Infrazářič vs infrazářič

Od: Datum: 03.09.12 09:34 odpovědí: 18 změna: 07.09.12 12:20

Dobrý den přeji,
dokázal by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi infrazářičem za 500 (např. http://www.mall.cz/infrazarice/elegant- ... 0hz...nebokterýkoliv jiný za podobnou cenu) a infrazářičem za 5000 (např. UFO nebo quartzové topení Varma Spot nebo např. Sunline)?
Mám koupelnu o velikosti asi 12m2 a v ní jen žebřík, takže na koupání je to málo, ...takže jsem chtěl nějaký infrazářič na přitápění během koupele.
Je tedy mezi nimi i nějaký jiný rozdíl, než že ty levné se zapínají zataháním za šňůrku a ty drahé čudlíkem? Ty levné také pracují s tzv. "Slunečním efektem"?...nebo je tam snad rozdíl v samotné trubici?
děkuji za každou radu
struzin

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.12 13:27
avatar

Ty levné se "defakto" rozžhaví a hřejou řekněme jako ohen či klasická žárovka.. to značí že mají obrovský odběr..+/- jak varná konev i více...

Ty dražší pracují s infra zářením které ohřívá hlavně lidi či předměty kolem vzduch se následně ohřívá až od ohřátých předmětů..

Pokud chcete koupelnu rychle vyhřát a tím odstranit páru/plísen je asi lepší ta žravější varianta...

Pokud jde o dlouhodobý ohřev volil bych asi dražší ale úspornější variantu... ve většině větších obchodáků není problém aby vám rozdíl předvedlí(baumax a spol...)

doplněno 03.09.12 18:12:

V jednom je myslím klasicka žhavicí spirála namotana na keramické těleso a v tom dražším je žhav lanko v trubici s nějakým spešl plynem a spešl barbvou na skle...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: struzin
Datum: 03.09.12 15:03

...čili jde o technologii zářivky nebo je jiné celé topné těleso?

Od: struzin
Datum: 04.09.12 08:54

Ty levné se "defakto" rozžhaví a hřejou řekněme jako ohen či klasická žárovka.. to značí že mají obrovský odběr..+/- jak varná konev i více...

...no díval jsem se na příkon a ty levné mají stejný, ne-li nižší (kolem 1 200 W) nežli ty drahé...patrně ty drahé mají vyšší výkon...ale srovnávám zářiče, které mi dokážou vyhřát koupelnu o 12 m2.

A ještě mě zajímá jedna věc: Ty levné zářiče tedy silně (až nepříjemně) žhaví u zdroje a čím jsem dál, tím se teplota výrazně snižuje. To vím z vlastní zkušenosti...jeden takový levný jsem také měl. Ale zajímá mě, jak se chovají ty drahé se "slunečným efektem"...tedy jestli to záření (dejme tomu na délku do tří až čtyř metrů od infrazářiče) bude rovnoměrnější...tedy jestli když od něj budu 1 metr, tak na mě bude pálit mnohem větší teplo než když od něj budu 3 metry...nebo ten rozdíl nebude tak znatelný jako u těch levných?

Jo a co se týče toho předvádění v obchoďácích, tak těch levných je tam spousta, ale ty drahé jsem tam nikdy neviděl...jsem z Ostravy, takže kdyby mi někdo dokázal poradit prodejnu, ve které by mi předvedli ty drahé infrazářiče, prosím poraďte!

děkuji

Od: rv
Datum: 04.09.12 02:40

Infrazářiče jsou infrazářiče proto, že produkují hlavně infra záření. Mají různý zdroj infrazáření, ale i ty nejlevnější mívají třeba "quartz trubici". Dlouhodobě v koupelně používám laciné infratopidlo (asi čína) a svůj účel plní dokonale. U těch dražších se musí místo ošklivého slova infrazáření používat "sluneční efekt" a podobně, ale možná jsou lépe řemeslně zpracovány, nebo při jejich výrobě nedocházelo ke znečištění životního prostředí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.12 07:43
avatar

Ty dražší fungují lépe a radostněji. Jinak je to v podstatě totéž. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.12 08:02

Hlavní rozdíl je v kvalitě provedení a výdrží těch infra trubic. Jinak je to všechno prakticky stejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: struzin
Datum: 04.09.12 08:55

tedy i to sálání je naprosto stejné?

Datum: 04.09.12 11:59
avatar

Ovšem, fyzikální zákony platí bez ohledu na cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: struzin
Datum: 04.09.12 12:57

...tím jsem měl na mysli, jestli u obou bez rozdílu platí to, že v blízkosti zářiče (ač levného či drahého), např. do půl metru, se horkem ugriluju a ve vzdálenosti např. 3 metry a více mi bude zima?...vím...ptám se na to samé už po x-té, ...ale prostě se mi tomu nějak nechce věřit...

