Ztužující věnec na zádveří

Od: Datum: 28.08.12 07:46 odpovědí: 3 změna: 28.08.12 23:41

Přistavuju zádveří, jedná se o obdélníkový půdorys, jedna stěna je tvořena původním barákem, zbývající tři jsou nové, z děrovaných cihel tj. 20cm. Počítá se s následným zateplením. Nahoře bude věnec. Věnec by se dal vylít do klasického bednění, ale moc se mi do toho nechce. Raději bych pužil nějaké prefabrikované U profily - cihelné věncovky "U" (heluz) nebo U profily ytong nebo porfix. Jenže ve mně hlodá červík pochybností. Představuji si, že klasický věnec nalitý do šaluňku rovnou na svazované zdivo (cihly hned pod betonem) zpevňuje zdivo i tím, že se "zakousne" zeshora do těch cihel. Pokud použiju ty U profily, ty jsou normálně na maltu na svazované zdi, tak mne napadá, jestli pak nemůže celej věnec "klouzat" po té zdi a tím nefungovat úplně dobře. Pak taky nevím, jestli věnec nějak navázat do stávajícího zdiva domu (kapsy nebo třeba díry na armovací dráty. Stěny zádveří jsou ke stávající zdi přivázány pouze plochými nerezovými kotvami. Jaké jsou Vaše názory?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.08.12 08:24
avatar

http://www.stavbaonline.cz/porotherm-vencovky.html

Já jsem používal tyto věncovky.Nicméně můžete klasicky zašalovat a vylít betonem. Co se týče navázání věnce do stávajícího zdiva,tak tím také nic nezkazíte.Píšete že stěny zádveří jsou ke stávající zdi přivázány pouze plochými nerezovými kotvami.To jako na tupo bez kapes?nemáte strach že Vám to bude v zimě dělat paseku?Měl jste ji také navázat,zasekat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.12 09:26

Ty Vaše věncovky použít nemůžu, mají tloušťku 8cm, čili by mi na beton zbylo 6cm a to je blbost, jinak bych je použil. Takhle musím jít do U věncovky/profilu. Vazbu zasekáním se prý nedoporučuje - nové vůči starému se prý stejně pohne a při vazbě do kapes (jak se to dřív dělalo) hrozí větší škody než při vazbě plochou kotvou. Ale to tu neřeším, zajímá mne ten věnec.

Od: aksa
Datum: 28.08.12 23:41

Ztužující věnec má funkci ztužit stavbu pro další konstrukci, ve vašem případě zřejmě střechu. Musí být po obvodě spojen, to znamená na trny spojit se stávajícím věncem nebo vysekat drážku pro nový věnec. Předpokládám že při zdění jste obšár provedl kapsi a prozdil cca 15 cm nové zdivo do původního, dodržel jste doporučenou tloušťku a složení malty. Nový základ je rovněž přibetonován na trny k původnímu základu. Pokud ne, je to jeden z důvodů proč se vám v napojení objeví trhlina. Tato trhlina se vám časem promítne v zateplení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.