Nesouhlas souseda s vytyčením hranic

Od: Datum: 15.09.12 15:56 odpovědí: 10 změna: 19.09.12 18:54

Dobrý den,

jak se postupuje, pokud si nechám vytyčit hranice pozemku od autorizovaného geodeta, ten je vytyčí. Některý z vlastníku sousedních pozemků nebude s vytyčením souhlasit - nepodepíše protokol (při dnešné přesnosti geodetických přístroju tvrdí, že hranice je o pět metrů dál...). Může se ten vlastník, který nesouhlasí, někde odvolat? Nebo musí postupovat soudní cestou? Má pro něj nějaký smysl, pokud si pozve svého geodeta (popř. jak by se postupovalo, pokud by hranice vyměřil trošku jinak)?

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.12 16:26
avatar

píšete věci co nejsou moc možné. Pokud si pozve svého druhého geodeta (jestli správně chápu) a Váš katastr je digitalizován oba dostanou totožné souřadnice a není možné odchýlení od hranice. Pokud katastr není digitalizován, jisté odchlky jsou možné, ale i tak se obvykle dostávají souřadnice z katastru a geodeti je zpracují podobnými metodami, tudíž by se nijak výrazně odchýlit neměli.

Moc mi není jasné, jak může soused Vám bránit ve vytýčení Vašeho pozemku. Nejsem sice v tomto právně zběhlý, ale na to má snad každý občan právo bez toho, aniž by ho kdokoli omezoval, jedná se přece o Váš majetek. Snímek mapy KN si prohlédněte sám na nahlizenidokn.cuzk.cz, kde se přepněte tlačítkem do zobrazení hranic na podkladu ortofotomapy. Ta zcela přesná není, ale v případě digitalizovaného katastru se opravdu ta informace o poloze hranice pozemků dá využít (ne tedy k účelu vytyčení),ale k účelu přehledu o poloze hranic s přesností +/- 0,5m zhruba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tesi05*
Datum: 15.09.12 16:45

Jsme ve fázi, kdy soused myslí, že hranice je o 5 metrů dál, než od té vytyčené geodetem. Samozřejmě je ale vytyčená správně, což je patrné i z ortifota, kam se asi pan soused neumí podívat... Jde mi to, jaké možnost nyní soused má, když s vytyčením hranic nesouhlasí.

Datum: 15.09.12 17:29
avatar

nemá žádné možnosti, vytiskněte mu z netu mapku s podložením ortofota a okótujte tužkou rozměry. Nechť je v terénu přeměří pásmem. To, že si někdo něco myslí, nemusí přece znamenat, žemá pravdu! Nechť si pozve vlastního geodeta a uvidíte že výsledek bude tentýž. Lidi jsou fakt někdy poměrně hloupí i já se s tím setkávám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.09.12 17:34
avatar

nechť vám odborný geodet vystaví protokol (možná už to udělal) o vytýčení hranic a ten je dokumentem potvrzujícím, že to dělala osoba k tomuto oprávněná, a že to udělala správně tedy na základě podkladů získaných z KN.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tesi05*
Datum: 15.09.12 17:41

Děkuji za Vaše odpovědi!

Datum: 15.09.12 19:08
avatar

Pokud je katastr digitalizovaný,je odchylka cca 12 cm.Pokud nesouhlasí s VAšim geodetem,může si pozvat vlastního.Ale myslím si že tam moc prostoru na hádání není.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tesi05*
Datum: 15.09.12 20:13

Bohužel zde digitalizace ještě neproběhla. Jaká odchvalka připadá orientačně pro tento případ?

Datum: 16.09.12 19:48
avatar

to je spíše otázka na konkrétní katastr. Bude to v řádu desítek cm. Odhadem max. 40cm. Velice důležité je také,zda se jedná o karcelu již v KN (stávající katastr) či parcelu staré PK evidence (pozemkový katasta) - zde jsou hranice opravdu obtížně přesně určitelné protože se vychází ze starých map původních nepříliš velkých měřítek s ne až tak běžnou přesností.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tesi05*
Datum: 16.09.12 20:03

Díky za odpověď. Parcela je v KN, avšak ještě není v digitalizované mapě.

Datum: 19.09.12 18:54
avatar

Zdravim. U nas byla odchylka po digitalizaci i nekolik metru.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.