Máte doma knihovnu déle než 40 let?

Od: Datum: 07.09.12 20:45 odpovědí: 14 změna: 11.09.12 21:21

Stěhuji se do vlastního bytu a hodlám u truhláře na zakázku nechat zhotovit knihovnu. V tuto chvíli mám asi 1500 knih, vyjde to na dvě knihovny o velikosti 5,5 m délky a 3 m výšky. Část knihovny zatím zůstane neobsazená.

Z částí knih pracuji aktivně, takřka denně, ty budu mít v úrovni očí, s knihami, které vůbec nepotřebuji zatím nevím, jak naložím - je možné, že část fondu rozprodám (asi 200 knih). Knihy, se kterými pracuji méně často, umístím na horní police.

Je mi 35 let a ačkoli v budoucnu asi všechny knihy budou jen elektronické, očekávám, že ještě tak 1000 ks přikoupím. Řekněme, že budu žít do 80 let.

Prosím o radu starší kolegy mající doma knihovnu, zda po 40 letech, když jste si v mládí stavěli své domácí knihovny doporučíte spíše knihovnu otevřenou (vyjde výrazně levněji), nebo prosklenou - jako ochranu proti prachu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 07.09.12 20:52

V každém případě prosklenou...

Jednu mám otevřenou a je děsná ´drbačka´ jednou za čas knížky povysávat... Na druhou stranu tak občas vezmu do ruky i knížku, které jsem si léta nevšiml...

;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.09.12 21:48
avatar

Už nikdy, NIKDY nechci mít doma otevřenou knihovnu. Jen na ty příruční nebo co se nejvíc půjčují. Samozřejmě hodně záleží kde bydlíte - rozdíl v prašnosti někde uprostřed Prahy a uprostřed Brd je obrovský. Nejvíce se osvědčil systém dole uzavřená (tam se práší nejvíc a dají se tam nejméně frekventované), uprostřed otevřená (šáhnu, mám), pod stropem uzavřená (tam se zase tolik nechodí...). Ale možná to jako ten, kdo doma uklízí, vidím moc přísně :-D

Ale také je ovšem pravda, že čtyřicet let ji ještě nemám :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 07.09.12 22:37
avatar

Radši krytou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jml
Datum: 08.09.12 00:16

O kolik sklo prodraží výrobu? Dělal jsem si rozpočet a otevřená knihovna nadvakrát 5,5 m x 3 m vychází na 60 tisíc, materiál bílé lamino (má být nejlevnější).

Od: bohemica*
Datum: 08.09.12 01:53

*srdce*Promiňte, ale knihy za sklem, to je jako sex s ochranou. Knihy jsou součást rodinného nebo osobního života a vůbec bych neřešila praktickou nebo ekonomickou stránku věci a už vůbec bych nekalkulovala s tím,jak dlouho asi průměrně ještě budu žít a kolik si ve zbývajícím čase ještě pořídím knih v metrech.*srdce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.12 17:17
avatar

Co máte proti sexu s ochranou?:)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.09.12 05:38
avatar

Já mám knihy doma více desetiletí bez skla, prach utírá manželka, ale je ho málo. Větší problém je při vykládání toho množství, já říkám metrů a metrů, knih z polic při malování, stěhování knihovny po místnosti nebo do jiné. I když při tom člověk vzadu objeví něco, co už dávno hledal, nebo to, co už klidně může odstěhovat do sklepa nebo antikvariátu.

