Prodej bytu v zástavě?

Od: Datum: 31.08.12 14:12 odpovědí: 13 změna: 03.09.12 23:17

Syn chce koupit byt na hypotéku. Ručit bude tímto bytem, ale současně mne žádá, abych mu ručila ještě svým bytem, který mám v os. vlastnictví. Mám ale v plánu tento byt prodat a koupit bezbariérový. Jaké mám vyhlídky, dám-li byt dle synova přání do zástavy? Jsem důchodkyně s minimálním důchodem a žiji sama. Poradíte mi? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.08.12 14:24
avatar

pokud dáte byt do "zástavy" (myslíte, že na bytě bude váznout věcné břemeno zapsané v Katastru) tak ho, s téměř 100% jistotou, neprodáte. pokud nepominou důvody "zástavy"

Ohodnoceno: 2x
 
Od: optimistka52
Datum: 31.08.12 14:30

Děkuji. Právě z toho mám obavy a také z toho, že bych na stáří mohla přijít o střechu nad hlavou?

Datum: 31.08.12 14:32
avatar

Ano, i to byste mohla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.12 15:32
avatar

Je trochu podezřelé, že potřebuje dvě zástavy. Zřejmě by tedy cena bytu, který kupuje, nestačila pokrýt hypotéku. Takže když pomineme, že je nemoudré kupovat byt v ceně, kdy by sám sebe nezaplatil, řekněte mu NE, i když je jasné, že to se synovi říká velice těžko. Naštěstí máte dobrý argument. Měl by pochopit, že to nejde, když se sama chystáte k prodeji bytu - je ho sice technicky možné prodat i se zástavou, ale koupil by si ho (samozřejmě) jen blázen.

doplněno 31.08.12 22:07:

Když to říká makléř, tak zástava určitě přesunout půjde. Otázka je v jaké chvíli a za jakých podmínek. Protože banka nebude chtít být bez zástavy a vy patrně budete muset prodat jeden byt, aby bylo možno koupit druhý, znamená to v praxi, že stejně budete prodávat byt se zástavou; pak by to probíhalo asi tak, že by se do smlouvy s kupujícím zaneslo, že zástavu do určitého data zrušíte (patrně pod hrozbou nějaké sankce); jakékoli zdržení, a k těm dochází takřka bez výjimky, ať slibuje kdokoli cokoli, by vás mohlo uvést do problémů. Banka ovšem musí ten nový byt také přijmout a to jednak znamená další náklady, jednak se může stát, že se jí bude zdát nový byt méně hodnotný než ten minulý, nebo cokoli dalšího... A hlavně pořád je tu ta věc, že by s tím kupec musel být srozuměn a to v časech tak velké nabídky jako je dnes, by se mohlo stát jenom u bytu něčím dostatečně zajímavým. Nic proti pomoci synovi, pokud jste si jistá, že bude poctivě splácet a bude mít z čeho, ale stále se mi tam nezdá ta nutnost ručit dvěma byty kvůli koupi jednoho a také si musíte být vědoma, že váš byt se tím stane mnohem hůř prodejným.

doplněno 31.08.12 22:08:

Jo a také se mi moc líbí, jak byste mu mohla dávat ty peníze, které rozdílem vyděláte... mládenec to má pěkně spočítané, což? *frajer*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: optimistka52
Datum: 31.08.12 16:00

Děkuji, také si to myslím. Ale argumentuje tím, (údajně dle hytotečního makléře), že při prodeji banka zástavní právo přesune na nově zakoupný byt? A v případě cenového rozdílu bych mu peníze, které bych tím získala, mohla dát? Prý se nemám čeho obávat, ale myslím, že nemá pravdu?

Od: zabu
Datum: 31.08.12 20:26

Nenechte se opít rohlíkem. Byt zatížený zástavou se hodně špatně prodává. To by musel být kupující blázen aby to koupil se zástavou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.12 00:20
avatar

Optimistko, nespoléhejte ani na syna (nemusel všemu správně rozumět, mohl něco pochopit jinak, než makléř mínil), ani na hypotéčního makléře (nevíte, kdo to je, a dnešní "specialisti" - zprostředkovatelé úvěrů, hypoték a pojistek napovídají klientovi ve vidině provoze leccos).

Zajděte si do některé hypotéční banky a vyptejte se přímo v ní, zda a za jakých podmínek by banka povolila zastavený byt prodat.

A souhlasím s rádci výše, že byt se zástavou byste prodávala velice těžko, případně dost pod cenou.

__ Nechci malovat čerta na zeď, ale v dnešní době je to s prací dost těžké. Nikdo není nenahraditelný a výpověď z práce může dostat i Váš syn. Pokud by pak neměl na splátky, mohla byste o svůj zastavený byt přijít.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: optimistka52
Datum: 01.09.12 13:30

Ano, také mi to tak prolétlo hlavou. Moc děkuji za názor. Jsem ráda, že jsem se tady zeptala, Vaše odpovědi mi v mnohém pomohly.

Od: optimistka52
Datum: 31.08.12 23:08

Moc děkuji. Já tomu rozumím. Otázkou je, zda tomu porozumí i syn. Snad ano? Ještě jednou děkuji

Datum: 02.09.12 10:06
avatar

Moje dcera mela problem,take potrebovala rucitele,ne proto,ze by byla v seznamu dluzniku,ale proto,ze slo o hypoteku na 2 miliony.Nemohla jsem ji pomoci,nic nemam,ale banka ji navrhla,protoze mela slusny plat a u sveho podniku dlouho pracovala,ze aby si zalozila zivotni pojisteni na 2 miliony kc ve prospech banky v pripade,ze by doslo k nejhorsimu.Plati to uz 7 let a bez problemu - pojisteni i hypoteku.Mozna by jste mu mela navrhnout i totot reseni.Neriskujte,dneska jste na ulici na to sup.A nemate odvolani,co podepisete,za to zodpovidate.Bude to Vase rozhodnuti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: optimistka52
Datum: 03.09.12 23:16

Moc děkuji, zeptám se ho. Děkuji.

Od: karjala*
Datum: 03.09.12 22:31

na svůj byt rozhodně zástavu nedávejte. Jak už tady bylo zmíněno, jestliže bance nestačí zástava kupovaného bytu, je byt předražený. A hlavně, zástava slouží k uspokojování věřitele v případě neplacení. Pokud se syn dostane do potíží se splácením, např. bude nezaměstnaný, bude se banka hojit na prodeji zástavy. Když půjde do dražby kupovaný byt, může jít syn k vám, když prodají i váš byt, kam půjdete?

Hypotéční zástava převádět lze, ale je to zpoplatněné a je kolem toho spousta běhaní, neboť banky to nerady dělají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: optimistka52
Datum: 03.09.12 23:17

Děkuji. Já to vím, ale syn to stále pochopit nemůže. Moc děkuji, za každou radu jsem vděčná.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.