Jaký plynový kotel?

Od: Datum: 30.08.12 14:02 odpovědí: 16 změna: 31.08.12 19:40

Dobrý den,

prosím o radu. Máme zrekonstruovaný domek z 20tých let a nyní vybíráme plynový kotel pouze na topení, jenže nevíme jaký vybrat. Na teplou vodu máme bojler. Domek má cca 110 m2, stropy jsou snížené na 2,5m, nová plastová okna i dveře, nový rozvod topení, radiátory Korado - myslím že VK22 - šířka 10 cm, (7 místností, topení dle rozměru místnosti od 600x600 do 600x1600). A hlavně máme krb s rozvody vzduchu. Budeme topit hlavně krbem, ale plynový kotel se využije jen když budeme oba v práci - takže každý druhý týden jen dopoledne, protože manžel má jeden týden ranní a druhý odpolední, nebo když někam pojedeme, popř. když bude velký mráz a krb nebude stíhat. Má cenu přemýšlet o kondenzačním kotli, nebo by stačil nějaký obyčejný? Ještě musí mít nucený odtah spalin, protože komín je využitý na krb. Na jaře máme v plánu novou střechu a zateplení. Předem děkuji za radu nebo zkušenost.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.08.12 14:12
avatar

No..a ten nový rozvod topení...a topná tělesa Vám někdo počítal, nebo se "strýc Franta" podíval na zataženou oblohu a odhadl to?

Pokud máte systém spočítaný...pak z toho je jasné jaký výkon má kotel mít..a z uvažovaného tepelného spádu je také patrné, jestli

se vůbec dá uvažovat o kondenzačním kotli, nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klapice
Datum: 30.08.12 14:37

Kompletní rozvody a topení nám dělal topenář - kamarád, měl to jako melouch, takže žádné papíry. Živí se tím u jedné firmy víc než 20 let, řekl kup to a to a bylo. Myslím si, že za těch 20 let zkušeností k tomu moc výpočtů nepotřebuje.

Datum: 30.08.12 14:45
avatar

No! Zase jeden..

Tak výpočty nepotřebuje...a typ kotle Vám tedy "vysmahne" od oka...

20let zkušeností je 20let zkušeností.

Mimochodem..., díky ušetřeným penězům za výpočty, je dost pravděpodobné, že Vás pravděpodobně předimenzovaný topný

systém vyjde v konečném důsledku dráž, než kdyby ho někdo spočítal tak jak má.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klapice
Datum: 30.08.12 15:00

No zase jeden odborník, nebo jen matematik? Mě šlo o to, jestli s tím někdo nemá zkušenost - značkou např. ten vydrží tolik let, ten je poruchový, je špatný servis, atd. Mimochodem celý rozvod topení po celém domě i s namontováním radiátorů mě stál jedno grilování a flasku vodky. A podle Vás každý, kdo nepotřebuje sáhodlouhé výpočty svou práci dělá špatně? To by ji asi nědělal těch 20 let. No nic. Tak si počkám opět na toho kamaráda (teď je na měsíc u dcery v Kanadě) a on už vědět bude.

Datum: 30.08.12 15:03
avatar

Madam..podívejte.

Nejsem matematik...a v oboru dělám dlouho.

Vy jste neuvedla ani jeden potřebný parametr k tomu, aby se dal výkon kotle (byť orientačně) spočítat.

Za předpokladu, že Váš topenář osadil topná tělesa ideálního výkonu a trefil se přesně, je potřeba tyto tělesa jednotlivě vypsat s

jejich přesnými rozměry a typem...a také s určením, s jakým tepelným spádem soustavy Váš topenář počítal.

Pak Vám klidně kotel poradím.

Jinak to ale opravdu nejde...to by bylo věštění z křišťálové koule...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klapice
Datum: 30.08.12 15:26

Pane, ale já po Vás nechci spočítat výkon kotle. Ten už nám spočítal projektant, pro Vaši informaci: projektant i topenář k nám chodí běžně současně na kafe, takže domluva proběhla. Jaký má mít výkon přesně nevím, musela bych se doma kouknout do projektu, ale myslím že 3 - 17 kW. Jen jsem nechtěla otravovat kamaráda na dovolené a taky že nebudu. Za měsíc nezmrznu a krb to jistí.

Datum: 30.08.12 15:35
avatar

Tak o co Vám tedy vlastně jde?

Pouze o to, zda kotel má být kondenzační či nikoliv?

Pokud máte tělesa taková, že topenář uvažoval s tepelným spádem cca 55/45stC, a nevadí Vám vyšší cena za kondenzační kotel,

pak do něj jděte. Pokud máte ale soustavu navrženou na vyšší tepelný spád, pak by KK neměl smysl..a můžete zvolit obyčejný kotel.

Rozsah výkonu 3-17kW má snad jediný kotel na trhu...a to je Geminox THRi...a ten není zrovna levný..

Pokud jde o konkrétní značku je to opět částečně otázka peněz...a hodně důležité je, na jaké značky máte ve Vašem dosahu servis..

doplněno 30.08.12 15:42:

P.S.: pokud budete plynový kotel používat opravdu "jen občas", pak je návratnost KK samozřejmě delší...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klapice
Datum: 30.08.12 15:50

Ano, konečně jsme se k něčemu dopracovali. Kotel bude sloužit spíš jako záložní - takže návratnost je hodně dlouhá doba a rozdíl mezi kondenzačním a obyčejným je cca 10000. Tak proto. Taky mi šlo o to, že by třeba někdo napsal - mám podobný domek a tu a tu značku kotle, jsem/nejsem spokojený, drahé díly, servis. Kotel v projektu s tím výkonem je nějaký kondenzační Junkers (musela bych se doma kouknout do projektu), koukala jsem na něj před rokem cca 35.000,- a např. thermona je za 25.000. Obyčejný se nechá sehnat od 15.000,-. Jsou to celkem rozdíly, tak jsem myslela, že by někdo napsal nějakou konkrétní zkušenost.

