Čím se dříve umývalo nádobí?

Od: Datum: 11.09.12 16:31 odpovědí: 10 změna: 15.09.12 00:20

Jsem sice důchodce, ale když jsem rozum bral, tak už se umývalo saponáty. Nevíte někdo čím se umývalo nádobí, řekněme kolem roku 1950. Byla to soda nebo jemný písek bez přísad?

Je tu nějaký pamětník?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.09.12 16:49
avatar

Společnost Henkel v Čechách funguje od roku 1876. Od té doby vyrábí prací a čistící prostředky na bázi mýdla a křemičitanu. Kolem roku 1950 už 100 let existoval patent na myčku nádobí a tuším, že od roku 1924 se vyrábí sériově. S tím samorřejmě souvisí i výroba a prodej různých smáčedel a leštidel na nádobí. Před vynálezem mýdla to byla nejspíš voda a ten písek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: amlim*
Datum: 11.09.12 17:10

jsem pamětník...jako děti jsme se sestrou nenáviděly mytí nádobí ve dvouškopkovém myčáku.Maminka přidávala sodu a pamatuji i jemný písek na nádobí. Hádaly jsme se a chtěly jsme obě utírat.. Ta voda z nádobí byla brzy mastná-hnusná... *hi*a ty ruce potom...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: duchodce66let
Datum: 11.09.12 20:03

Díky všem za odpovědi, je to tedy tak, jak jsem zavzpomínal.

Z mycího stolu se vytáhla zásuvka na dvou nohách. Byly v něm dva pozinkované škopky či lavóry a mezi nimi vzadu pozinkovaná miska s něčím, co mi tenkrát připomínalo písek. Bylo mi asi 8 let.

Datum: 11.09.12 18:57
avatar

Ano, taky se mohu počítat mezi pamětníky. Nic jiného než soda (krystalická) se nepoužívala, na mechanické odstranění tvrdých povlaků apod kovová drátěnka nebo různé přípravky s obsahem jemného písku a smáčedla.

Je třeba vědět, že většina průměrných či slabších domácností neměla k disposici mycí dřezy v pozdější podobě, ani tekoucí teplou vodu. Používala se běžně pozinkovaná hluboká mísa na mytí nádobí, do níž se ručně lila a pak vylévala voda. Tam, kde se vodou (a nejen jí) šetřilo a voda z nádobí se použila k dalšímu zpracování ke krmení či pití pro domácí zvířectvo, např. prasétko nebo kozenku, tak se do té vody pochopitelně žádná soda nedávala, protože by to pro zvířátka nebylo zdravé. Pokud někdo ve městě měl na dvorku malou zahrádku na mrkev a kapustu, tak to také zaléval touto vodo z nádobí a ani v tomto případě nebylo dobré aby voda byla obohaceno sodou. Na ty zahrádky bylo také dobré používat vodu co zbyla po mytí masa před jeho přípravou ... horší bylo ale občas to množství much masařek na záhonech.

Krásné časy, žilo se jednoduše, možná zdravěji a byli jsme odolnější.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: pt®
Datum: 11.09.12 19:33
avatar

Naše první podmínky bydlení bylo, nosit vodu ze studánky a každou kapku vody vylét ven. Také jsem myla nádobí s přísadou krystalické sody, byla na odmaštění, ale voda byla také moc mastná, používala jsem i drátěnou drátěnku a písek. Tu sodu jsem dávala i do vaničky při máčení prádla před praním, prala jsem v ruce a na valše, než jsem si koupila na splátky první Romo pračku se ždímačkou. Až jsme se odstěhovali do panelákového bytu, byla v domě taky prádelna s pračkou, kamenné necky, ždímačka a kotel na plyn pro vyvářku. Je to více jak 40 let. První automatickou pračku jsem si koupila před 30 lety. Dnes mám asi čtvrtou automatickou pračku a také sušičku, je to velká výhoda. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.09.12 00:20
avatar

Krásné, nostalgické ... i když bychom se do těch časů nechtěli vrátit. Snad se to tak ani nestane. . .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.12 20:46
avatar

Je to divné, ale my jsme přidávali ještě obyčejný ocet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.12 00:15
avatar

To: pohanka

Nejsem chemik, ale přidání octa do krystalické sody vyvolá pěknou šumivou reakci. Nevím, možná to mělo účel tvorby pěny a tím odloučení nečistot.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.09.12 22:11

Vzpomínám ,že na nádobí byla -žabka-Voda se vyměňovala asi2krát než se nádobí umyloPotom se oplachovalo v druhém dřezu..Na venkově se nepřidávalo nic a dávala se prasatům do šrotu.V dnešní době je nejlepší myčka na nádobí,ale musí se stěrkou řádně očistit od různých zbytků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.12 00:18
avatar

Taky pěkná vzpomínka. Na název toho prostředku "žabka", který změčkoval místo sody a současně trochu pěnil, jsem si nemohl vzpomenout. Děkuji za potvrzení toho, že na venkově se do vody na nádobí nic nepřidávalo, aby se ta voda mohla použít do krmení nebo do kozího pití.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.