Tvorba sazí při vaření na propan butanu

Od: Datum: 24.09.12 10:40 odpovědí: 11 změna: 24.09.12 16:06

Dobrý den. Mám již zkušenost s vařením na zemním plynu, při něm žádné saze a začouzení místnosti nevznikalo. Jak je to ale s propan butanem? Co to tak pročítám, tak lidé s tvorbou sazí mívají problém. Nebo je to jen chybným nastavením jejich plynového vařiče? Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 24.09.12 10:50

Máme propan-butan víc jak 20 let a nikdy jsem si sazí nevšiml. Spíš to bude špatným seřízením trysek, nic jiného mě nenapadá.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: elix
Datum: 24.09.12 11:16

Děkuji za odpověď. Takže žádné pravidelné stírání černého mastného prachu ze skříněk a zašpinění stěn kuchyně snad při správném seřízení nehrozí. Na propan butan provozujete pravidelně celý sporák (myslím jen vařiče)?

Od: ladaadal*
Datum: 24.09.12 11:27

Určitě z toho žádné černé saze nelítaj. a ano, provozujeme celý sporák i troubu, vše plynové. Vaření obědů skoro denně, občas něco k večeři. Prostě klasická domácnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: elix
Datum: 24.09.12 12:03

Tak jo, moc díky za sdělení vaší zkušenosti. Lidé co s tím mají prolém asi podcenily nezbytnou přestavbu ze zemního plynu na P-B.

Aby informace zde (i pro ostatní) byla úplná, zeptám se ještě, zda kupujete lahve s klasickým propanbutanem a nebo jen s čistým propanem? Možná i to by mohlo mít na provoz hořáků vliv.

Od: ladaadal*
Datum: 24.09.12 12:20

Propan-butan, jiné nekupujeme. Jinak přechod ze zemního na propan znamená vyměnit trysky úplně. Jsou v nich o dost jiné díry a pak se nedá ani seřídit plamen.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: elix
Datum: 24.09.12 13:10

Tak jo, zase jsem se něčemu novému přiučil :)) Díky.

Datum: 24.09.12 10:53
avatar

Dobrý den, saze by vznikat neměly, po vaření plynem se může vyskytnout jen určitá "mastnota" v okolí sporáku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: elix
Datum: 24.09.12 13:24

Díky ohneto za odpověď. Co jsem vyzjistil, tak někteří lidé přechodem z P-B na zemní plyn se zbavily onoho zmiňovaného sazení. Protože se změnou ale kupovali i novou varnou desku, tak už nevěděli, zda-li to bylo tím P-B a nebo špatnou deskou. Zemní plyn obsahuje převážně metan CH4, který díky jednoduché molekule s převahou vodíku bude mít asi nejmenší sklon k tvorbě sazí v případě nedostatku kyslíku při hoření. Tak jsem se obával, zda-li při provozu varné desky na P-B není tvorba nějakého neřádu pravidlem. Naštěstí tomu tak zřejmě není a v případě problémů je potřeba asi hledat závadu ve vařiči, jeho kvalitě, respektive ve správném připojení (regulátor na správný tlak ...).

Datum: 24.09.12 14:10
avatar

Tvorba sazí při jakémkoliv spalování znamená nedostatek kyslíku v plameni.Měl by odborník seřídit hořáky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elix
Datum: 24.09.12 14:49

Ano obecně to tak jistě je. Mně šlo o plamen čadící na pohled neznatelně a projevující až po čase usazováním jakéhosi mastného a špinícího prachu. Tak jsem nevěděl, zda-li je to u P-B celkem běžný jev a nebo zda-li je to projev závady v hořáku. Co jsem se díval do návodu k jedné plynové desce, tak tam toho na seřizování mnoho nebylo - hlavní tryska a šroub na nastavení minimálního plamene. Asi jsou ale i kvalitnělší plynové desky s širšími možnostmi nastavení. Pokud o tom víte něco blíž, prosím poučte nás. Nejde o to, že bych chtěl šetřit na plynaři ale jsem rád když vím, co daná věc zhruba obnáší.

Od: elix
Datum: 24.09.12 16:06

Mrkal jsem na jinou desku a tam se nastavování doopravdy provádí jinak. Mění se zvlášť trysky pro velký a malý plamen a pak se ještě nastavuje přisávání vzduchu do plynu před vstupem do hořáku. Takže zkrátka špinění kuchyně od plamene z P-B není normální a je potřeba to nechat opravit od specialisty na plynové spotřebiče. Ten přinejhorším označí danou varnou desku za kšunt a doporučí koupit novou.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.