Lakování parket - jak dlouho schnou?

Od: Datum: 19.09.12 18:27 odpovědí: 7 změna: 20.09.12 15:44

Dobrý den všem,

před pár dny jsem zde žádala o pomoc ohledně řemeslníků na renovaci parket. Zadali jsme poptávku, rozeslali mejly... a teď nastává fáze rozhodování, komu zakázku zadat. Cena se až na občasné výkyvy nijak zvlášť neliší, používané laky také ne. Nejnavrhovanější je lak Bona pro střední zátěž (chápu-li dobře), jednotlivci se ale liší v tom, jak dlouho se má lak nechat schnout - někdo tvrdí, že 3x lakování je práce na den, jiný, že každá vrstva musí 24 hodin schnout. Zajímá mě prosím - klidně s ohledem na konkrétní značku laku -, jak dlouho je tedy nutno nechat lak schnout mezi jednotlivými nátěry. Nechceme nechat místnost odfláknout, počítáme s tím, že dalších +-10 let parkety vydrží, a nechceme práci za rok za dva opakovat.

A k tomu podotázka - někdo preferuje tmelovat celou místnost, někdo jen lokální plošky (moc jich tu není, parkety vesměs doléhají a vyštíplé jsou asi na třech místech celkově o cca 3 cm2). Není to pro nás asi určující, ale zajímal by mě názor odborníků.

Za veškeré rady a tipy předem mockrát děkuji a přeji krásný večer, Pů *slunce*

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.12 19:21

Pro nalakování přebroušených parket bych použil disperzní lak.http://www.pavlik-barvy.cz/ca…-na-drevo-/disperzni-lak-/229

JABRAKA

Od: zabu
Datum: 19.09.12 20:45

Moje rada: Dvousložkový lak. Je tvrdší, nepraská. A vydrží víc. Každý nátěr ale schne jeden až dva dny, a smrdí při natírání. Ale výsledek stojí za to.

Od: pu®
Datum: 20.09.12 00:08

Prosím kohokoliv, kdo se pohybuje v oblasti lakování parket, zda by mi zodpovědně neodpověděl na otázku, kterou jsem zde položila... Přestože si cením času pisatelů, zajímá mě to, na co se ptám již v úvodu - jak dlouho se má nechat schnout lak Bona tak, aby splnil svůj účel, a mohla se nanášet další vrstva? Děkuji.

Datum: 20.09.12 09:33

Laky BONA jsou vesměs disperzní laky,jejich vysychání a tvrdnutí je závislé na odpaření vody,obsažené v disperzi.Podle teploty a vlhklosti bych schnutí a vytvrzení odhadoval na 24 hodin.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x

Od: mowla*
Datum: 20.09.12 13:17

"Lak Bona" je poněkud neurčitá definice laku - Bona vyrábí laků více - přesný nabízený typ nevíte? Pokud ne - resp. můžete si vybrat, doporučuju jako vrchní nátěr dvousložkový polyuretanový lak (také třeba od Bona ;) )...

K původní otázce - odpověď není tak triviální, jak by se mohlo zdát - schnutí (a vyzrávání) laku závisí na několika faktorech (teplota, vlhkost vzduchu, větrání)... Samozřejmě nejdůležitější je ale typ laku - nitro schnou v řádu desítek minut a olejové až desítek dnů...

:-D

doplněno 20.09.12 15:25:

Ty základní na vodní bázi schnou okolo dvou hodin (za dobrých podmínek), takže tři nátěry za den nejsou problém (na druhou stranu - proč tři vrstvy základu? - dvě jsou ažaž)... Lak vrchní je ale dobré nechat proschnout aspoň 5-6 hodin, lépe třeba na noc...

Ohodnoceno: 2x

Od: pu®
Datum: 20.09.12 14:36

Super, děkuji - nevěděla jsem, co přesně dále uvést. Mělo by jít o lak na vodní bázi, bylo mi řečeno, střednězátěžový - to už pomůže? Schnout bude plus minus za 14 dní ode dneška ve zcela větrané místnosti, tj. když nebude pršet, bude prostě chladno.. :D Dočítám se různé věci, řemeslníci tvrdí různé věci... a nechci si je za dva roky zvát znovu kvůli pitomosti, která by mi rádoby něco ušetřila, ale v konečném důsledku věc prodraží. Díky!

Datum: 20.09.12 15:44

Pu,

za 24 hodin určitě se bude moci natírat znovu,záleží také na tloušťce nátěru.Lepší je natírat jen tenočkou vrstvu.Já jsem podobný nátěr nanášel ocelovou stěrkou,zatíráním přes hranu,lak se dokonale vtlačí do dřeva a netvoří se tahy jako štetcem,nebo válečkem

JABRAKA.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.