...opravdu tedy nikdo nevíte kde bych si ty zářiče (jde mi samozřejmě o ty drahé) v Ostravě a okolí mohl vyzkoušet?...viděl je někdo v nějakém kamenném obchodě?

Od: rv
Datum: 04.09.12 14:30

Jedná se o šíření záření od zdroje. To jde jednak přímo od zdroje na vás a pak na nějaký reflektor, od kterého se šíří opět vaším směrem. Pokud chcete, aby intenzita tohoto záření se vzdáleností od zdroje moc neklesala, vybírejte takové, které mají obrovskou plochu (jak zářiče, tak reflektoru). U bodového zářiče bude intenzita klesat s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje, bude-li zdrojem spirála od podlahy ke stropu, bude pokles skoro lineární a pokud budete mít zdrojem celou jednu stěnu pokoje, bude intenzita v místnosti všude skoro konstantní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: struzin
Datum: 04.09.12 14:49

děkuji

Od: struzin
Datum: 05.09.12 14:54

Omlouvám se, že s tím pořád otravuji, ale ještě bych se zeptal na jednu věc: dal by se na přitápění v této koupelně (12m2) použít místo zmiňovaného infrazářiče infrapanel?...cena je sice ještě o dost vyšší, ale zase ta spotřeba elektřiny násobně nižší (např. již od...200 w)...akorát jsem se nikde nedočetl, jakou plochu takový infrapanel dokáže vytopit a jestli jsou všechny vhodné do koupelny.

díky

Od: jendad
Datum: 05.09.12 19:38

Jestli to dokáže vytopit záleží na tepelné ztrátě místnosti . To znamená , že když potřebujete 500W - tak je potřebujete a je jedno jestli je to levný nebo ten drahý . Stále potřebujete spotřebič s vykonem 500W. U elektřiny máte prakticky stoprocentní učinnost ( veškerá elektřina se promění na teplo)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: struzin
Datum: 06.09.12 09:21

...rozumím...mě v podstatě stačí, aby nám nebyla zima při koupání a hned po něm, než se obleču...tzn. nemusí se prakticky vyhřát celá 12-ti metrová místnost, ale teoreticky by stačilo např. umístit panel tak, abych od něj byl (v potřebné době) vzdálen třeba do 2 m a on by na mne sálal, tím pádem by mi nemusela být zima?

Sám si tepelnou ztrátu místnosti vypočítat neumím...tak kdyby jste někdo věděl jak na to (pokud to tedy jde bez patřičných termovizních přístrojů), tak vám budu vděčný...

děkuji

 

Od: rv
Datum: 06.09.12 18:47

V tomto případě vám bude tepelná ztráta místnosti na prd. Ta hraje roli, pokud chcete celodenně vytápět danou místnost. Pro chvilkové nahřátí je nejúspornější infrazářič - vás okamžitě zahřeje a přitom moc tepla do okolí nepředá. Samozřejmě lepší je pořádně objekt zateplit, ale to za pár stokorun nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.12 21:05

Kupte jakýkoliv infrazářič o výkonu nejméně 600 W, který přimontujete na stěnu nad místem, kde se osušujete ručníkem a budete si užívat sálavého tepla. My máme v bytovém jádru takový malý infrazářič s topnou spirálou zatavenou v kovové trubici ve tvaru U, který úplně postačuje.

Jen pozor na přenosné infrazářiče, které jsou např. v horských sluncích! Tak tyto do koupelen vůbec nepatří! Při jejich pádu do vany plné vody byly příčinou již několika smrtelných úrazů el. proudem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: struzin
Datum: 07.09.12 08:03

...všem moc děkuji za odpovědi...už jen čistě teoreticky: kdyby mi záleželo na vzhledu a ne na pořizovací ceně (vím, infrapanely jsou nehorázně drahé), tak bych tam dal dejme tomu ten infrapanel s výkonem kolem 300 W +-...stačilo by to k tomu účelu, který jsem popsal výše?...

No nejspíš tam na vaši radu pověsím infrazářič, ale nedá mi to a pokusím se najít v okolí nějaký obchod, kde by mi ten infrapanel předvedli...ať mám klidné spaní...

Datum: 07.09.12 12:20
avatar

Sice to tak úplně nesouvisí s otázkou, ale pozor na umístění zářiče vzhledem k vaně a umyvadlu a jeho připojení! Je nutné dodržet příslušné předpisy. Jde o život.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.