Zemnění přípojky

Od: Datum: 23.09.12 11:00 odpovědí: 8 změna: 23.09.12 22:29

Dobrý den, řeším připojení zahrady a chtěl bych se zeptat, zda musím uzemnit zásuvkovou skříň. Vede mi k ní cyky 4x10 o délce 10m. Na jiném fóru jsem našel, že "Přípojková skříň má být uzemněna pokud je vzdálena více jak 100 metrů od předchozícho uzemnění" a v mém případě je to 15m od uzemění PENu v pojistkové skříni čezu. Jenže nevím, zda těch 100m platí u uzemění vodiče PE nebo PEN. Někdo říká, že mám v zásuvkové skříni spojit PE a N a viděl jsem to už u několika stavebních rozvaděčů, ale jiní zase tvrdí, že mám zakopat zemnící pásek, tak nevim. V úterý mi přijde revizák a já mu nechci uštědřit zbytečný výjezd. Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.12 11:27

Chápu dobře zásuvkovou skříň, jako rozvaděč s vlastním jištěním a proudovým chráničem s vestavěnými zásuvkami?

Pokud ano, zemnící pásek v rýze s kabelem je zbytečný a podmínka uzemnění rozdělení bodu PE a N bude splněna ve výchozím rozvaděči.

PE a N rozdělte až v zásuvkové skříni.

Ohodnoceno: 2x

Od: pepe*
Datum: 23.09.12 11:29

Ano, zásuvková skříň s proudovým chráničem, 3f jističem na 16A zásuvku a 4x1f jistič na 4 230V zásuvky. Děkuji za odpověď.

Datum: 23.09.12 18:04

No já tomu rozumím tak že k zásuvkové skříni tahá 4x10CU. To znamená že bude PEN rozdělovat v zásuvkové skříni. Přizemnit bod rozdělení je nutné.

Datum: 23.09.12 18:20

Ano, ale rozdělení bude uzemněné v 15m vzdáleném rozvaděči vodičem 10 Cu, takže vyhovuje.

doplněno 23.09.12 18:24:

Každý normální revizák v tom nemůže vidět problém, u mě by to prošlo.

Tahat pásek ve výkopu samozřejmě možné je, ale v daném případě je to zybtečné. Zase jsme u toho, že by se na připojení zásuvkové skříně neměla dělat vědecká konforence, ale udělat to co nejjednodušeji, funkčně a bezpečně.

Datum: 23.09.12 18:35

Nepřizemění bodu rozdělení PENu na PE a N je velmi nebezpečné. Stačí jedna porucha (přerušení PENu před chráničem a máte fázi na kostře, přičemž chránič NEVYPNE!

Datum: 23.09.12 19:37

My si sice zřejmě nerozumíme, ale věřte, že tazatelovo řešení je dobré a bod rozdělení bude uzemněno.

Ohodnoceno: 3x

Od: hop®
Datum: 23.09.12 22:29

Minstrel, rozumní elektrikáři Vám rozumí, proto se ani nemusí účastnit debaty, není co doplnit, Vaše vysvětlení je bezchybné! *palec*

Od: kemo®
Datum: 23.09.12 18:39

"Bod rozdělení PENu by měl být uzemněn. "

Takto hovoří norma "měl být" . Takže nemusí,ale může *zed*

Slovo "může" bych okamžitě vymazal ze slovníku,akorát mate lidi.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.