Kolik stojí domácí knihovna a jaký materiál?

Od: Datum: 21.09.12 09:10 odpovědí: 19 změna: 28.11.12 22:25

Dobrý den,

zadával jsem si na nejřemeslníci poptávku na výrobu dvou domácích knihoven (u obou je výška 3 m a délka 4 m), materiál ten nejlevnější - bílé lamino.

Je zcela běžné, že ceny dodavatelů se liší, ale zarazila mne dolní a horní hranice, je to cenový rozdíl více než 100 procent.

1) jeden truhlář nabídl 69 tisíc za obě dohromady

2) tři truhláři nabídli 28 - 30 tisíc za obě dohromady

Už stejnou knihovnu jsem dělal před rokem (ve velmi podobném bytě) a jinému truhláři jsem zaplatil za obě knihovny 62 tisíc, což tedy odpovídá nabídce prvního truhláře. Ale stejně mi nejde do hlavy tak značný rozdíl cen... V čem je háček?

Dále by mne zajímalo, zda se dlouhodobě osvědčuje pro knihovnu materiál bílé lamino, který je sice nejlevnější, ale jak jsem vypozoroval, časem se odchlipují a odpadávají hrany a jak se do ABS usazuje prach, tak se špiní a obtížně se to vymývá.

Možná by pro knihovnu byl vhodnější jiný materiál?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.12 09:17
avatar

V čem je rozdíl? Možná v kvalitě práce...možná v ničem.

Jděte se podívat na práci jednotlivých truhlářů, ať vidíte do čeho jdete..Buď rozdíl poznáte na první pohled, nebo ne..

Jestli by pro knihovnu byl vhodnější jiý materiál? Třeba ano...proč ne pravé dřevo? Knihy nejsou levné..a v knihovně jich budete mít tak 1500-2000ks? Pokud jedna kniha stojí 250Kč, pak je cena knih něco kolem 400tis Kč nebo i výrazně více..a budete šetřit na knihovně? Ale je to samozřejmě Vaše věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: h
Datum: 21.09.12 09:22

Já bych už ze své zkušenosti bílé lamino nevolila - žloutne i od slunce a nejde pořádně umýt -je fakt, že už knihovnu máme xxx let , volila bych dřevo je dražší, ale knihy si to zaslouží a zasklenou ne otevřenou .Rodiče měli knihovnu z poctivého dřeva - zasklenou a knihy se v nich měly jistě jako v pokojíčku - neprášilo se na ně a netrpěly.Knihovna je pěkná i dodnes po 60 letech .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jml
Datum: 21.09.12 09:50

No ano, není mým záměrem šetřit za každou cenu. Bílé lamino mi vlastně bylo doporučeno truhláři z loňska, asi mi chtěli nabídnout nejnižší cenu a moje chyba, že jsem materiál s nimi více neprobral a nepřemýšlel nad tím.

Zkusím si tedy zadat poptávku na jiný materiál, jaké dřevo byste mi doporučili?

Datum: 21.09.12 11:17
avatar

Myslím, že konkrétní dřevo Vám doporučí truhlář na základě Vaší peněženky..a jeho zkušeností..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 19:15
avatar

Pokud bílé lamino někomu žloutne, tak to s jistotou bude nějaký polský cosi, co jen předstírá, že je lamino. Obvykle se to kvalitou povrchu blíží spíše tapetě a kvalitou desky spíše briketě. Pokud však uvažujeme o laminu nějaké běžné značky např : http://www.kili.cz/lamino-kronospan/c-1258/ , nebo http://shop.asko-as.cz/lamino…ane/deskove-materialy/c-2297/ tak věřte, že nábytek opravdu nezežloutne. Do bílého nábytku bych nešel, nelíbí se mi, je na něm vše vidět, ale dnešní dřevodekory vypadají velmi věrně, dají se k nim sehnat originál hrany ve stejném odstínu - jak 0,5 tak 2mm silné. U knihovny je důležitá i konstrukce nábytku - vhodně členit, nepřehánět délky polic, jinak se pod tíhou knih prohýbají. Určitě bych doporučoval knihovny uzavřít, kvůli prašnosti. Ale ne plnými dveřmi . Velmi hezky vypadají celoskleněné dveře, existují a používají se speciál. panty, případně i zámky. Sám jsem z lamina dělal knihovny do ložnice (odstín třešeň) tak komplet děcáky (ty jsou v buku), jídelnu i šatnu. Není s tím i po letech žádný problém. Vydrží to i zátěžové zkoušky dvěma dětmi

Jinou alternativou je dýhovaný nábytek - ten jistě vypadá hezky, ale je nepoměrně dražší. Dnes je totiž převážná většina truhlářů vybavena na lamino, jen málokterý má technologie na dýhovačku.