Posledních pár let už knihy moc nekupuji, mnoho informací je dostupných na webu. A na čtení oddychové už nějak v této době nezbývá čas...*zed* jeden aspekt zasklené knihovny: orientačně se počítá váha skla : plocha v m2 x tloušťka skla v mm x 2,5

sklo v mm hmotnost 1 m2 v kg
1 2.5
2 5
3 7.5
4 10
5 12.5
6 15

Použijete minimálně tlouštku 4 mm, bezpečnější je 5 nebo 6 mm. potom 5,5 x 3 m = 16,5 m2, na dvě knihovny 33 m2, váha vyskočí u 4 mm na 330 kg, u 6 mm téměř až na 500 kg... a při dnešní ceně skla, a k tomu ještě musí být hrany broušené, tak to se Vám to u sklenáře prodraží fest! K tomu i truhlář připočítá pracnost výroby drážek a montáž posuvných lišt. A k zomu péče o sklo, čištění, chemie, práce... žebřík do těch třech metrů nepočítám, i tak ho bude třeba při vybírání z vrchních polic.

doplněno 08.09.12 05:40:

tabulka se smrskla, nedal jsem si náhled, dobře mi tak!

sklo 1 mm = hmotnost 2,5 kg

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.12 16:58
avatar

Knihovnu - regál jsem si vyrobil sám.Nechal jsem si nařezat přířezy a sesadil jsem je na kolíčky a šrouby nábytkové.Práce je vcelku jednoduchá a šikovný kutil to lehce zvládne.Pokud budeš chtít i skla,stačí na kraj regálů nalepit nebo našroubovat vodicí dvojité lišty a nechat nařezat u sklenáře skla.Dokonce jsem několikrát zachraňoval skla z knihoven u popelnic .

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: montgomery*
Datum: 08.09.12 23:15

Knihovnu bych zvolil otevřenou. Toho prachu zase tolik nebude a i to sklo by se nejspíš muselo sem tam umýt. Další nevýhoda zasklení je bezpečnost. Stačí ťuk a už to řinčí. Bezpečnostní sklo by to asi hodně prodražilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.12 04:25
avatar

Už 39 let mám knihovnu sestavenou ze zasklených menších skříněk. Skla několikrát do roka umyju, před prachem chrání dobře. Vedle mám další menší nezasklenou (skla se rozbila při některém stěhování) a je dost otrava odstraňovat prach z knih...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jml
Datum: 10.09.12 09:52

Přesně tohoto se obávám - odstraňování prachu z knih představuje práci na několik dní. Nepomáhá jen jednou ročně vyluxovat jednotlivě každou knihu, protože prach zapadává mezi listy a pod obal. Kniha se ničí, rozpadává, listy žloutnou a poznámky propiskou či tužkou v knize už po pár letech mizí...

Na druhou stranu jsem slyšel, že sklo také moc nepomáhá a prach se dostane všude.

Nevíte, jak uklízí v knihovnách? Tam stojí knihy v regálech mnoho desetiletí, než je vyřadí z fondu. A co chodím u nás do knihovny, tak na knihách ani mnoho prachu není (asi záleží, jak často návštěvníci berou knížky do ruky).

Od: ron*
Datum: 10.09.12 10:04

Dobrý den.

Mám asi 25 let knihovnu otevřenou. Vyhovuje mi, ráda beru knihy do ruky, probírám se jednotlivými tituly. Prachu až tak moc není. Otevřená knihovna vypadá lépe - můj názor. Syn má v pokoji knihovnu prosklenou a musím říct, že prachu tam má stejně, jako já v knihovně otevřené. Knihovnu uklízím zhruba jednou za rok. Knihy otřu prachovkou, police vytřu mokrým hadrem, vysuším, knihy seřadím. Je to piplačka, ale vždy natrefím na nějakou zapomenutou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jml
Datum: 10.09.12 20:00

A ještě jsem zapomněl na sluníčko, to je také pořádný prevít. Okno mám na jih a svítí do pracovny sluníčko. Hřbet knihy pak bledne a název knížky mizí.

Od: hm®
Datum: 11.09.12 21:21
avatar

Tomu sklo sice trošku pomůže, ale úplně blednutí rozhodně nezabrání. Jinak by stačilo sklo v okně. A jak je vidět, nestačí. Tohle by vyřešil snad jen nějaký neprůsvitný závěs nebo jiné celkové zakrytí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.