Lze nahradit plynový kotel elektrickým?

Od: Datum: 02.09.12 12:24 odpovědí: 5 změna: 02.09.12 18:12

Zdravím! Prosím technicky zdatnější, zda lze vyhodit plynový kotel a místo něho tam prcnout elektriku? Tuším, kdysi byl schopný REJNOK, tak na 9kW, měl utáhnout byt 3+1, nyní by se jednalo o 2+kk, podlahová plocha ca 60m2, tepelné ztráty nevím. Jde mi spíše o úvahu... Myslím, že k patě domu je vedeno elektrické vedení jak 220 (230) tak i 400V... Díky za ujasnění a přeji hezkou neděli! jokr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 02.09.12 12:42

Nahradit plynový kotel elektrickým je jednoduché (je-li k dispozici dostatečná přípojka) - ale pro určení výkonu není důležitá podlahová plocha (vytápěný objem), ale právě tepelné ztráty objektu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.12 13:06
avatar

Hlavní a myslím, že největší problém, bude zajistit si zvýhodněnou sazbu elektřiny.Budete potřebovat revizní zprávu na elektrickou přípojku a dostatečně výkoný jistič na výkon kotle. Váš dodavatel elektřiny vám dodá měřidlo (a spínání) na tzv. "noční proud" který je cenově zvýhodněný. Bez tohoto levného tarifu je provozování elektrokotle ekonomickou sebevraždou! Kvalitních elektrokotlů je velký výběr a výměna za plynový pak otázkou chvilky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.12 13:33
avatar

Zajištění nízké sazby (dříve "noční proud") až tak velký problém nebude. Nejdřív si zjistěte, jestli Vám příslušný rozvodný závod vůbec povolí zvýšení příkonu. Pak si nechte odborně udělat elektroinstalaci včetně revizní zprávy. Na základě toho Vám pak rozvodný závod vymění hlavní jistič a elektroměr za dvoutarifový (za což zaplatíte řádově několik tisíc korun).

Netuším, co Vás k tomu kroku vede, topení elektřinou je i s nízkým tarifem finanční sebevražda.

doplněno 02.09.12 13:38:

Pokud se jedná o běžný byt v běžném domě, mělo by 9 kW na uvedený byt stačit. Výpočet tepelných ztrát by to ovšem pro jistotu chtělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.12 14:51
avatar

Nechci vyvolávat žádný flame, ale po třech letech přechodu na elektřinu si dovoluji nesouhlasit s ekonomickou sebevraždou! Krom nákladů za kW je třeba také počítat, že neplatíte nájemné plynoměru, povinné revize na plynové spotřebiče, komíny a neskutečně drahé (a poměrně časté) opravyplyn. kotle nebo ohřívače teplé vody. Elektrokotel už při pořízení stojí 1/3 ceny plynového a v podstatě je bez údržby! Pokud si jen trochu pohlídáte sazbu, celá domácnost má kW elektřiny za třetinu běžné sazby. Bez plynu se dá žít, bez elektřiny těžko a pokud chcete opravdu ušetřit na topení, můžete k té elektrice spíš přidat kotel na peletky, štěpku nebo tepelné čerpadlo. Každopádně běžnou spotřebu domácnosti máte za sníženou sazku. Prostě si myslím, že rozdíl v úspoře mezi plynem a elektřinou není zásadní a pokud je, tak je s tím daleko míň starostí.

doplněno 02.09.12 14:55:

A problém s "nočním proudem" určitě bude, už jen proto, že například vyžadují, aby byl elektroměr přístupný zvenčí.Pravda, předělávat to v bytě bude určitě jednodušší než v rodinném domku ale i tak to není jen poslat žádost a počkat na montéry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jokr
Datum: 02.09.12 18:12

Sebevražda na tři písmena: R W E... Stačí? S plynařema jsem skonči jednou provždy, ať už se jmenují třebas Sněhurka...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.