Pochopitelně, knihovna se dá udělat i z masivu. Není to špatná volba, ale chce to už nějaké tvrdší dřevo, často používaný smrk či borovice jsou měkké a náchylné na otlučení. Cena je však opět vyšší.

Být Vámi podívám se s potencionálním výrobcem do jeho dílny, tam rychle udidíte, co má za vybavení a co s tím dokáže. Říká se, že nábytek dělají hrany - a je to pravda. Sebekvalitnější materiál degraduje opižlání pochybnou pilou, která nedrží pořádně předřez, takže je to orvaný. Když to pak korunuje jen místy držící přižehlenou hranou, je vymalováno. Takže kouknout a sáhnout na hrany, zejména rohy dveří a pod. Totéž kování - Hettich, Blum a pod jsou kvalitní, čínské a polské je naopak sázka do loterie. Prostě nábytek za desítky tisíc bych dal dělat někomu, kdo má slušnou dílnu vybavenou minimálně slušnou formátovací pilou a olepovačkou. Věřte, že v každém regionu je slušných truhlářů poměrně dost a za podobnou zakázku budou rádi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.09.12 10:38
avatar

Nad tou cenou mi málem zaskočilo. Slyšels někdy o IKEA?
http://www.ikea.com/cz/cs/cat…alog/categories/series/09064/

(Mimochodem, s otázkou to až tak nesouvisí, ale i to je jeden z důvodů, proč se moje knihovna pomalu přesouvá z polic na paměťové karty).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jml
Datum: 21.09.12 11:12

Jo jo, o značce IKEA SHIT jsem už něco slyšel. Mimochodem, s otázkou to až tak nesouvisí, ale už jsi někdy zkoušel podtrhávat v paměťové kartě, dělat si po stranách té karty poznámky a vkládat na potřebné stránky záložky?

Samozřejmě že také pracuji s internetem, ale pochybuji, že v nejbližších 30 letech bude na internetu vše to, co je v mých knihách (99% odborné monografie a slovníky, 1% beletrie).

Od: michalis85
Datum: 04.11.12 07:19

Nic proti Vám, ale proč posíláte odkaz na typizovaný nábytek z IKEA, když má majitel zájem vybavit prostor na míru? Jak myslíte, že by vypadaly na sobě seskládané kostky se spoustou hluchého prostoru pod šikminami?! Pro někoho neznamená cena všechno, taky ho zajímá, jaký bude výsledný efekt!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 20:44
avatar

ta cena 69 je nesmyl na "N" tou!. Bílé lamino je odpad co téměř nikdo nechce. Obě knihovny musí vejít do 20-25ti tisíc a věřte, že si na tom truhlář dost vydělá. I kdyby to dělal týdenje to pro něj výdělečné. Zjistěte si cenu lamina za 1m2 a pochopíte, že materiál nebude stát mnoho. Pak je tu cena práce. Pokud není truhlář debil, Za den má jednu knihovnu hotovou, když mu dáte přesný plán. Jiná varianta je zkusit tu IKEA, kde mají stavebnicové systémy. Ale vidím to tak, že to bude dražší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.12 22:18
avatar

Miramira zmínil IKEA ,lze tu nakoupit i skříně,které jsou s malou vadou prodávány za ceny o 40% nižší.Rozebrat takové skříně na materiál,sestavím podobné regály do 15 000.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.12 00:23
avatar

Jo, to máte pravdu Jabrako bude to levné. Ale jakožto truhláři mě po vyslovení slova IKEA naskakuje kopřivka. Ty skříně - obzvláště ty slevové, nejsou použitelné ani jakožto materiál. Vždyť jim absolutně nejde o nic jiného, než o cenu. Dokonce u šuplíků a kontejnerů je vidět dříve naprosto nevídanou věc - jednostranně povrchované desky. Nepíšu laminované, to lamino není. Ale vždyť to učí už kluky v prváku učebního oboru truhlář, že u aglomerátů je vždy nutné dodržet pravidlo symetrie - tedy totéž co nalepím na jednu stranu, musím nalepit i na druhou. Jinak se to co? Jinak se to ohne, soudruzi...

Ovšem tyto pravidla asi v Ikea (a nejen tam, byl jsem donucen navštívit i třeba Jysk a je to totéž *blee* ) neplatí - zřejmě proto, že jsou pro truhláře a ve zmíněných obchodech rozhodně nejde o truhlařinu.