Datum: 30.08.12 15:54
avatar

Zn. Thermona bych se nebál..zvláště když jotel bude spíše jako záložní pohotovostní zdroj.

Zkušenosti osobního rázu Vám sice může možná napsat majitel jednoho či druhého kotle (jak negativní tak pozitivní, ale že by

někdo měl obě dvě značky kotlů a mohl je porovnávat hodně pochybuji.

Je spíše otázka, jak dlouho Vám idea přikládání dřeva v krbu a s tím spojené další nutné věci vydrží...a zda se časem ze záložního

zdroje nestane zdroj hlavní.

Nebyla by jste ani první, ani poslední.

Pak by samozřejmě bylo lepší mít kotel kvalitní..a v rámci možností co nejlepší (včetně regulace).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klapice
Datum: 31.08.12 08:38

Dobré ráno,

vzhledem k tomu, že jsme na minulém bydlišti - než jsme koupili tento domek - topili v kotli na tuhá paliva, běhali do sklepa, skládali uhlí, atd. tak už topení v krbu je změna k lepšímu. A díky tomu, že les máme skoro za zahradou, povolení na kácení stojí pakatel - je to většinou stráň, takže s technikou se tam lesáci nedostanou a k nám se to kutálí celkem snadno. A když si spočítám i s benzínem do motorovky náklady, tak oproti ceně plynu topíme skoro zadarmo. Takže nás to chtě, nechtě asi dlouho neomrzí. Na Junkers, Thermonu a Protherm máme servis ve vedlejším městě, takže to by bylo v pohodě.

Datum: 30.08.12 16:23

Zdravím,

já budu radit spíše laicky Máme domek (cca 240m2) s krbem a horkovzduchem, který nám i v zimě při víceméně trvalém topení domek bez problémů vytopí, nicméně topíme i plynem, protože jsme liní topit 12h denně, navíc máme prcka a nechceme aby se o krb popálil. Použit je kotel Protherm Panther 24 KTO (Slovenský) a zatím jen spokojenost, jednoduché ovládání, digitální diagnostika a zatím bez poruch. Kotel není kondenzační a myslím, že i pro Vás je kondenzační kotel zbytečný, kondenzační kotel má smysl u podlahového topení, nebo u opravdu velkých radiátorů. Pokud byste pořídili Panthera s max výkonem 12kW, který má tím pádem i nižší min. výkon, tak to bude myslím ok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klapice
Datum: 31.08.12 09:04

Také zdravím a děkuji za laickou, ale přínosnou odpověď :) Protherm má nedaleko servis, tak kotel zařadím do výběru. Minulou zimu jsme celý domek vytopili pouze krbem a o víkendu, jsme dokázali i "trenýrkovou teplotu". A to jsme tam ještě nebydleli, pouze přes týden jsme udržovali přijatelnou teplotu na práci kolem 15° a o víkendu i 27°, ale to už se nedalo dělat, jen lapat po dechu :) Z dítěte už nám roste skoro chlap - podle řečí už na něj asi leze puberta. Až mě zase rozpálí do běla, převezmu funkci krbu já. Dobře si pamatuju jak seděl před troubou, pusu nalepenou na skle, div že ho neolizoval a pozoroval jak se peče kuře. Jenže to sklo je vlažné až když peču na 200°. U krbu by měl popáleniny. Ať Vám prcek ve zdraví roste a kotel dobře slouží.

 

Od: mija*
Datum: 30.08.12 16:33

My jsme měli 16let normálni plynový kotel průtokový Leblanc a před 2roky jsme ho vymněnili za kondenzačni kotel Baxi taky průtokač a jsme spokojeni.Úspora v kč okolo 3000kč za sezonu při stejne spotřebě plynu oproti spotřebě na starém kotli.Dům máme 5 plus1 a v přízemi je chodba,garáž,kotelna,pradelna a ještě 2 pokoje a nemáme ho zatepleny jen střechu a máme jen plast .okna a dveře.Topeni nám dělala firma a s tím kondenzačním kotlem nám poradila dobře.Takže pro radu za odbornikem...vyplati se to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 30.08.12 19:09

Junkers CERACLASS, topný,

ZS 12-2 DH KE 4,0-12,0 kW 14.567kč

ZS 24-2 DH KE 8,0-23,6 kW 15.600 kč

Nedám dopustit na Junkersy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.12 11:35

Já jsem před časem taky váhal jaký kotel, taky jako spíše záložní, taky topíme krbem, nakonec jsem šel do kondenzačního Junkers a dnes jsem rád že jsem takto zvolil. Důvod byl i komín, vzhledem k tomu že máme podkrovní byt, tak u normálního kotle bych musel mít komín skrz účinnost asi 5 m dlouhý a na domě by to vypadalo jako u zaoceánské lodi. Pokud vy jste závislí na nuceném odtahu spalin, myslím si že pro Vás je volba pouze kondenzačního, ale to už ať posoudí odborníci možná se pletu..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 31.08.12 19:40

Dalle: nepleťte si prosím kondenzační tedy nízkoteplotní kotel s turbokotlem tedy kotlem s nuceným odtahem za pomoci ventilátoru. Je to dost rozdíl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.