Přepěťová ochrana

Od: Datum: 20.08.12 11:58 odpovědí: 6 změna: 21.08.12 15:39

Při uhození blesku do rozvodné sítě v blízkosti domu, či případně přímo do domů, ochrání prodlužovací kabel s vypínačem připojené zařízení? Předpokládám, že při tak velkém napětí jiskra přeskočí. Takže zřejmě odpověď: nikoli. Avšak bych se rád ujistil.

Zahlédl jsem informaci, že firma Belkin - jedna z předních výrobců přepětové ochrany nabízela u určitých produktů garanci uhrazení nákladů spojených s poškozením připojených elektrozařízení, případně přepěťové ochrany samotné.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 20.08.12 12:11

Přepěťové ochrany chrání proti naindukovanému přepětí (samozřejmě do jisté míry), prodlužka s ochranou je lepší než nic, ale sama o sobě (bez ochran ´před ní´) mnoho ´nezmůže´... ;)

Pokud ale výboj blesku projde v blízkosti domu či přímo jím, nikdo nic nezaručí - výboj prostě někudy projde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.12 12:14

Na Vaši otázku nebude existovat jednoznačná odpověď.

Při úderu blesku přímo do domu se dá skoro s jistotou říci, že prodlužovačka s vypínačem (doufám že myslíte prodlužovačku s vypínačem a přepěťovou ochranou) spotřebiče neochrání.

Při vzdálenějším zásahu blesku už je to celkem loterijní pravděpodobnost.

Vždy záleží na konkrétních podmínkách, intenzitě bleskového proudu, na kvalitě uzemnění dotčených objektů a podobně.

Obecně se dá říci, že samotná přepěťovka v zásuvce není nic moc platná, pokud není komplexně řešený systém kaskádových ochran v celém objektu - je to poměrně široké téma.

O nabídce společnosti Belkin jsem neslyšel, ale domnívám se, že by v tom byl stejně nějaký háček:)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.08.12 13:08

Zkus si představit, ten blesk zpomaleně.

Blesk přijde například po fázovém vodiči (po rozvodech ve zdi, přes zásuvku do prodlužovačky s přepěťovou ochranou).

U přepěťové ochrany ho to svede na zemnící vodič a po tomto vodiči musí náboj zase projít stejnou trasu než se dostane do země. Na takové cestě je hodně míst (spojů) kde může být nějaký přechodový odpor a už si náboj bude hledat jinou (kratší) cestičku na zemní potenciál.

Ale je to opravdu loterie a záleží pouze jaké máš štěstí. Může ti vyhořet hodně elektrospotřebičů a nebo to odnese pouze jeden spotřebič. A pokud máš štěstí, tak všechno funguje jako před úderem blesku. To platí pro úder blesku do nějakého blízkého místa.

Při přímém zásahu blesku do domu musíš být rád, že nevyhoříš a máš aspoň kousek střechy nad hlavou. Tam by pomohlo jedině všechny přístroje odpojit od všech kabelů a zanest na jednu hromadu a doufat, že si je výboj nenajde .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.12 15:29

Pokud práskne přímo do baráku, většinou vylítají kabely ze zdi, několikrát jsem to viděl na vlastní oči, nic moc...

Dynamické účinky jsou prostě silnější než sádra a omítka.

Jinak celá elektrika je o tom, že jsou dva potenciály a ty se snaží vyrovnat - náboj bleskového výboje se snaží vyrovnat potenciálu země. No a proto blesk hledá cestu nejmenšího odporu, kudy by se do té země dostal. Pokud budeme dodržovat pravidla selské fyziky, návrhy projektantů a doporučení výrobců a uděláme blesku vhodné podmínky pro to, aby nám prošel hladce přes přepěťovku a ne třeba anténou přes televizi (a nebo aby se nám naopak k přepěťovce vůbec nedostal - viz hromosvod), máme vyhráno.

Ale nemůžeme počítat s tím, že malý varistor v prodlužce nám zabrání přeskoku napětí několika kV.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ferror
Datum: 20.08.12 22:52

Při úderu do domu: pokud je dobrý hromosvod, pak blesk jde do země, jejíž potenciál v tuto dobu výrazně stoupne. První na ráně v elektroinstalaci je svodič bleskových proudů, přes který se hrubě vyrovnají potenciály s fázemi (blesk má tendenci vyrovnávat potenciály i se vzdálenými zeměmi, tak blesk pošleme do fází zkratkou). Zbývá nám vyrovnat několik tisíc voltů. Na ty slouží další stupně přepěťové ochrany, ty v zásuvkách/prodlužovácích jsou až posledních několikset voltů rozdílu. Pozor! přepěťová ochrana musí být i na dalších zařízeních připojených na jiné potenciály (datové kabely, televizní kabely).

Pokud blesk udeří jinde ať už do vedení nebo se přepětí jen indukuje, pak podle velikosti se uplatní přepěťové ochrany, podle velikosti přepěťové vlny do objektu dorazivší.

Pokud je na domě správně navrhnutý, nainstalovaný a udržovaný hromosvod a ochrana proti přepětí, pak k vytrhání kabelů ze zdi nedojde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.12 15:39

Ja som uviedol inform o uhradení škody na Pc ,tv ,modemoch až do výšky 40000Eur firmou Belkin, ak ich poškodí výboj ,prepatie blesk .Kupte si ich "predlžovačku " v Datarte aj s návrhom poistnej udalosti ,ktorú pošlete na české zastupitelstvo. Experti podla záruky overia "kvalitu blesku" u distributora energie i poškodenie vaše- Tolko firma Belkin . Problém bleskov v energetickej sústave asi nie je najdoležitejši,lebo počas búrky ich padnú stovky a vdaka ochrane na rozvodoch pred vami, ani o tom nevieme .A to nepodstatné pochyta ochrana s garanciou pre neuspech 40000E .Príspevok 29.7.2012 -elektronika Prepatová ochr vs predlžovačka

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.