Možná tak regál na vercajk, nebo na uložení starých krámů, to by dejme tomu, šlo použít. Ale dělat z toho knihovnu pro stovky knih - brrrrr.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.09.12 00:39
avatar

Nelze než souhlasit.

Ono dělat knihovnu z lamina je dost odvážnej nápad, kterej nemá se zdravým rozumem nic moc společnýho. Natož koupit ve výše jmenovaným obchodě nějaký odpadní materiál a z něho tvořit něco, na co se mám dlouhou dobu dívat. Možná tak ještě do garáže, ale stejně bych se bál, že se to po krátkým čase rozpadne.

Knihovnu jedině z masivu a police udělat ještě silnější, klidně 3 cm, nebo ještě více. Ono se to nezdá, ale laminový police se ohnou krátce po položení a nandání knih.

Výběr masivního dřeva není až tak kritickej, přizpůsobil bych to tomu, co už v bytě máš. Knihovna je prostě velkej kus nábytku na kterým se rozhodně nevyplatí šetřit. Nehledě k tomu, že to kolikrát tvoří hlavní část bytu. Pak k tomu dodat skleněnný dvířka, výběr pantů na sklo je nepřeberný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.12 07:38
avatar

jeny zase blbost jak trám. Pokud dělám knih. z lamina, musím její konstruování přizpůsobit váze kni.h. tudíž nelze udělat jenpolice a po stranách stěny. Musí se udělat hodně svislých mezi příček, aby to získalo nejakou (velkou) tuhost. Souhlasím s tím, že z lamina vzhledem k většmu počtu knih to nebude nápad zn.ideál. My máme doma knihovničky menší a s laminem není problém. Vše je o prostém selském rozumu. "Po tkaničce od botů, taky neslezete skálu".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.12 09:54
avatar

miro, no právě. Aby to z lamina fungovalo, musí být příčky po půl metru a jak to pak vypadá? Příšerně a možná ještě hůř. Samozřejmě, ani z masivu nejdou udělat jen police a ty dát pouze do stran, jedna příčka uprostřed je skoro nutnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.12 13:58
avatar

Aby se fochy neprohýbaly,tak by se musely podepřít ocelovým profilem.Z masivu se kroutí víc,jak z lamina.To by se musela dělat knihovna z Massaranduby.A nevím,čemu brání více kratších dílů,knihám je to úplně fuk.A když se zvolí lamino na police ze silnějšího materiálu(třeba 2,5 cm)není problém to stavět ze 120 cm délky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.09.12 14:05
avatar

No potěš koště, podpírat police ocelovým profilem. To by vypadalo všelijak, jen ne hezky.

Když se udělá spárovka tak jak má, nekroutí se o moc víc než lamino, který se tedy nekroutí skoro vůbec. Pravda, knihám nevadí jak jsou příčky daleko od sebe, klidně může být příčka na každou knížku, ale zaprvé se tam vejde polovina knížek, ale hlavně to vypadá přímo strašně, vůbec to není vzdušný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalis85
Datum: 04.11.12 07:30

Dobrý den,

pokud chcete, aby měla knihovna solidní únosnost, volte raději masiv než lamino, snese větší zatížení a tolik se neprohýbá. Záleží jen na Vás, zda chcete knihovnu otevřenou či uzavřenou - prach se na knihách drží zhruba stejně - v otevřené totiž cirkuluje vzduch (pokud dodržíte doporučované vzdálenosti mezi hřbetem knihy a policí - kniha nemá být napasovaná přesně mezi 2 police nad sebou, ale doporučuje se prostor min. 2 cm od horní police nechat volné), takže prach sfoukne, když se rozvíří vzduch. Do uzavřené sice míň sedá, ale taky pak na knihách zůstává ležet.
Pokud zvolíte měkčí dřevo, např. smrk nebo borovici, mohou být police široké až kolem 80 cm, což podle mě zcela stačí. A materiál ani nevyjde o tolik dráž než to lamino. Ohledně tloušťky se každopádně raději poraďte se stolářem, který bude knihovnu zhotovovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.12 12:50
avatar

To by mě zajímalo, kde nevyjde masív o tolik dráž než lamino? Vždyt to je několikanásobně dražší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bod*
Datum: 28.11.12 22:25

Dost se tu zmiňujete o prohýbání polic. Měli jsme doma před lety knihovnu, a (ne)prohýbání bylo vyřešeno z výroby za pár kaček. Uprostřed dlouhých polic byla mezi policemi nad každou dřevěná tyčka průměru tak 3-4 cm olepená na koncích zeleným filcem. O průhybu se tam vůbec nedalo mluvit. Jak prosté, milý Watsone

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.