čidlo vadné nebude, ty LED budou v tom rozvodu nepatrně svítit vždy, mají tak nízký odběr, že stačí opravdu málo. Není to "volná energie" které je kolem nás plno ;) ale naindukované malé napětí v drátech, přes kontrolky a doutnavky, ve spotřebičích atd. Renomovaní výrobci to mají pořešený (kondenzátorem příp. odporem) u těch levnějších se to děje dokonce i u úsporných žárovek.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jariel231
Datum: 29.09.12 21:40

Kupte si čidlo, které má jako spínací prvek zátěže relé. Relé jde dodatečně osadit buď do čidla, nebo mimo. Je možné, že výrobce dělá variantu s relátkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: py
Datum: 05.12.12 08:06
Rele na fazi u cidla vam nejspise nepomuze. V cidle prave rele na 90 procent mate. Jde opravdu jen o naindukovane napeti a zkusenost mam takovou, ze nejjistejsi zpusob je, pridanym relatkem vypinat zaroven s fazi (hnedy drat) i nulu (modry drat). Nebo v obvodu nechat zapojenou alespon jednu halogenovou zarovku.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.