Kde najdu na láhvi alkoholu kdy byla vyrobena

Od: Datum: 27.09.12 07:17 odpovědí: 11 změna: 29.09.12 17:15

Nebo je ten datům uveden na tom kolku?Ted jsem si byla tu láhev prohlídnout a vůbec nevím kde ten údaj hledat.Mám to rům Božkov už od vánoc,tak vím že je v pořádku ale at vim jak půjdu nějakou láhev kupovat kde si to mám zkontrolovat.Díky za radu.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.12 07:34

ze zákona o potravinách musí mít každá potravina na sobě nějakou šarži (kdyby byl problém, aby se dala stáhnout), většina výrobců používá datum. Buď je natištěno nebo vypískované na skle. Na etiketě hledejte černé tečkované písmo nebo bílé, pokud je etiketa tmavá (většinou). Na skle je to špatně vidět a musíte se dívat pod nějakým úhlem na světle. Vypískované bývá kdekoliv (vepředu, vzadu, i na hrdle)... dokonce stačí aby bylo i na víčku. Ale určitě tam někde něco napsaného být musí - jen ten datum to být (asi) nemusí :)

doplněno 27.09.12 07:38:

a pak trošku podle kolku: první 4 znaky vás nezajímají pak tam je např. 04C2 = tj kolek objednaný 4. března (podle abecedy) roku 2012, poslední 2 znaky vás zase nezajímají. Nemusí to být vodítko, protože hodně firem má zásoby kolků na 5-9 měsíců.

Ohodnoceno: 2x

Od: mija*
Datum: 27.09.12 07:45

Děkují za radu,už jsem na láhvi našla černě vytečkované označení L1312L31/1ale co to znamená stejně nevím,ale snad v obchodech budou mit jen nezavadný alkohol.

Datum: 27.09.12 08:15

můj tip: 13. týden 2012

doplněno 27.09.12 08:16:

jinak u velkých likérech typu Stock, Jelínek, Becherovka, zahraniční velké značky atd bych se opravdu nebál.

Datum: 27.09.12 07:41

Mělo by to být na láhvi. Nevím jak Božkov, mám tady Jagermeister a má datum výroby "vytečkovaný" na dně.

Od: paasha
Datum: 27.09.12 08:55

to je zvláštní máme tady lahev jagermeistra, ale zespod žádné datum není...nicméně podle kolků se tedy dá řídit či nikoliv?

Datum: 27.09.12 10:03

Rekl bych ze podle kolku ne. na kolku neni datum vyroby. Kolkovani lahve muze byt provedeno v jiny datum nez jeho vyroba. Ale je mozne ze se tam datum tiskne prave podle te vyroby, to ale fakt nevim.

Datum: 27.09.12 10:43

podle kolků nic moc nepoznáte. "Skladovatelnost" kolků je 9 měsíců od převzetí na Celním Úřadu. Kdežto datum výroby na lahvi je přesně to datum, kdy naplněná lahev sjíždí z výrobní linky. Na druhou stranu většina likérů se nechává luhovat třeba i půl roku a před stáčením se jen naředí dalším (novým) lihem a vodou.

Od: paasha
Datum: 27.09.12 10:56

to by mě pak zajímalo jak máme poznat datum výroby nebo lahvování, když na lahvi neni uvedený žádný datum?

Datum: 27.09.12 14:32

šarže tam být musí, ze zákona, který nám nakázala EU o potravinách. Bude to něco takového: L1211xxx - vyrobeno 12. týden 2011 nebo datum např 111008 - 8. 10. 2011

Od: kolegyne
Datum: 27.09.12 17:32

na hrdle má nějaké symboly, počínaje L2=2012, rok L1... 2011 atd

Od: petavl
Datum: 29.09.12 17:15

Jelikož se tu spoustu lidí jen strefuje, tak šarže začínající L... je uvedena správně, ale určení které číslo je rok musí určit výrobce. Potvrzeno je od Božkova a to první číslo za L je určení roku L0- je 2010 a přidávám odkaz http://www.pijbezpecne.cz/

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.